Milé dítě

Milé dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431473/bmid_mile-dite-tMZ-431473.png 4 655 199

Čtrnáct let ji drží zamčenou v chatě bez oken v lese. V tomto vězení mu porodila dvě děti. Všední den rodiny probíhá podle přesného plánu: jídlo, chození na záchod – všechno je přísně řízeno. Večer zpívá svým dětem písničky na dobrou noc, ve dne je vyučuje. Otec se stará o svou rodinu, chrání ji před světem tam venku. A nikdo mu nemůže jeho ženu a děti vzít, protože nikdo netuší, kde jsou... Tento thriller vymezuje hranice pochopitelného: krutý, tragický, hluboce dojemný.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Liebes Kind , 2019

Vlajdula
07.09.2020 4 z 5

Kniha mě bavila, byla příjemně napínavá, ale ne zas moc. :-D

keri.H
07.09.2020 3 z 5

Ačkoliv zajímavý námět, kniha mě moc nenadchla. Místy mě nudila a stalo se mi, že jsem se nemohla začíst. Problém pro mě byly i postavy, nevím proč, ale nějak mi neseděly. Konec byl pro mě nečekaný.

zuzana2599
05.09.2020 5 z 5

Na tento debut německé autorky jsem byla hodně zvědavá. Vždyť už ten název Milé dítě je originální a nezvyklý. A postava Hannah na mě v příběhu zapůsobila nejvíc. Ta se tedy povedla.
Knihu jsem četla déle než obvykle, je dle mého názoru náročnější na soustředění, každou kapitolu vypráví jiný vypravěč, a napětí se stupňuje. Kdo může být ta zrůda, která v lesní chatě vězní děti i jejich maminku ? Je to jejich maminka ? Kdo a kde je Lena ? Tolik otázek a tento thriller na všechny odpoví. Místy strašné a mrazivé.
Ráda sáhnu i po případné další autorčině knize !

85098211
03.09.2020 5 z 5

Výborná kniha, která se čte jedním dechem a v podstatě sama. Je vyprávěná z několika různých úhlů - z pohledu otce Matthiase, který před čtrnácti lety přišel o dceru Lenu, další part vypráví "milé dítě" Hannah a nakonec následuje poslední oběť únosce. Tohle všechno se střídá a vytváří skvělé napětí. Absolutně mne fascinovalo, jak se může člověk narozený - případně i déle žijící - v zajetí, chovat, to autorka podle mého názoru vykreslila naprosto dokonale. Samozřejmě pevně doufám (protože je jasné, že něco takového se děje poměrně často i ve skutečnosti), že tito lidé nejsou traumatizovaní až do konce života... Odhalení pachatele překvapilo určitě nejen mne ;-) a i se závěrem knihy jsem byla spokojená - zde totiž oceňuji autorčinu originalitu. A časem se na další setkání s ní budu těšit.

Kočička911
31.08.2020 2 z 5

Na knihu jsem se těšila a ve finále mě to zklamalo..
Asi jsem čekala něco jinýho..

adevis
30.08.2020 3 z 5

Na tuto knihu jsem se po nadšených ohlasech opravdu těšila. Je fakt, že tam snad každý vidíme podobnost s knihou (filmem) Pokoj. Milé dítě v anotaci slibuje ještě lepší a zajímavější zápletku. A opravdu tomu tak bylo. První polovina mě až tak moc nebavila a spíš jsem se tím prokousávala. Po první polovině přišla touha vědět, jak to celé dopadne, takže jsem to dočetla rychle. Potřebovala jsem vědět, kdo byl vlastně ten “bůh”. Odkrytí hlavního pachatele mě překvapilo, měla jsem jiný typ. K ději vám jako vždy nic neřeknu, však se to dočtete v anotaci. Takže abych to shrnula. Celkový dojem z knihy zachránila druhá polovina, ale žádný “hype” jsem po dočtení necítila. Už jsem četla lepší thrillery. 3/5

barack
21.08.2020 3 z 5

Moc dobře napsané, ale nemohu si pomoci: trochu moc vykonstruované. Některé charaktery jsou naprosto hloupé, některé zbytečné... A závěr? Bum a hotovo. Zasloužilo by si to delší doslov.

temna.vila
19.08.2020 5 z 5

Milé dítě se mi četlo nad očekávání dobře. Příběh samotný mě velmi zaujal a hltala jsem každou stránku. K dobru autorce přičítám, že se mi nepodařilo odhalit pachatele. Dost mě bavila dějová linka malé dívenky a její často podivné chování. Neuvěřitelně mě také fascinoval vztah otce a dětí. Čtení jsem si užila a knihu doporučuji k přečtení, za pozornost určitě stojí.

