Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91525

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Zbpan66
15. listopadu

nejslabší navzující kniha, přečteno stejně s velkým zájmem

jfialova
12. listopadu

Podprůměrné pokračování výborné originální série. Autor zde nasadí další postavu s poruchou autistického spektra, zřejmě proto, že Lisbeth, sama trpící Aspergerem, je tak populární literární postavou. Lisbeth však už dle mého Lisbeth z originální série příliš nepřipomíná. Tady je pasována do role poloviční narkomanky a alkoholičky, která skoro nejí a nespí, přesto zvládá bravurně sebeobranu, a navíc je geniální hackerka. Tajemství, která postava původně měla, jsou odhalena, ale výsledný dojem je tak nereálný, že jsem to dočetla jen se sebezapření. Dvě hvězdy za snahu a za to, že příběh má jinak aspoň hlavu a patu.

gretl74
12. listopadu

Líbilo se mi Milénium, líbí se mi i pokračování - Michael i Lisbeth jsou skvělé charaktery a dobře se doplňují, zápletky vymyšlené, severské prostředí s atmosférou, pěkný jazyk i styl.

DennisMoore
09. listopadu

Nejsem si jistým jestli má (měl) Stieg Larsson natolik specifický rukopis, aby bylo třeba psát o tom, jak dobře či špatně ho David Lagercrantz napodobil. Spíše ale ne, protože kdybych nevěděl, že tenhle díl psal někdo jiný, nepoznal bych to a měl bych ho spíše než za pokračování trilogie za takový její epilog. A to mě mrzí. Doufal jsem totiž, že kniha opustí Blomkvista, Milénium a většinu postav a bude se věnovat jen Lisbeth Salanderové, rozehraje něco nového. Bohužel se to nestalo. Čte se to dobře, má to spád a je to napínavé, ale nějak tomu chybí pořádné finále, no a otevřený konec není zrovna dvakrát lákavý (když si vzpomenu na ten infarktový závěr druhého dílu, tak tady jako by se vůbec nic nestalo a všichni jsou v pořádku) a vyvolá spíše smíšené pocity.

kUMters
07. listopadu

solidné pokračovanie

Matita310
04. listopadu

Mezi trilogií od Larssona a tímto pokračováním jsem si dala pauzu. Bála jsem se, že série už se mi nebude tak líbit, že to bude něco úplně jiného. Ale musím říct, že já jsem hodně překvapená. Pokračování se mi moc líbilo a co nejdřív se pustím do pátého dílu.

VerJer
03. listopadu

Není to špatné, to vůbec ne, ale na původní trilogii to podle mého nemá.

Gingerveru

Napínavá kniha, jako vždy. Dle mě perfektní.

vevu.

Hodně dlouho jsem ji nechtěla číst, protože jsem nevěřila, že někdo dostojí kvality původní série. Ale autor to zvládl dokonale, všechna čest! Oblíbené postavy, k tomu něco nového a zajímavý námět... Fungovalo to.

Opatov

Nikdy bych neverila, ze nekdo dokaze napsat pokracovani Milenia a udrzet latku. A stalo se. Lisbeth me bavila stejne jako v predchozich dilech, dokonce bych rekla, ze je mi sympatictejsi nez driv. Z pokracovani jsem nadsena.

Costanzo

Hluboce se klaním autorovi, že se pustil do pokračování Milénia a víte co? Zvládl to bravurně! Není to Stieg Larsson, ale to jsme přece nečekali ne? Kdo ano, pak je hlupák. Vynikající pokračování Milénia, i když chvílemi celkem těžké na čtení. Já Lisbeth prostě žeru a i tentokrát tomu pořádně naložila. Za mě velmi povedené pokračování a kdo autora kritizuje, měl by se hluboce zamyslet nad tím, jak nadlidský úkol to byl a ocenit jeho odvahu a fakt, že to prostě zvládl! Za mě plný počet.

