Dívka, která musí zemřít

Dívka, která musí zemřít
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431063/bmid_divka-ktera-musi-zemrit-c06-431063.jpg 4 735 735

Milénium / Millennium série

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo zuboženého žebráka s amputovanými prsty na rukou i nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit dojmu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem. Případ probudí Mikaelův zájem, protože žebrák prý několikrát cosi breptal o švédském ministrovi obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu nějaké informace o vládě? Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Nyní se sama stane šelmou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Hon som måste dö , 2019

Česneksmedem
29.10.2019 3 z 5

Tak mám celou sérii přečtenou a musím konstatovat, že tento poslední díl nebyl až tak špatný. Co ho ale odsunulo ke třem hvězdičkám byl závěr, který působil (nebojím se napsat) až skoro trapně. Škoda.

Ivuska.09
24.10.2019

Možná David Lagercrantz skutečně Stiegu Larsonovi nesahá ani po kotníka, jak někteří čtenáři tvrdí. Pro mě ale tohle byl nejpovedenější díl z těch, které David napsal. A jako ukončení celé série rozhodně nebyl špatný. Je potřeba na Davidovo pokračování nahlížet jako na samostatné knihy s oblíbenými hlavními postavy a nesrovnávat nesrovnatelné, protože každý spisovatel je úplně jiný. Naštěstí hlavní postavy jsou stále stejné a to je přesně důvod, proč jsem tuhle sérii dočetla až do konce.

Kraken126
24.10.2019 odpad!

Naprostý blábol podprůměrného pisálka, který Stiegu Larsonovi nesahá ani po kotníky. Knihu jsem nedoposlouchal, přestože podání Martine Stránského bylo excelentní. Byla to ztráta času. Děj překombinovaný a nesmyslný.

loskatos
24.10.2019 2 z 5

Bohužel stejně špatné, jako předchozí dvě knížky od Lagercrantze, navazující na Larsonovo Milenium.
Tentokrát měla knížka aspoň nějaký zajímavý námět, obrysy děje dávaly smysl. Ale způsob, jakým autor píše, dává tušit, že si na sebe nabral velké sousto. Záplatka celé knížky je vysvětlena v jednom dlouhém "rozhovoru", na ní navazující zatýkání a přiznání nedávají vůbec žádný smysl. Naivita, se kterou jsou znázorněni hlavní aktéři/agenti tajných služeb, je úsměvná.
No a samostatnou kapitolou je přímá řeč, naprosto nelogické reakce, zmatené chování.
Bohužel si myslím, že knížce nepomohl překlad - ale to nemám jak ověřit.

rodak
23.10.2019 5 z 5

Klidně by to mohlo pokračovat.Já jsem spokojený.Nesrovnávám, čtu-líbí se mi to.

wendulka321
23.10.2019 3 z 5

Měla jsem zůstat u původních tří dílů Stiega Larsona a do těch dalších se vůbec nepouštět, ale zvědavost byla silnější než já. Jediné pozitivum vidím v tom že jsem knihu poslouchala ve skvělém podání Martina Stránského.

Didi15
21.10.2019 5 z 5

Jelikož jsem nečetla knihy , , opravdového,, Milénia , tak nemohu porovnávat. Ale mně se kniha líbila a nemám žádné výhrady, zřejmě i dočtu i knihy předtím. Dějová linka Everestu mě bavila nejvíce.

kap66
17.10.2019 2 z 5

Nemůžu být zklamaná. Od začátku mi bylo jasné, že snaha dopsat Larssonovo Milénium je na úrovni snahy dopsat Haškova Švejka: obě díla jsou ve svém žánru jedinečná a napsali je výjimeční autoři. Průměrný spisovatel je schopen zachovat jen to na první pohled patrné, ale nepostihne duši a hloubku původních děl.
Navíc to v tomhle dílu už nebavilo ani samotného Lagercrantze, přišlo mi (nebo naopak, udělal si z toho legraci?). Celou čtvrtinu knihy je Lisbeth nesoustředěná, rozhozená a váhající, Mikael pro změnu nesoustředěný a zapomnětlivý, patoložka zase zapomnětlivá a nesoustředěná a novinářka Catrin roztěkaná a nepozorná. Zřejmě je to ale záměrná předehra před akcemi, abych uvěřila např. tomu, že se ostřílený a zkušený Mikael nechá v důležité chvíli tak lehce opít rohlíkem. Závěrečná akční scéna je tak šílená, že mě spíš pobavila, a Kamila – Kira (jejíž druhé jméno vzniklo zcela jistě ze jména Karikatura) je ta nejplošší postava pod detektivkářským sluncem.
Já už jsem se s Miléniem rozloučila v roce 2010 a doteď cítím vděk a smutek zároveň. Tečka.

