Dívka v pavoučí síti

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91805

Milénium 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Host

Det som inte dödar oss, 2015

Kniha Dívka v pavoučí síti

D_yabel

Rozhodně to mohlo dopadnout hůř. Tuto knihu jsem dlouho odkládal, protože jsem se očekával zklamání, ale nakonec jsem příjemně překvapen. Lagercrantz si zaslouží uznání za zachování postav, které zvládl na jedničku, a stejně tak za přidání postav nových, které skvěle doplnily starou partu kolem Mikaela a Lisbeth. Jediné dvě výtky mám k finálnímu rozuzlení, které bylo na můj vkus trochu moc předvídatelné, chyběl mi v něm ten wow efekt, který Larssona odlišoval od všech ostatních. A taky ke změně atmosféry, ve které jsem postrádal onu typickou ponurost. To se ovšem dá Lagercrantzovi odpustit, nemůžu ho vinit za snahu přidat do příběhu něco vlastního. Celkově můžu čtvrtý díl Milénia doporučit, ale člověk prostě nesmí očekávat knihu od Stiega Larssona.

katst

Nebudu knihu od Lagercrantze srovnávat s díly, které napsal Larsson. To se prostě nedá a nebylo by to fér. Tohle prostě není Larsson a nemůže být. Jeho styl psaní byl jedinečný, to nelze okopírovat a naučit se...

Každopádně ale Lagercrantze navázal na předchozí díly naprosto bravurně.
Muselo to chtít hodně odvahy se do toho vůbec pustit. A přestože chybí ona složitost a těžkopádnost předchozích dílů, je kniha velmi povedená a bavila mě.

Maevie

Pokračování mimořádné trilogie Milénium od Davida Lagercrantze ve mně vzbuzovalo obavy i očekávání. Podaří se navázat tam, kde Stieg Larsson nedobrovolně skončil? Udrží se kvalita knih? Odpověď v podobě Dívky v pavoučí síti byla překvapením.

David Lagercrantz je stejně jako Stieg Larsson novinář a na knize je to znát. Autor navázal na trilogii neuvěřitelným příběhem, k jehož rozmotání je potřeba důvtip Mikaela Blomkvista i inteligence Lisbeth Salanderové. Přišel s dějovými zvraty i skvělou zápletkou. Postavy si pouze nevypůjčil, ale rozvíjel jejich příběh i charakter. Byť u Lisbeth je to často kritizováno, těžko říci, jak si její vývoj představoval její stvořitel. Je těžké věřit, že by prožité události neměly na její chování žádný vliv.

Výměnu autorů i přes pochvaly výše ale pocítíte. David Lagercrantz se často zbytečně ubírá k vysvětlujícím poznámkám, jeho příběh není tak hutný a komplikovaný jako Larssonovy díly. Mění se také samotný žánr knih. Zatímco původní Milénium byla komplikovaná spleť špinavostí, kterou autor s novinářskou pečlivostí vytáhl na povrch a skrz kterou obžaloval společnost, Lagercrantzovo pokračování je klasickou severskou detektivkou.

Ve výsledku je Dívka v pavoučí síti skvělý román, čtivý a napínavý, u kterého není důvod být přísný kvůli odlišnostem od původní trilogie.

careras.c

není to to pravé Larsonové ....

miichaaeelaa

Připadá mi, že si autor vzal moc velké sousto. Kniha není špatná, ale s předchozími díly se to opravdu nemůže srovnávat.
Prvních 140 stran se nic zajímavého nedělo a z ničeho nic se to rozjelo takovým způsobem, že jsem se nedokázala odtrhnout. Najednou jsem četla skvělé pokračování původní trilogie. Bohužel to byla jenom chvilková domněnka.
Postavy se chovaly divně - Lisbeth, která si střežila své soukromí a vše pořádně promýšlela, začala jednat bezhlavě. Že má zázračné schopnosti a vyjde ze všeho živá, jsme se mohli přesvědčit už v Dívka, která kopla do vosího hnízda. Takže mě některé pasáže vůbec nepřekvapily a dopředu jsem věděla, jak to skončí.
Mikael během chvilky poznal někoho, o kom předtím nic nevěděl, neznal dokonce ani vzhled dané osoby. Jeho vyhoření se také celkem brzy vyřešilo. Informace do tolik potřebného článku se mu začaly sypat z každé strany.
Některé postavy byly přímo geniální a znali podrobnosti tajných záležitostí. Nebo mohly zabránit něčemu velkému a nezasáhly.

Daiv666

Už to není ono...je znát, že to píše jiný spisovatel. Ale chtěla jsem se dozvědět jak to s Lisbeth a Mikaelem dopadne, takže jsem je všechny přečetla.

Arella

Za mě byl tenhle kousek slabší a rozhodně nedosahoval úrovně původní trilogie. Námět a zápletka jsou zajímavé, ale první třetina knihy byla spíše nudná a pak když už se "to teda rozjelo" tomu pořád něco chybělo. Autor ve mně nedokázal udržet napětí a celkově jsem se spíš těšila až knihu dočtu spíš než bych se těšila jak tohle skončí.

neheria

Vcelku důstojné pokračovaní původní série hezky zachovávající postavy, jejich vztahy i celkovou atmosféru původních děl. Zápletka mi přišla na Milénium dost tuctová a předvídatelná, některý jevy naopak hodně extrémní. Třeba hlavní záporák.

Galerie mrtvých
Galerie mrtvých