YA-girl

Zdařilé pokračování úspěšné trilogie; mně se to líbilo, bylo to čtivé, napínavé, zápletka mě bavila a byla taková "moderní" a navrch se kolem toho točily už známé sympatické postavy :). Jasně, šlo poznat, že to nepsal přímo Stieg Larsson, ale zase nějak moc to do očí nebilo.

kalache

...autor má odvahu,ale tahle Lisbeth je trošku jiná Lisbeth...

endroo25

Důstojné pokračování trilogie, ale další díl už číst nebudu. I tady už byly zápletky kolem Lisbethiny minulosti tak trochu "na hraně"... Pokračujícímu odkrývání nových skutečností z Lisbethina života bych už měl asi problém uvěřit.

kn23

Od zaciatku putave citanie.pan Lagercrantz siel do rizika z tymto volnym pokracovanim si myslym,ale zvladol to bravurne.uz dlho sa mi nestalo aby som poslednych 100.stran tak hltal.

Dominika13

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla do volného pokračování Milénia, tentokrát od Lagercrantze. Částečně mě i rozčiloval styl psaní, kterým se autor snažil co nejvíce přiblížit Larssonovu stylu. Ale nakonec mě svět technologií a savantů pohltil a za přečtení jsem byla ráda.

Kocourek

Napínavé čtení. Mike s Lizbetkou opět nezklamali.Kniha splnila svůj účel pobavit a napnout. Takže za pět. ..

p.pavlina

Tento díl se mi moc líbil. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale nechyběla akce a nápad. A konečně jsem si mohla užít příběh bez zdlouhavého popisu politických propletenců.

Aya81

"Pokračování" trilogie Milénium se mi opravdu líbilo. Srovnávat Lagerkrantze s Larssonem není úplně fér. Nikdo nemůže absolutně vstřebat styl psaní někoho jiného, a tady se o to Lagerkrantz musel alespoň pokusit. S úplně jiným stylem by to prostě nešlo. A já myslím, že opravdu uspěl. Kniha sice nemá úplně ty grády jako předchozí díly, ale pokud ji posuzuju jako samostatnou knihu a pokud zapomenu, že jsem Milénium předtím četla, musím ji objektivně zhodnotit jako skvělou. Má napětí, skvělé postavy (i ty nové, neznámé), zajímavou zápletku. Není to klasická detektivka, a tak není na škodu, že nepřijde na konci překvapivé rozuzlení. Za mne dobrý :)

Dida86

Paráda :)

lenamor

Poutavé pokračování příběhu o Lisbeth ale první knihy daleko napínavější

Neopol

Knížka to není to špatná ale Stieg Larsson napsal Fantastickou trilogii a pokračování je pouze průměr.

moudivlacek

Ze začátku jsem měla dost velké obavy, jak se může podařit cizímu spisovateli navázat tam, kde jiný skončil. Ale je vidět, že tomuto autorovi se to docela podařilo. Za prvé dokážu ocenit, že v pokračování jsou zmíněny všechny důležité osoby z minulých dílů. Začátek je takový pomalý a moc mě nebavil, ale jakmile August prokáže svůj talent, děj nabere spád. Lisbet tu není dle mého tak ostrá jako v minulých dílech, přesto zase ukázala svou jinou stránku a rozhodně to nebylo zlo.
Prostě paráda a já jsem ráda, že jsem po této knize sáhla.

rene6927

Za mě teda pět hvězd. Samozřejmě na první tři díly to nemá... Klobouk dolů nad Lagercrantzovou odvahou a odhodláním se pustit do pokračování tak úspěšné trilogie. Poskytl nám možnosť být zase s našimi oblíbenými postavami.

