Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91469

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Kocourek
předevčírem

Napínavé čtení. Mike s Lizbetkou opět nezklamali.Kniha splnila svůj účel pobavit a napnout. Takže za pět. ..

p.pavlina

Tento díl se mi moc líbil. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale nechyběla akce a nápad. A konečně jsem si mohla užít příběh bez zdlouhavého popisu politických propletenců.

Aya81

"Pokračování" trilogie Milénium se mi opravdu líbilo. Srovnávat Lagerkrantze s Larssonem není úplně fér. Nikdo nemůže absolutně vstřebat styl psaní někoho jiného, a tady se o to Lagerkrantz musel alespoň pokusit. S úplně jiným stylem by to prostě nešlo. A já myslím, že opravdu uspěl. Kniha sice nemá úplně ty grády jako předchozí díly, ale pokud ji posuzuju jako samostatnou knihu a pokud zapomenu, že jsem Milénium předtím četla, musím ji objektivně zhodnotit jako skvělou. Má napětí, skvělé postavy (i ty nové, neznámé), zajímavou zápletku. Není to klasická detektivka, a tak není na škodu, že nepřijde na konci překvapivé rozuzlení. Za mne dobrý :)

Dida86

Paráda :)

lenamor

Poutavé pokračování příběhu o Lisbeth ale první knihy daleko napínavější

Neopol

Knížka to není to špatná ale Stieg Larsson napsal Fantastickou trilogii a pokračování je pouze průměr.

moudivlacek

Ze začátku jsem měla dost velké obavy, jak se může podařit cizímu spisovateli navázat tam, kde jiný skončil. Ale je vidět, že tomuto autorovi se to docela podařilo. Za prvé dokážu ocenit, že v pokračování jsou zmíněny všechny důležité osoby z minulých dílů. Začátek je takový pomalý a moc mě nebavil, ale jakmile August prokáže svůj talent, děj nabere spád. Lisbet tu není dle mého tak ostrá jako v minulých dílech, přesto zase ukázala svou jinou stránku a rozhodně to nebylo zlo.
Prostě paráda a já jsem ráda, že jsem po této knize sáhla.

rene6927

Za mě teda pět hvězd. Samozřejmě na první tři díly to nemá... Klobouk dolů nad Lagercrantzovou odvahou a odhodláním se pustit do pokračování tak úspěšné trilogie. Poskytl nám možnosť být zase s našimi oblíbenými postavami.

Fafyna

Otevřela jsem knihu s velkým očekáváním a musím uznat, že zprvu bylo očekávání naplněno. Příběh se rozjížděl velmi slibně. Originální Milénium jsem četla již před lety, takže z něj zbylo pár střípků a emocí (velmi kladných!), ale nemůžu tedy úplně srovnávat. V postavách a institucích jsem se začala pamlu ztrácet (to se mi ostatně stávalo i u Larssona), ale zhruba od poloviny začal být příběh neskutečně předvídatelný. Každá narážka typu "tuto scénu si Mikael bude ještě dlouho pamatovat" byla tak okatá, že jsem přesně věděla, co přijde, jen jsem nevěděla, kdy přesně to přijde. Druhá věc, která mi knihu trochu zkazila, bylo to, jak postavy odhalovaly padouchy či nebezpečné situace. Vždycky si to totiž z ničeho nic začaly "uvědomovat". Při normálním rozhovoru, nad kterým by se člověk vůbec nepozastavil, si zčistajasna Mikael uvědomil, že mu něco nesedí. Vynásobeno dvacetkrát a máme vyřešenou zápletku. Dočetla jsem knihu s úsměvem na rtech, jelikož je zakončena přesně jako americké filmy plné klišé. A na nebi spadla hvězda. Prostě poměrně velké zklamání...

Kaik

Jak ohodnotit pokračování dokonalé trilogie, kterou převzal jiný autor a pokusil se navázat tam, kde předchozí skončil?

Struktura knihy je pojata stejně, většina postav je také převzata (i když - kam se, kruci, poděla Monica Figuerolová, která měla na konci třetího dílu tak slibně nakročeno?) a pár lidí přirozeně přibylo. Příběh byl poměrně zajímavý a lehce otevřený konec se mi také docela líbil.

