Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91310

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

kirkpatrick
16. listopadu

Pokračování série Milénia spisovatelem Lagercrantzem je o dosti jiné než předchozí díly od Stiega Larssona. Na začátku knihy je celkem předvídatelné, že nadaný autista je schopen stvořit kresbu otcova vraha. Vdruhé polovině mě kniha více zaujala, když se tam objevila Kamila, o které Larsson psal jen okrajově a nabralo to na obrátkách. Celkově, bych řekl, že je to o jeden stupeň horší oproti Larssonovi. Původní série mě dokázala v některých pasážích více překvapovat než nový díl a nejsem si jist, zda se pustím i do dalšího dílu.

faba
15. listopadu

Jasně není to SL. Je to krimi s postavami jeho knih. Není to špatné, ale ani super kniha, po které by lidi šíleli a stáli na ni frontu. Jen mi připadalo, že z Lisbet udělal superwoman, z její ségry ještě větší a nakonec byli všechny postavy skvělé až k nesnesení... I když četlo se to celkem dobře a na dlouhé zimní večery... proč ne.

Juicyk
04. listopadu

Ke knize jsem byla (ostatně asi jako každý druhý) hodně skeptická. Napřed jsem si jí vůbec nechtěla přečíst, protože mi to přišlo od autora jako prosté přiživování se na něčím úspěchu.
Nakonec ale zvědavost zvítězila a musím přiznat, že to nebylo vůbec tak zlé. Larssonovi se to samozřejmě nevyrovná a kdo má jeho knihy v oblíbených, určitě tam ty odlišnosti pozná hned. Ale kdybych nebyla ovlivněná porovnáváním s původními třemi díly, asi by se mi kniha líbila. A ona se mi opravdu docela líbila. Jen to prostě nebylo ono. Děj nebyl až tak chytlavý a na můj vkus byl až moc předvídatelný. A to rozhodně bylo vinou autora, který prostě tlačil na pilu tak, že už jsem mu to prostě nějak nevěřila ... nejvíc mě ale zklamalo, že měl potřebu rozkrýt co nejvíce z Lisbetiny minulosti a to je, tedy alespoň pro mě, opravdu škoda, měla by zůstat větší záhadou ... ale tři hvězdy si určitě zaslouží.

ddkk

Určitá nedůvěra v pokračovatele geniálního Stiga byla určitě namístě. Nebylo to tak špatné, jak jsem podvědomě očekávala, ale bohužel, překombinovanost děje mě moc nebrala. A vůbec nejhůř jsem nesla snahu co nejvíce vytěžit z Lisbetiných tajemství. Přečetla jsem i další "pokračování" Milénia " - Muž, který hledal svůj stín" a to už je úplný propadák...

Mindy

Jde poznat, že to psal někdo jiný, není to tak dobré, jako předcházející díly.

hroneczek

Jako pokračování úspěšné Larssonovy trilogie není kniha vůbec špatná. Lagercrantz se štafety ujal obstojně. Není to sice Larsson, ale v podání jiných, to mohlo dopadnout podstatně hůře.

Praevka

Jasně, Larsson to nepsal, tak nemůžeme čekat stejnou úroveň ani styl, jako u Larssona. Nicméně i tak mě nenadchnul příběh a taky mě dost dráždily slabé dialogy. Děj mi přišel zajímavý až tak od 3/4, vyústění rozbředlé a velmi okatě si říkající o další pokračování. No, nevím, jestli si je přečtu.

Bar16

Dlouho jsem knihu odkládala, protože jsem se bála, že čtvrté Milénium nebude tak dobré jako ty tři předchozí, jelikož Stieg Larsson již bohužel není mezi námi. Možná i proto jsem se dlouho nemohla začíst. Po dočtení mi však došlo, že krom prvního dílu jsem první půlku knihy četla vždy déle, pak se to tak nějak rozjelo a já nemohla příběh opustit. Takže vlastně takový standard této série a musím říct, že ani nebylo poznat, že to napsal jiný autor. Doporučuji :-)

Janisska

Pro mne zklamání, původní trilogii nesahá ani po kotníky........

IvaKo

Ke knize jsem přistupovala trochu skepticky, ale zklamaná rozhodně nejsem. Příběh není tak chytlavý a šokující jako Larssonova trilogie, je vyprávěn střídměji, ale napětí mu nechybí. Dovíme se leccos nového z dřívějšího života Lisbeth a pojednání o autistickém chlapci - savantovi bylo velmi zajímavé.