Fafyna

Otevřela jsem knihu s velkým očekáváním a musím uznat, že zprvu bylo očekávání naplněno. Příběh se rozjížděl velmi slibně. Originální Milénium jsem četla již před lety, takže z něj zbylo pár střípků a emocí (velmi kladných!), ale nemůžu tedy úplně srovnávat. V postavách a institucích jsem se začala pamlu ztrácet (to se mi ostatně stávalo i u Larssona), ale zhruba od poloviny začal být příběh neskutečně předvídatelný. Každá narážka typu "tuto scénu si Mikael bude ještě dlouho pamatovat" byla tak okatá, že jsem přesně věděla, co přijde, jen jsem nevěděla, kdy přesně to přijde. Druhá věc, která mi knihu trochu zkazila, bylo to, jak postavy odhalovaly padouchy či nebezpečné situace. Vždycky si to totiž z ničeho nic začaly "uvědomovat". Při normálním rozhovoru, nad kterým by se člověk vůbec nepozastavil, si zčistajasna Mikael uvědomil, že mu něco nesedí. Vynásobeno dvacetkrát a máme vyřešenou zápletku. Dočetla jsem knihu s úsměvem na rtech, jelikož je zakončena přesně jako americké filmy plné klišé. A na nebi spadla hvězda. Prostě poměrně velké zklamání...

Kaik

Jak ohodnotit pokračování dokonalé trilogie, kterou převzal jiný autor a pokusil se navázat tam, kde předchozí skončil?

Struktura knihy je pojata stejně, většina postav je také převzata (i když - kam se, kruci, poděla Monica Figuerolová, která měla na konci třetího dílu tak slibně nakročeno?) a pár lidí přirozeně přibylo. Příběh byl poměrně zajímavý a lehce otevřený konec se mi také docela líbil.

Celou dobu mi však vadilo něco, co bych nazval 'kultem Lisbeth Salanderové'. Geniální neomylná hackerka je vždy tam, kde je jí potřeba, aby pomohla slabším. Sama ztluče mnohem silnější, ozbrojené a trénované násilníky. Jít si zaboxovat s prostřeleným ramenem? To už je na mě moc.

A pak - stále se vnucuje srovnání s Larssonem. Velmi postrádám jeho osobité psaní, kdy mě dokázal přimět milovat postavy a vše s nimi prožívat. Lagercrantz se snažil, ale tohle nedal. Prostě to není ono.

Vím, že je to prokletí všech pokračování. Nedá se říci, že by kniha byla špatná. Přesto si před pátým dílem dám přestávku. Starý příběh pokračuje a člověk si ho nenechá ujít, ale ne hned.

Celkově lepší průměr.

strambm

Povahy postav se v některých částech neshoduje s původní verzí, dějově se kniha odehrává během 3 dnů, což mi více připomíná seriál 24 hodin jak nový díl Milénia a navíc se z Lisbet stala hotová superhrdinka co si z fleku podá několik elitních zabijáků...
Kniha z veliké části těží z Larssonovy práce a naštěstí i tak podprůměrný autor dovedl z námětu udělat průměrné dílo. Jediné pozitivum bych našel v tom, že po technické stránce zde nenacházím pitomosti jako například v knize Nuly.

bezprezdivky

Na původní sérií to nemá ani omylem, zřetelný posun k podbízivosti. Autor by měl zůstat u těch fotbalistů (dle obálky napsal životopisný příběh fotbalisty Ibrahimoviče).

davas

Těžká situace pro autora ,navázat na velmi úspěšnou trilogii...a musím uznat,že se jí zhostil bravůrně ...a jak tady jiní píšou,že to není hodno Larssona...tak právě naopak a já jsem rád ,že tyhle postavy jsou zpátky na scéně díky Lagercrantzovi ....velmi povedená kniha ,jak příběhem ,tak stylem psaní...za mne 5*

nene4972

Ani jsem to celé nedočetla. Už od začátku mi tento díl připadal jako ubohá napodobenina těch předchozích, pokud si nechcete zkazit dojem z Milénia, rozhodně nedoporučuji.