Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité... celý text

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu.

Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby.

Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91170

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Veronika33
předevčírem

Kniha bola pútavá a takmer porovnateľná s pôvodnou trilógiou. Určite budem pokračovať v čítaní ďalších dielov od tohto autora. Odporúčam, super kniha.

meinita

k původnímu miléniu to má daleka, ale i tak kniha je velmi čtivá a zajímavá, ve svém žánru vysoký nadprůměr

kytarka

Kniha mě doslova pohltila, nechtělo se mi knihu nikdy odložit. Za mě super. Myslím si, že určitě patří do každé knihovny. Nemohu srovnat s díly od Larssona, četla jsem je již hodně dávno. Těším se na další díl s Lisbeth

šipek

Tak popravdě musím říci, že jsem od této knihy moc nečekal, ale byl jsem příjemně překvapený. Čtenář si oživil postavy z Milénia a bylo to fajn. Kniha je přehledná a dobře se čte. Za mě můžu doporučit.

Kiris145

Kniha mě vtáhla do děje asi tak v polovině. Nebudu srovnávat s Larssonem, kniha celkově mě bavila, ačkoliv mi přišlo, že zde Lisbeth už nebyla tak tvrdá jako v předchozích dílech a možná toho řekla více, než v celé trilogii dohromady.

Každopádně jsem ráda, že jsem si mohla přečíst další osudy Mikaela i Lisbeth a těším se na další pokračování.

dzafik

Mně se možná tenhle díl líbil víc, možná i proto, že odpadla spousta zbytečných osob a s nimi spojené zdlouhavé popisy.

denisa7400

Hrůza. Ani to nečtěte, je to zklamání.

Sirael23

Ach ten marketing....tohle bylo slabé, napsané především z jediného důvodu, a to pro úspěch původní trilogie. Přitažené za vlasy a navíc nudný styl bez akce. Hlavní postavy občas plácají nesmysly, které by v předchozích knihách nikdy neřekly. Chyběl mi vhled do jejich myslí - takový ten opravdový, ne jen plochý popis, který autor předvedl.

allyce

Je zbytečné srovnávat s Larssonem, je zbytečné vypichovat různé nedokonalosti, či uvěřitelnosti, důležitý je celek a podle mě se skvěle povedl.

SilvieSisinka

Začátek knihy mě moc nezaujal,ale později se mě kniha velmi líbila.Jsem ráda že jsem dočetla a uvidíme zda bude časem pokračování :-)

Nita17

Předně jsi každý musí uvědomit jak těžký úkol jsi na sebe Lagercrantz vzal. Srovnávaní by nebylo správné, a cením jsi nálepky " inspirováno sérii Steiga Larssona". Myslím, že je to vydařené dílo, postava Lisbeth i jiné k mé radosti znovu ožili a vtáhli nás k sobě do napětí. Pokud bude plánováno další pokračování ( což zase konec knihy lehce umožňuje), ráda se připojím, nejsem připravena se s Lisbeth jen tak rozloučit :) .

Hana62

Zajímavé, snaha přiblížit se stylu a formě autora Milénia....
Ale jak jsem četla v rozhovolu s Davidem Lagercrantzem, nechce být ten, co píše jako.... Tak pokračování asi nebude škoda. Ale i tak jsem ráda, že Lisbeth někdo probudil a nechal chvíli čtenáře v napětí, co zase vymyslí.

kní

Ty známé postavy - Erika, Mikael, Bublanski, Palmgren, Lisbeth - jako by ožily pomocí kamene mudrců - jmenují se stejně, ale jsou jen vlastními vybledlými stíny. Celé knize velmi citelně chybí uvěřitelnost. A přebývá snaha, slovní vata a klišoidnost. Obchodně to zřejmě bude dobrý artikl, však také za tím stojí Larssonův otec a bratr (kteří, jak se zdá, neoplývají skrupulemi žádného druhu)... Autorovi ke cti budiž připsána douška pod podnadpisem (MILÉNIUM 04): INSPIROVÁNO SÉRIÍ STIEGA LARSSONA.
Doufám, že Eva (Gabrielssonová) taky píše - ha hyn sa hukáže!

