Milosrdenství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Milosrdenství Toni Morrisonové v mnohém připomíná její nejlepší a nejvíc oceňovanou knihu – Milovanou. Shodné je nejen téma otroctví, ale i způsob, jakým ho prozaička zpracovává. Příběhy jednotlivých postav, jež jsou stejně jako v Milované zejména ženské, vypráví s neobyčejnou intenzitou, která čtenáře hluboce zasáhne. Děj románu zasadila spisovatelka do doby, kdy Američané práci otroků teprve začínali využívat. Skutečné břímě dějin i pohnuté osobní historie na svých bedrech nese úvodní a klíčová vypravěčka Milosrdenství: celý příběh zahajuje Florensina zpověď, jež rekapituluje svízelnou cestu černé otrokyně k vnitřní svobodě. Její doslova otrockou lásku k africkému kováři zapříčinilo někdejší upření lásky mateřské, a Florens se tudíž zbaví šance na budoucí štěstí zrovna ve chvíli, kdy se jí naskytla možnost jej dosáhnout. A krutou ironií osudu se s matkou v jistém slova smyslu opětovně setká pouze na závěrečných stránkách knihy... Devátý román Toni Morrisonové je více než důstojným pokračováním toho, co John Updike nazval „vznešeným a nutným literárním projektem, jehož cílem je odhalení hrůz otroctví a potíží, s nimiž se potýkají Afroameričané". Autorka se tu sice zabývá tzv. velkými tématy jako rasové předsudky, ponížení a nesvoboda, ale v konečném efektu je Milosrdenství daleko poetičtější a mnohoznačnější, než by se na první pohled zdálo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39565/big_milosrdenstvi-2tz-39565.jpg 4.168
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

A Mercy, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Milosrdenství

ibs
22. ledna

Za mna asi najtazsia z jej knih, ale stale dobra.

Skřítek77
09.12.2019

Toni Morrison je vynikající spisovatelka, ale já jsem mizerná čtenářka. Kniha napsaná krásně, ale já jsem se ztrácela v postavách, časech, a tak jsem si ji nedokázala užít tolik, jako by si nepochybně zasloužila.


Zorka
31.12.2017

Kniha Milosrdenství pro mě byla velmi příjemným překvapením. Na začátku jsem trochu váhala, zda je to můj šálek kávy, protože prvních zhruba 25 stran bylo zahaleno jakýmsi mlžným oparem, kdy čtenář čte a příběh nedává smysl. Je totiž jen střípkem z mozaiky, která se skládá až později. V poměrně útlé knize se Toni Morrison podařilo nastínit smutné osudy hned několika lidí, jejichž problémem nebyla jen nesvoboda, ale také osamění a životní bolest.

Merlinit
07.12.2017

Krásné a mrazivé.

Maanna
12.05.2017

Obdivuji vypravěčské schopnosti Toni Morrison, kdy dokáže příběh poskládat z různorodých úhlů pohledů, kdy je každá postava jiná, uvěřitelná a jedinečná. Obdivuji práci překladatelky, protože autorčin jazyk je sice nádherný, ale velmi těžký a v angličtině ji vždy čtu s vypětím všech sil. Oceňuji možnost nahlédnout do části dějin, o kterém mám pouze mlhavé představy (v podstatě mezi Kolumbem a válkou za nezávislost mám jen nejasné historky o válkách s indiány a osídlování Divokého západu). Příběh o boji s těžkými životními podmínkami, hledání lásky i sebe samého, svobody vnější i té vnitřní a boji s předsudky si mě získal. Snad jen škoda relativně často vypadlých písmen ve slovech.

vejik
20.01.2017

Trvalo mi, než jsem se do knihy začetla, ale potom jsem se od čtení nemohla vůbec odtrhnout. S každou další kapitolou jsem byla pohlcenější a pohlcenější, až jsem s nelibostí zjistila, že už jsem na konci. Strašně moc jsem chtěla, aby kniha ještě pokračovala.
Milosrdenství je mistrovsky napsaný poutavý příběh, který čtenáře nenechá klidným. Střídání vypravěčů nám připomíná, že nic není černobílé, na všechno je třeba se koukat z více úhlů pohledu.
Z hodin dějepisu si otroky představujeme především jako černochy-Afroameričany, ale v knize se dozvídáme, že v počátcích otroctví nebylo neobvyklé, aby se otrokem stal bílý muž nebo indián a že i muž černé pleti mohl být nadřazený muži bílému.

majxik
28.08.2016

Zajímavý námět, první půlka knihy mi přišla docela nudná, druhá byla lepší. Co se mi na knížce poměrně nelíbilo že černošský otroci byli často vyobrazovány jako slabí a zlomení, možná tomu tak bylo, ale ironicky mi přišla knížka poměrně vyhroceně rassistická vůči každé rase...

RyxiraAmyGinger
04.08.2016

Zdržuji se hodnocení, první polovina mě nudila, druhá docela zajímala, ale celkem jsem si jistá, že jsem tu knihu nějak hluboce neprožívala.Možná jenom nebyla nálada.

1