Vik40
16.10.2019 4 z 5

Trochu zklamání. Moc politizované prostředí, víc zamotané než obvykle. A závěr - přestřelený.
Nicméně, čtení mně bavilo, ale na plný počet hvězd to opravdu není. Kdyby to šlo, dal bych tak 75%. (3,8 *)

PetK
14.10.2019 4 z 5

Dávám čtyři hvězdy, protože jsem si za ty roky jednoduše Lisbeth i Mikaela zamilovala, jsou to staří známí, se kterými se vždycky moc ráda potkám.
Všechny recenze vždycky mluví o tom, jak je těžké hodnotit "pokračování" Larssonovy trilogie. Podle mě se to Lagercrantzovi povedlo se ctí. Ano, je to méně sociální sonda a více thriller. Ale když k tomu přistoupíte bez předsudků právě jako "jen" ke špionážnímu thrilleru, okořeněnému oblíbenými hrdiny, je prostě dobrý.
Nicméně... oproti minulým dílům mi gradace děje připadala trochu překotná, za mě to skončilo hrozně rychle a najednou. Nějak jsem si nevychutnala stoupající napětí, čert ví proč. To ale nic nemění na tom že po Lisbeth a Mikaelovi se mi bude stýskat.

aralka
13.10.2019 3 z 5

Panu Lagercrantzovi už dochází dech a myslím, že tato kniha ze série Milénium by měla být opravdu poslední. Hodnotím ji průměrně, ke konci už byla těžko uvěřitelná, nicméně vzhledem k tomu, že mám postavy této série moc ráda, tak jsem si knihu celkem užila :-)

Tereziee
11.10.2019 3 z 5

Nakonec musím hodnotit průměrem. Přišlo mi, že kniha postrádala spád a napětí. Poslední strany byly napětí plné, ale poněkud neuvěřitelné. Nebýt to Mikael a Lisbeth tak knihu asi ani nedočtu. Byla to tečka za sérií, která mě přivedla k severské krimi a myslím, že tečka přišla v pravý čas.

Ivulka432
10.10.2019 4 z 5

Čtivé jako vždy, ale uvěřitelnost příběhu klesá s každým dalším vydaným díle - Kamila je schopná akce i v plamenech a Lisbeth je prostě nezranitelná a neporazitelná. 4*

Dotcom
09.10.2019 odpad!

Je jasné, že pokračovanie Milénia bol problém. 4. diel bol ešte celkom čitateľný, ďaľší sa čítal zo zvedavosti a posledný bol povinnosť. A bohužiaľ aj dosť odpad. Tých oslavným recenzií napísaných vyššie môže byť fakt iba dielom PR a trollov vydavateľstva za účelom predaja. Nechce sa mi totiž veriť, že v byvakom Československu žije toľko ľudí bez vkusu. Aj keď podľa hlasov vo voľbách za agenta Bureša či za priateľa mafiánskej štetky na Slovensku, je možné všetko. ;o)

emamat
09.10.2019 4 z 5

První tři díly jsem přečetla několikrát a pokaždé mě to hodně bavilo.Pokračování Lagekranze mělo vzestupnou kvalitu 5 a 6 díl už hodně povedený ale... myslím, že bylo načase Milenium ukončit.

simona5r
08.10.2019 4 z 5

(audiokniha) Lisbeth a Mikael jsou moje srdcovka. I když mi přišlo, že akčnost tentokrát trochu vázne, tak jsem si poslech v podání Martina Stránského moc užila.

Ales.BD
08.10.2019 3 z 5

Lagercrantz táhne Larssonovu káru dál přibližně správným směrem. Neřekl bych, že to nutně musí být poslední díl. Ačkoliv už další
Milénium napsat nechce, takhle by se klidně dalo pokračovat.

jaroslav63
07.10.2019 4 z 5

Pokračování zavedených sériií jinými autory je vždycky dost ošidné (viz Jason Bourne apod.). Z tohoto hlediska je ukončení série Milénium důstojné a nečekaně napínavé, protože minulý díl nebyl špatný, ale až tak moc mě nenadchl. Takže se loučím s Mikaelem a hlavně s Lisbeth – není pochyb, že Larsson otevřel v literatuře cestu úplně novým hrdinkám, které nás teď baví v knihách jiných autorů.

antonin0999
06.10.2019 3 z 5

Milá (nevím, jestli tohle oslovení zrovna oceníš) Lisbeth, milý Mikaeli,

vypadá to, že vás nadobro ztrácím ze čtenářského dohledu. A ač se mi zdá, že jste v posledním díle šli už na hranu svých možností a nevím, jestli vám to vyprávění mám úplně věřit, budete mi moc chybět. Stali jste se osobnostmi, které zasáhly svými činy celý svět a já věřím, že na vás může být Stieg pyšný. Nyní je na čase, abyste si odpočinuli, ale budu se hodně divit, jestli to dokážete. Věřím, že se najde někdo, kdo vás pořádně nasere.

Adjö hjältar

Antonín

Jaruš7
05.10.2019 4 z 5

Celkem dobrý, i když změna je patrná.
Tentokrát se jaksi kombinace dostala do horských sfér, a zde se dostal na přetřes duch duhové smrti, no překvápko, v každém případě.
Citace: ( pro ztvárnění mimiky dosti oříšek velikosti kokosu) " Blížila se k ní s očima plnýma trumfu i zoufalství. Celá místnost se zaplnila nervozitou a vznešeností...."
Lisbeth je pojem, zmárnit ho by bylo velké zklamání, tak držím palce k rozkvětu fantazie v původním stylu, vím, že příbuzných sice ubývá, ale zlolajnosti je všude dost.
Doporučuji : bylinkový balzám "tum intus ac foris" pro aktérku a můžem se těšit na příště....