Je léto, půl jedenácté večer

Je léto, půl jedenácté večer https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31716/bmid_je-leto-pul-jedenacte-vecer-ddI-31716.jpg 4 11 5

Román francouzské spisovatelky víc než dějovou osnovou, kterou tvoří celkem běžný problém kolísání muže mezi dvěma ženami, zapůsobí líčením složitých duševních stavů a rozporných citů postav a zvláštním sugestivním zachycením prostředí a ovzduší děje, jímž je Španělsko.

Literatura světová Romány
Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Dix heures et demie du soir en été , 1960

Palivo
07.02.2022 3 z 5

Bom žorno.

Tahle knížka je o bagetách, který jedou na dovolenou do Madridu. No a jelikož to jsou bagety, je to samozřejmě sexuelní trojúhelník a brzy se bude souložit, bohužel bez přítomnosti bagety číslo 1, manželky. Té když dojde, že le dovolená bude le peklo, protože le milenka obcuje v obci, mimo obce, prostě naprosto všude s papá bageta, začne rozpoutávat svoje frankofonní psychologické myšlenkové pochody, které má ve výbavě každý Francouz, hned vedle čokolády, šlehačky, jedné paragvajské jahody a dýmky.

Shodou okolností se ve španělské vesnici, kde právě triangl nocuje stane vražda, a tak se nám do myšlenkového velocipedu zamotá i vrah na útěku, pro kterého má najednou le manželka slabost. Kámo, mámo, zapni si pásy, tady se pojede těžká valba.

Jelikož to bylo krátký a bagety mi bylo líto, dávám hezkých 7 bludišťáků. Psychologický to bylo tak akorát. Doporučuji ženám, které někdo podvádí ve Španělsku.

poulet
28.10.2020 4 z 5

Skvělá atmosféra....zajímavá knížečka.

mau
24.12.2018 4 z 5

Z knihy sálá vedro, tajemství, manzanilla a taky zklamání.

Msourkova
27.09.2018 3 z 5

Na mě asi příliš zdlouhavé vypravování, ale paní Durasové dám rozhodně ještě šanci.

Sparkling
17.01.2017 4 z 5

Úžasně vykreslená atmosféra horkých dní ve Španělsku.
Manzanilla, zoufalý vrah, který spáchal zločin z vášně a nyní se skrývá na střechách a bojí se hnout, aby nebyl chycen policejními hlídkami pečlivě prohledávajícími ulice dole pod ním, neustávající bouře, blesky a silný déšť, který utichá vždy jen na pár krátkých minut, aby se vrátil s ještě větší prudkostí. A do těchto dramatických kulis přijíždí čtyři lidé - manžel, manželka, dcerka a potencionální milenka. Jak jinak by to mohlo dopadnout, než skvěle.
Občas mi to trochu připomínalo styl Simone de Beauvoir, což je velká pochvala.

nevěra Španělsko francouzská literatura psychologické romány milostný trojúhelník

Marguerite Duras
francouzská, 1914 - 1996