swamp

David Lagercrantz dostal těžký úkol - navázat po Larssonově tragické smrti na jeho trilogii Milénium pokračováním. Úkol jistě nezáviděníhodný, ale chopil se ho docela zdatně. Neočekával jsem, že by se původním knihám vyrovnal. Naopak - jakékoliv přílišné snažení o napodobení (popisy apod.) trochu skřípe, jinak ale kniha jako celek docela funguje, i když místy je až moc přitažená za vlasy. Každopádně si autor nechal na konci volné okénku k případnému pokračování, tak uvidíme, zda se ho někdy dočkáme.

Majdule

Kdokoliv tuto knihu hodnotí, musí se nejspíš vyrovnat s dvojím pohledem. Jak obstál autor jako tvůrce samostatného příběhu a jak v roli pokračovatele fenoménu Milénium? Takže na úvod snad pozitivní informace. Jsme ve stejném příběhu, vypráví ho někdo jiný, ale je to stejný příběh. Lagercrantz k tomu mimo jiné využívá stejný půdorys příběhu jako Larsson. A to je nakonec jedna z největších slabostí knihy, dodává totiž příběhu pachuť pouhé kopie. Mnohem lépe kontinuita příběhu funguje, když autor s jemným nadhledem ctí (či využívá) Larssonova klišé v redefinici Mikaela nebo vztahu mezi ním a Lisbeth. Pro mě tyto sentimentální odkazy vzdávají původní sérii hold a přitom si udržují i potřebný odstup. Samotný děj je trošku rutinní. Po rozvleklé první části, kde se úvodní expozice připravovala snad až příliš dlouho, přichází rychlá akce, napětí a strhující vyvrcholení, ovšem přesně ve stylu Larssona poměrně dlouho před samotným koncem. Třetí část je věnována vysvětlení a náznakům pokračování. Pro mě jsou rozporuplné i některé motivy. Linka autistického chlapce jistě příběhu dodává potřebné dojetí, ale podle mě je laciná. Umělá inteligence je zde v roli tajemného prvku, který zasvítí v dáli jako grál, jehož nikdo nedosáhne. Tady cítím inspiraci americké vlny spuštěné Danem Brownem. A konečně i klíčové zobrazení ústředního nepřátelského vztahu, který je snad až křečovitý (omlouvám se za tajemnost, ale bližší určení by už byl spoiler). Přesto to bylo příjemné čtení, které mě nezklamalo. A za tu odvahu dám 10 % navíc.

FillaSFC

Kniha to není špatná, ale já se do ní nějak s vědomím toho, že ji už nepíše Larsson, neuměl vžít. Je v ní spousta nových postav, jejichž osud mi byl lhostejný. Mikael s Lisbeth tam jsou zpočátku na můj vkus až moc málo, ve druhé půlce knížky už to bylo lepší. Nevím, na mě to celé působilo, jako když natočíte několik skvělých pokračování filmů, a pak na další díl obsadíte do role stejných osob jiné herce, už to prostě nebylo ono. Krom toho je zde docela málo dialogů a ubylo i kávy a obložených chlebů. :-))) Budu se opakovat, ale s tou sestrou Lisbeth je to fakt přitažené za vlasy, hlavně i ta vyprávění Palmgrena a spol., jak kdyby o ní věděli všechno do posledního puntíku, to jsem musel trochu kroutit očima. No - prostě průměr, Larsson to není, ale ztráta času také ne. :-)

Rade

Celkem zajímavá, čtivá, inteligentní detektivka, nicméně s určitými výhradami.
První část fajn, včetně toho kreslícího autistického chlapečka, druhá půlka už se mi zdála trošku přitažená za vlasy; nejvíc přehnaná se mi zdála ta femme fatale - zlá sestra.
Horší čtyři *.
Co se týče návaznosti na Milenium, ač jsem ho četla, nejsem extra fanoušek, dokonce si již moc detaily nepamatuji, ale zdá se mi, že kniha na styl Milenia navazuje celkem zdařile. Nicméně pominu-li marketing a snahu o bestseller za každou cenu, je to pro autora takové spisovatelské terno, někoho napodobovat?