Celou dobu mi však vadilo něco, co bych nazval 'kultem Lisbeth Salanderové'. Geniální neomylná hackerka je vždy tam, kde je jí potřeba, aby pomohla slabším. Sama ztluče mnohem silnější, ozbrojené a trénované násilníky. Jít si zaboxovat s prostřeleným ramenem? To už je na mě moc.

A pak - stále se vnucuje srovnání s Larssonem. Velmi postrádám jeho osobité psaní, kdy mě dokázal přimět milovat postavy a vše s nimi prožívat. Lagercrantz se snažil, ale tohle nedal. Prostě to není ono.

Vím, že je to prokletí všech pokračování. Nedá se říci, že by kniha byla špatná. Přesto si před pátým dílem dám přestávku. Starý příběh pokračuje a člověk si ho nenechá ujít, ale ne hned.

Celkově lepší průměr.

strambm

Povahy postav se v některých částech neshoduje s původní verzí, dějově se kniha odehrává během 3 dnů, což mi více připomíná seriál 24 hodin jak nový díl Milénia a navíc se z Lisbet stala hotová superhrdinka co si z fleku podá několik elitních zabijáků...
Kniha z veliké části těží z Larssonovy práce a naštěstí i tak podprůměrný autor dovedl z námětu udělat průměrné dílo. Jediné pozitivum bych našel v tom, že po technické stránce zde nenacházím pitomosti jako například v knize Nuly.

bezprezdivky

Na původní sérií to nemá ani omylem, zřetelný posun k podbízivosti. Autor by měl zůstat u těch fotbalistů (dle obálky napsal životopisný příběh fotbalisty Ibrahimoviče).

davas

Těžká situace pro autora ,navázat na velmi úspěšnou trilogii...a musím uznat,že se jí zhostil bravůrně ...a jak tady jiní píšou,že to není hodno Larssona...tak právě naopak a já jsem rád ,že tyhle postavy jsou zpátky na scéně díky Lagercrantzovi ....velmi povedená kniha ,jak příběhem ,tak stylem psaní...za mne 5*

nene4972

Ani jsem to celé nedočetla. Už od začátku mi tento díl připadal jako ubohá napodobenina těch předchozích, pokud si nechcete zkazit dojem z Milénia, rozhodně nedoporučuji.

ajasin

Myslím, že autorovi se podařilo důstojně navázat na původní trilogii. Snad by byl i pan Larsson spokojený. Je velká škoda, že tento svět opustil tak brzy.

LP113

Mě se teda líbilo moc. Já bych teda nepznala, že to nebyl Larsson. Naopak, libilo se mi, že tam nebylo až zas tolik té omáčky. Opravdu to bylo čtivé. A jak tady někdo píše, že má pocit že Lisbet je tu nesmrtelná, tak to teda si asi nevzpomíná jak se v předešlém díle hrabala z hrobu s prostřelenou hlavou. To mi teda přišlo víc nepravděpodobné, než prostřelené rameno. Autor se toho zhostil opravdu výborně. Už jsem v půlce "Muže, který hledal svůj stín" a to je teda taky pecka.

nicest

Neni to Larsson, ale bylo to dobry. Hodne dobry. Zacatek pomalejsi, trochu se vlekl, ale i tak pribeh vtahl a pokracovalo to az do konce. Ta nejlepsi cast mohla byt trosku vic propracovana, s vetsimi detaily, jak umel skvele Stieg. Napinave, velmi ctive, skvele pokracovani oblibene serie. Za me 5*.

Gi-Gi

Tak tady skladam poklonu autorovi, je dustojnym nastupcem, vcetne pomalejsiho rozjezdu a akcniho konce. Za me dobry

Rehor72

Zpočátku se mi děj zdál rozvláčný, ale pak se to rozjelo tak, že jsem u knihy trávil každou volnou chvíli. Ovšem kvalit původní série, podle mého soudu, nedosahuje.

kavu

Zpočátku se mi moc nelíbil trochu jiný styl psaní D. Lagercrantze oproti S. Larssonovi (zdá se mi takový "američtější"), ale pak mě knížka vtáhla do děje a bavila mě, i když některé zápletky už mi přišly až moc "vycucané z prstu". Vykreslení postav a jejich chování se autorovi podle mě nepodařilo úplně sladit s originálem S. Larssona.

