Milenec

Milenec https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213749/bmid_milenec-JEw-213749.jpg 4 193 27

Marguerite Durasová (nar. 1914), popredná francúzska prozaička, dramatička, filmová scenáristka i režisérka, sa až ako sedemdesiatročná konečne dočkala Goncourtovej ceny. Bola ňou poctená jej najnovšia próza Milenec (ĽAmant, 1984). Durasová sa v Milencovi znova vracia do čias mladosti, ktorú až do osemnástich rokov prežila v Indočíne, vtedajšej francúzskej kolónii, kde sa aj narodila. Postava mladučkej Francúzky, ktorá navzdory všetkým konvenciám prežije ľúbostný príbeh s domorodcom, mužom žltej pleti, je silne autobiografická. Otvorenosť výpovede, krutá analýza vzťahov v rodinnom prostredí, odkiaľ sa mladá hrdinka usiluje čím skôr uniknúť, robia z tohto krátkeho románu jedno z autorkiných kľúčových diel. Durasová v ňom obnažuje svoje najpôvodnejšie inšpiračné zdroje. Strohosť a koncíznosť, osobité umenie ilúzie a skratky, prelínanie časových rovín a iné postupy dovoľujú Durasovej preniknúť až do samého jadra príbehu, a pritom ponechať mnohé nedopovedané.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

L'Amant , 1984

stopni
24.06.2014 5 z 5

Naprosto strhující příběh o milostném poměru mladičké Francouzsky a Číňana díky kterému si ona dívka vysloužila pověst prostitutky....:-) Autorka brilantně vystihuje pocity, které čtenáři jen naznačuje a nechává na něm, aby si je sám "prožil"...Za zmínku též stojí kompozice díla - jeden moment je nahlížen z několika úhlů, často se k němu autorka vrací....Vřele doporučuji především dámám...;-)

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Jeden z mých neoblíbenějších erotických románů, který krom erotiky obsahuje také hluboký psychologický děj. Výborná kniha, která byla i zfilmovaná. Film byl taktéž velmi povedený.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Eroticky psaný román o lásce dvou lidí.Spíše smutný děj.

Sedlmajerka
02.11.2012 2 z 5

Forma textu je možná zajímavější než příběh sám. Líbilo se mi střídání vyprávění v první a třetí osobě, rozdělení textu do krátkých odstavců. Stále jsem si říkala, ještě odstavec a jdu něco dělat... Nakonec jsem knihu přečetla na jeden zátah.
Je to sotva týden po přečtení a už si na ni skoro ani nevzpomenu. Je to depresivní příběh a na ty já raději rychle zapomínám.

h.mose
02.10.2012 4 z 5

Trochu mě mrzí, že je knížečka tak útlá. A malinko bych vytkla i formu, kterou autorka příběh vypráví. Někdy mi to prostě přijde trochu neobratné. Proto nemůžu hodnotit plným počtem hvězdiček.

zuzulique
30.12.2011 4 z 5

Keď sa v knihách objaví Čína alebo Japonsko som na kolenách :-)) Práve preto, že pre nás sú tieto krajiny neznámou veľmi rada čítam knihy, ktoré sa v nich odohrávajú. A Durasová samozrejme odviedla skvelú prácu :-)

charlosina
15.07.2011 4 z 5

Krátký procítěný román, který je tak intenzivní, že jeho doznívání trvá mnohem déle než samotná četba. Vztah mladé patnáctileté dívky ve velkém klobouku a zlatých lodičkách a ustrašeného staršího Číňana zmítaného studem a vášní je prostoupen bídou, nepokojem, hanbou, smrtí. Jednoznačně působivé.