Barbora94

První polovina se docela táhla, pak se to zlomilo a čtení šlo samo, ale nevím zda se pustím do dalšího dílu, něco mi na knize nesedí.

Aliii

Bohužel je pro mě Dívka v pavoučí síti dost velkým zklamáním. Některými pasážemi jsem se prokousávala neúměrně dlouho, příběh úplně ztratil čtivost, napětí a také pocit sounáležitosti s Lisbeth. Myslím, že by si postavy zasloužily mnohem lepší pokračování a než číst "další díl", raději se s chutí vrátím k těm třem brilantním od S.Larssona.

JosefPluhař

Porovnání se Stiegem Larssonem myslím není potřeba. Jiný autor, jiný způsob psaní, zůstávají pouze jména, povahy, názory, minulost.
Kniha se dobře čte. Příběh kolem malého autisty je napsán opravdu pěkně. Celkově ale, plujete po poklidné hladině, mnoho zvratů, přemíru napětí a hádanek nečekejte. Závěrečná věta o padající hvězdě je opravdu příliš!

agnes25
14. záříodpad!

Nudné,nezajímavé,nedočteno a to přečtu skoro všechno.Kam se kniha hrabe na trilogii Milénium.Pro mne veliké zklamání.

jana3526

Příběh mne opět zaujal, ale tentokrát mi přišel děj poměrně krátký, nebo málo zápletek.

Rachel

Co mi chybělo? Postavy byly dost ploché, stejně tak jako vztahy mezi nimi. Většinu náboje ať už mezi Lisbeth a Mikaelem nebo Mikaelem a Erikou jsem si jako čtenář předchozích dílů spíš domýšlela ze zvyku a setrvačnosti. Osobního mezi postavami se tady vlastně nedělo skoro nic a kniha nepřinesla žádný nový vývoj.
Taky jsem postrádala nějaký společensky kritický přesah, který původní trilogie měla a dost mě bavil.

Navíc mi přišla překombinovanost v linie "vracíme se k Lisbethiným kořenům". Jasně, v původní trilogii se taky dělo spousta věcí přitažených za vlasy (většina z nich byla divnější), ale nakonec většina z těch nepravděpodobností zapadla na svoje místo, to se tady úplně nestalo.

Co se mi líbilo? Linie malého autisty a celkově ta "současná" detektivní část. Vlastně celá ta knížka se mi docela líbila, akorát s Lisbeth s Mikaelem mi v ní přišli tak trochu navíc, jako postavy co nemají co hrát. :)

Jsem ráda, že jsem si tohle pokračování přečetla. Nijak mě ale neurazilo ani nenadchlo a tak další díl už nejspíš vynechám.

Lodrich

No, David Lagercrantz prostě není Larsson. Nápad vynikající, ale je to trochu překombinované. Zkrátka, jak mě učila babička.. Někdy méně, znamená více!

MonicaMonique

Je jasné, že to psal jiný autor a proto je potřeba k tomu přihlížet. Když pominu fňukání Mikaela na začátku, kniha mě rychle chytla.

lassse

První půlka knihy celkem nudná, navíc tam bylo postav jak na orloji. Druhá to vylepšila. Na Larssona to nemá.

Schamila

Za mě bezva jako všechny díly předtím, nedloubala jsem se v každém řádku, protože to napsal někdo jiný, prožívala jsem neskutečný příběh, který pokračoval čtvrtým dílem a povedlo se, pro mne má pokračování stejně vysokou hodnotu, jako všechny díly dřív. Zase jsem byla v tranzu, jak to všichni hrdinové příběhu zvládnou. Znovu byl zajímavý problém a znovu je pokračování, na to se už moc moc těším. Já si myslím, že nový autor navázal tu správnou nit a já rozhodně všem doporučuji - pokračujte ve čtení.

JPART

V první řadě chci také odkázat na skvěle napsaný komentář / recenzi uživatele "pankaplan".
Dívka v pavoučí síti je velice dobrá. První polovina knihy je dobrá, ale ne moc akční. Dost pomalé tempo nás spíše seznamuje s postavami a světem kolem. Teprve v půlce knihy se v podstatě rozjíždí příběh.
Postavy jsou zpět, Milénium je zpět. Je to čtivě psané, napínavé s několika opravdu nervy drásajícími scénami.
Proč ale není zážitek stejný jako u knih Larse?
Zkrátka Larse tomu dal něco navíc. Jakési koření, které dělalo jeho tři knihy vyjímečnými.
Dívka v pavoučí síti je dobrá kniha, ale je z ní cítit respekt a možná i strach, aby se autor vyrovnal původní trilogii.
Avšak přesto všechno si ji přečtěte. Stojí to za to a já věřím, že druhý díl už bude o něco uvolněnější a odvážnější. A taky co si budeme povídat....Lisbeth a Mikael? .... to je oč tu běží. ;)