Danuše7

kniha je čtivá. není to Larsson, ale je též zajímavá a napínavá.

Petrasuvicka

Larsson to není... i když se snaží zachovat jeho styl, rozdíly jsou znát. Cizí postavy se mu objevují v dalších kapitolách jako houby po dešti a množí se evidentně dělením. Nacpal jich tam naráz tolik nových, že v tom ztrácíte přehled. Což je fakt, který mi nějak brání a zdržuje knihu dočíst :/

TomHr

Tak Larsson už to není, ale s původními hrdiny (i s antihrdinkou) a s padouchy se Lagercrantz popasoval docela dobře. Kniha je čtivá, sem tam má docela spád a zápletka neurazí. Toto pokračování Milénia je ještě docela dobré, ale ty další...

slunicko1958

Neurazí ani nenadchne. Pokud to má být volné pokračování Milénia S. Larssona, musím srovnávat a Dívka v pavoučí síti podle mého názoru srovnání nesnese. Číst se však tato knížka dá, ale musíte být připraveni, že ji napsal jiný autor.

Acamar

Když k dílu přistoupím bez ohledu na trilogii S.Larssona, tak hodnotím jako slušně napsanou a snadno čtivou knihu, která však trpí mnoha neduhy svého žánru a příliš se nevymyká a neodlišuje.

Pokud bych měla posuzovat jako pokračování Milénia, pak bych se přiřadila k těm, kterým toto dílo nepřipadá tak dobré jako původní trilogie. Četla jsem je sice před pár lety a nestal se ze mne zarytý fanoušek série - jako ostatně severských krimi-thrillerů obecně, ale zvědavost na knihy, které hýbou trhem je mocná - ale přesto mi přišlo, že Milénium je v lecčems v dobrém překračuje. Bylo znát, že je píše (celkem střízlivě) novinář s přesahy do politiky, moralizující a kritizující současnou společnost, nešlo o pouhou dobrodružnou odpočinkovou literaturu. O toto se současný autor zřejmě opřít nemůže, a proto vznikl klasický thriller se superhrdiny a celosvětovými spiknutími.

Nejvíce mne ovšem mrzela jakási "zploštělost" postav oproti původní sérii. I tam oplývaly výjimečnými schopnostmi, oproti nám běžným smrtelníkům, ale přesto jsem je dokázala vnímat jako lidské bytosti díky vykreslení i jejich slabostí a pochyb. Tady je to nejmarkantnější asi u hlavní aktérky Lisbeth, která byla "stvořena" i v původní trilogii jako sice velmi inteligentní a nadprůměrně schopná, ale zároveň vnitřně velice křehká a komplikovaná. Zde se - pro mne - změnila v jakousi vypreparovanou geniální bytost, jakoby se sama proměnila v onu umělou superinteligenci, kolem které se knížka točí, s jedinou motivací - potrestat ty, které týrají děti a ženy.
Vůbec koncentrace géniů na jednu knihu (od Augusta až po IT statisty) byla na mně přílišná a vynoření se úhlavního nepřítele Lisbeth (jako náhradníka za mrtvého Zalaščenka) - to už knihu pro mne posunulo úplně někam buď do romantického žánru nebo béčkového hororu.

Celkový dojem - četlo se mi to dobře, žádná tragédie ani ostuda to jako pokračování není, autorovi každopádně uznání za odvahu, ale je to už jinde a bohužel (pro mne) zaměnitelné s ostatními knihami tohoto žánru.