MishelElle

Super pokračování známé trilogie. Zpočátku jsem si myslela, že jiný autor nemůže navázat na tak skvělou knihu, ale povedlo se.

Jadavin

Překvapivě velice zdařilé pokračování původního Milénia.

moore.allonsy

Na pokračování čtvrtého dílu Milénia to není dost dobré. Je super, že se Lagercrantz pokusil dovést trilogii ještě o kus dál, všechna jeho snaha určitě nevyšla nazmar. Fajn. Nicméně, nebylo to ono. U předchozích dílů jsem nemohla odtrhnout oči od stránek, tady jsem vzdychala nudou. I přes to, že Lisbeth může být na velmi vysoké mentální - fyzické úrovni (dejme tomu), tak že by skutečně zpacifikovala metrové chlapy, kteří jsou trénovaní nájemní vrazi, se mi nechce věřit.
O jiných postavách tam mohlo být o něco více, nic nového a objevného. Působí to na mě trochu přitáhnuté za vlasy, dílo napsané bez duše a bez většího smyslu.

elenai

Začátek byl na můj vkus docela rozvleklý, i když ne nečitelný. Bylo tam ale tolik postav, už už jsem si chtěla namalovat graf, ale spíš to bylo způsobeno tím, že mi prostě unikala některá jména a osoby s nimi spojené. U některých pasáží jsem nestačila valit bulvy. Jak to ta Lisbeth sakra dokázala? Po tomto díle mám vůči ní takové ambivalentní pocity - obdiv mísící se s nevěřícností a někdy mi přišla vyloženě trapně dětinská. Ale oproti jiné osobě je slabej odvar. :) Jinak jsem s knihou spokojená, až na ty drobné výhrady se četla opravdu dobře, a autor si nechal materiál minimálně na další díl. Už se na něj docela těším.

oladnb

Na tento díl jsem se po přečtení MIlénia těšila, ale vzhledem kr komentářům zde jsem od toho nechtěla učekávat příliš. Opak byl však pravdou, super námět, zápletka vysoké matematiky, genálního savanta, násilí a podvodů v politice byla skvělá. V postavách se orientovalo dobře, mělo to spád a v podstatě ani na jedné stránce jsem se nenudila. Závěr nikterak přehnaný, pěkně zapadal do celého příběhu. A samozřejmě pak celkový závěr, který jsem si přála.. :-)
Neváhejte s přečtením.

durinka

Knihu jsem si kupovala s velkým respektem a rozhodně nelituji. Uchvátila mne stejně tak, jako první díl. Nemám co vytknout. Pan Lagercrantz se zhostil "úkolu" opravdu dokonale!

danka13

Po hlavních hrdinech se mi určitě bude stýskat. Třeba se najde někdo, kdo napíše o hrdinech další knihu. Už nyní se těším.

janinca

Neměla jsem žádná očekávání, spíš jsem byla kritická-napsat pokračování Milénia bez Larssona přece není možné. Opak je pravdou a musím říct, ze je to pokračování povedené.
Díky za něj!

Eva88

Ke knize jsem přistupovala s opatrností, jak to asi může dopadnout, když se autor pokouší navázat na cizí dílo. A za mě musím říct, že autor na Larssona navázal bravurně a nemá se za co stydět. Plnohodnotné pokračování edice Milénia.

dmvr

Skvělý "4. díl" k trilogii Stiega Larrsona. Velmi zajímavé, plné napětí.

Evina74

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu (určitě pěkně namluvenou), ale děj mi prostě nesedl. Vadilo mi spoustu jmen a složitých propletenců, málo akce, reakce hrdinů takové jakoby ploché. Ale možná je to tím, že Milénium jsem četla už před dlouhou dobou. Kdybych četla knihu, asi bych ji nedočetla.

sally21

Kniha se mi líbila,nemám co vytknout.

helenkan

Mě se knížka líbila a dobře se četla. Jasně,že se trochu liší od původních dílů. To je ale normální,když to napsal jinej autor. Ale poradil si dobře.