gmc84

Celkem nuda :(

alca.h

Stieg Larsson, autor třídílné série Milénium, která dosáhla celosvětového úspěchu, by se asi divil, kdyby si přečetl pokračování, které napsal David Lagercrantz. V tom dobrém, nebo špatném smyslu? U mě to jde spíše do mínusu. Nepřekonatelná hackerka Wasp, Lisbeth Salanderová, je stále nepřekonatelná, ale už není taková punkerka, jakou bývala, nějak nám změkla. A Mikael Blomkvist je vyhořelý. Kniha je hodně upovídaná a popisná, a to i v částech, které dýchají akcí a mají zrychlit tep. Ale historie ukázala, že kniha obstojí a už se na nás z valí pátý díl “Muž, který hledal svůj stín”.

zd0981

Zdálo se, že to půjde, ale druhá polovina je pěkná slátanina. Připadalo mi, že autor, k psaní přistupoval, jako pejsek a kočička k pečení dortu ...

aralka

Ke čtení této knihy jsem šla bez jakéhokoli očekávání, spíše se zvědavostí, a proto jsem nemohla být zklamaná... Ano původní série Milénium nastavila laťku hodně vysoko, je podle mě líp napsaná, napínavější, akčnější, bombastičtější, Lisbeth je tvrdší atd.... ale pan Lagercrantz si taky žádnou ostudu neudělal... Dívka v pavoučí síti je napínavá, inteligentní, čtivá detektivka se známými postavami.. řešit, jestli by něco Lisbeth řekla nebo neřekla ve srovnání s minulými díly, je podle mě blbost... já jsem se nenudila ani chvíli a knihu jsem zfoukla za tři dny .. a noci.. :-)

PetK

V průběhu knihy mně začalo být úplně jedno, jestli je autorem A nebo B. Připadalo mi to jako uvěřitelné pokračování. Líbila se mi linie autistického chlapce i to, že se příběh věnoval Kamile, o které byly v předchozích knihách jen zmínky.
Milénium jsem četla před asi pěti lety a teď jsem si dala komplet všechny díly v audio verzi včetně čtverky, kterou jsem "četla" poprvé. Je to dobré. V rámci žánru zkrátka top.

Bohdana11

Autor navázal na styl Larssona perfektně, první půlka knihy nezáživná,jako u předchozích dílů,pak přestala Lisbeth jen sedět u počítače a rozjela to, vůbec jsem se o ni nebála, přežije vše i kulku v hlavě.závěr super, bylo na čase

wimpzk

K tomuto pokračování Milénia jsem nejdříve přistupoval poněkud s opatrností a nedůvěrou, zvlášť poté, co jsem si přečetl několik ne příliš lichotivých recenzí. Nicméně když jsem knížku začal číst, naprosto mě pohltila a hltal jsem ji jako předešlé díly série. Úžasný příběh, uvěřitelná zápletka i vyvrcholení. Plný počet hvězdiček nedávám jen proto, že ve srovnání s trilogii S.Larssona vychází původní trilogie právě o tu jednu hvězdu lépe.

januchka

David Lagercrantz si rozhodne nezvolil jednoduchy ukol. Presto se jej dle meho nazoru zhostil se cti. Nelze ocekavat naprosto shodny literarni pristup, ale Lizbeth opet v knizce ozila, knizka se cetla velmi dobre, poutave. Za mne super.

tak.normal

Nebudu knížku srovnávat s původní trilogií Milénia a nebudu srovnávat Larssona a Lagercrantzem, protože mi přijde, že mi to nepřísluší, možná, až něco sama napíšu:-) Čtení mě rozhodně nezklamalo. A pokud se mi při čtení čehokoliv stane, že jsem zabraná natolik, že přejedu v mhd, je to podle mě jasný ukazatel. Lisbeth mě opět vtáhla do děje s plnou parádou. Jsem ráda, že Lisbeth je pořád SSDD, zklamalo by mě, kdyby došlo k nějaké změně. Co je ale podle mě nešvar zatím všech čtených autorů detektivek, je to, že hrdinové mají někdy opravdu až moc velké hrdinské dovednosti, v podstatě jsou nesmrtelní, nezranitelní, a když jsou zranitelní, tak se tak dobře léčí, že po průstřelu boku se vyléčí sami doma polknutím nějakým atb a následným boxováním do pytle:-)