Shui-Xian

Pro některé čtenáře série možná vyzní můj komentář jako rouhání, ale co se týče stylu psaní, Larssonovy a Lagercrantzovy pasáže bych odlišila jen stěží. Rozdíl mezi autory mi přijde znatelný spíš v celkovém ladění příběhů a ve výstavbě zápletek. Nemyslím, že by pokračovatel Lagercrantz nějak zaostával za úrovní, kterou vytyčil původce Larsson - naopak, drží se slušně jak v komplexnosti příběhových linií, tak v neotřelosti témat. Chválím rovněž psychologii postav - např. Ed The Net je pěkný přírůstek do sociálního zázemí série. Osobně mi ale chybí autentičnost a závažnost, která by měla být s tematikou spojená. Většina čtenářů podvědomě sympatizuje se šťastnými konci a mnohým stačí zdání reality spíš než její skutečná syrovost - proto je dojem z Lagercrantzovy verze velmi uspokojivý. Z linie, kterou ale vytyčil Larsson, se poněkud vymyká. Věřím, že v jeho případě by asi byly mnohé zápletky méně učesané a průzračné. (Konkrétně třeba Augustova transformace a účelnost v příběhu mi dost neladí.) To ale jen tak pro pořádek - srovnání přece nutné není. Úroveň knihy je sama o sobě velmi slušná a její čtení je zážitek. V tomhle pokračování budu s Lagercrantzem ráda pokračovat.

L.Helena

Jsem ráda, že vzniklo další pokračování osudů Mikaela a Lisbeth, oba jsem si je moc oblíbila. Někde jsem četla, že původním záměrem Stiega Larsona bylo napsat celkem deset pokračování Milénia. Tak jestli chce David Lagercrantz dodržet jeho původní záměr, máme se na co těšit. Myslím, že se mu to celkem podařilo.

callahanh
28.12.2017

Přiznám se, že jsem čtvrtý díl Milénia (i když je román "jen" inspirován, zároveň je prezentován jako čtvrtý díl) čekal mnohem horší, takže mě výsledek docela příjemně překvapil. Je ale nutné přijmout to, že zatímco Larsson chtěl svou trilogií na něco upozornit a před jejím napsáním byly hodiny a hodiny různých rešerší, které celý děj posouvaly co nejvíce do reality a byly na knihách znát, Lagercrantz nemá potřebu nějakého přesahu, a ačkoli apeluje na nebezpečí kyber-kriminality, dopad není takový, jaký měla původní trilogie. Jakožto samostatná kniha funguje Dívka v pavoučí síti docela dobře, i když začátek je notně rozvleklý a na můj vkus příliš odborný a prokrácení by mu jedině prospělo. Když se ale děj rozjede, už je kniha čtivá, svižná a odsýpá a bez větších problémů dospěje ke svému konci. Z pohledu čtenáře původní trilogie mě mrzí, že je tu použito až moc klišé (autistický chlapec je svědkem vraždy a je jediný, kdo je schopen identifikovat vraha), postavy jsou prakticky nesmrtelné (to ale můžeme svým způsobem vytýkat Larssonovi také) a vztah Mikaela a Lisbeth se vůbec nikam neposunul. Přivedení Kamily do děje působí trochu samoúčelně a tajemství, které kolem ní budoval Larsson, je rázem pryč, na druhou stranu s ní ale chce Lagercrantz asi pracovat i v budoucnu, takže rovnou vyložil karty na stůl. Ve výsledku ale kniha není vůbec tak špatná, jak si plno čtenářů může myslet, jen jde o "obyčejný" technothriller s minimálním přesahem, což je, pravda, na takovou trilogii trochu málo, ale při troše tolerance a odstupu to tolik nevadí. 70 %

Ježevika
26.12.2017odpad!

Dle mě naprostý propadák. Sice jsem to dočetla, ale spíš že zvědavosti, jestli se z toho zázrakem nevyloupne něco lepšího. Z Lisbeth se stala geniální superhrdinka, její sestra oplývá neskutečnou krásou a jejich bratr necítí bolest. Snad za to vše může genetika...hm, myslím, že genetikové by se dost nasmáli. A to je jen na okraj, abych neprozradila všechny na hlavu postavené věci...

asperula
25.12.2017

Dlouho mi trvalo než jsem vůbec začala knihu číst. Měla jsem strach, že s novým autorem už to nebude ono.. ale nakonec mě kniha uchvátila stejně jak předchozí díly.