HanulkaK.
18.08.2020 4 z 5

Hodně zajímavé, dost mě to pohltilo... Ale zas ten konec byl zvláštní...

Nepri
17.08.2020 4 z 5

Kniha se četla dobře, je napínavá a zajímavá je hlavně postava Hannah.

myšpa
12.08.2020 5 z 5

Velmi pěkná, čtivá kniha. Konec byl velkým překvapením, nějak všechny aktéry více polidštil.

Péťa087
08.08.2020 5 z 5

Už delší dobu jsem nečetla nějakou knihu, která by mě vtáhla do děje hned od prvních stránek. Stalo se mi to před par lety, kdy jsem jedním dechem doslova zhltla Zmizelou. Takže jsem ke knize Milé dítě přistupovala trochu skepticky (ostatně obálky od knih jsou od toho, aby čtenáře nalákaly). Byla jsem ale naprosto nadšena příběhem hned od začátku. Kniha se čte jedním dechem, nutí vás číst neustále další a další kapitolu. Příběh má spád, poutavost o nečekané finální rozuzlení.
SPOILER: Jen jsem nepochopila jednu věc. Nebo mi možná něco uniklo? Jak je možné, ze dědeček Hannah nepoznal, když ji v minulosti vysvětloval, k čemu jsou berušky a Hannah ho díky tomu poznala? Víte to někdo? Díky

zbožňuju_knihy
05.08.2020 4 z 5

Knihu jsem začala číst včera před obědem a i s nějakýma pochůzkama byla ve dvě ráno přečtená. Takže chytlavá. Přesto dávám 4* a nejraději bych dala 3- za:

!!SPOILERy! SPOILERy!! na přebalu čtu (stejně jako vy) "Čtrnáct let ji drží..." a to je ten problém. Jakých 14 let? 4 měsíce snad a nebo myslí tu pravou? No ale tu zabil a vystřídaly ji ještě jiné. Takže kecy prdy beďary. Dále poslední věta na přebalu: "..nikdo mu nemůže jeho ženu a děti vzít, protože nikdo neví, kde jsou.." a zase. Vždyť my celou knihu víme, kde to je. Jelikož se všechno odehrává až potom. Konec byl dobrý, ale pokud čtete více knih, tak už něco podobného očekáváte. Já tedy pořád čekala ještě nějaké psycho od té malé, přece jen Dětské zoubky už mám přečtené..
Stále SPOILER:
Zkrátka mě vždycky naštve, když něco slibuje přebal a nakonec vlastně čtu knihu o tom, jak se lidé vyrovnávají s únosem a držením v zajetí a dobře byl tam ten dobrý závěr, ok.

Blondebookdevil: nečetla jste dostatečně pozorně Epilog.

Maki21
03.08.2020 2 z 5

Ze začátku mě kniha lehce nudila, nejnapínavější byl konec. Kniha je krátká takže se dá v pohodě přečíst do týdne ale bohužel jí asi nezařadím do kategorie přečíst znovu.

Hanca91
03.08.2020 4 z 5

První třetinu knihy jsem naprosto zhltla a koukala s otevřenou pusou. Ve chvíli, kdy mi docvaklo, o co vlastně půjde, jsem se začala trochu nudit.
Můj největší problém byl, že mi všechny tři vypravěčské postavy byly absolutně nepříjemné a nedokázala jsem si k nim vybudovat alespoň trochu přátelský vztah.
Co se mi naopak líbilo moc, byl epilog. Za ten si autorka zaslouží deset hvězdiček.

Anna 13
02.08.2020 5 z 5

F-A-M-Ó-Z-N-Í

Recenze se zmiňují o knize jako o thrilleru, který se vyskytne jen jednou za několik let. Nelze nesouhlasit.
Je odvážné tohle o thrilleru napsat, zvlášť v době, kdy jsme thrillery doslova zaplaveni. A ta záplava neustává. Nevím, zda je to dobře či špatně. Ale vím, že je nutné z ní vyzvednout MILÉ DÍTĚ a nenechat tento román zaniknout v tom množství lesknoucích se obálek. Protože MILÉ DÍTĚ k nim nepatří. Přesahuje hranice thrilleru. Přesahuje hranice pochopitelného, a my musíme přesně takovéhle knihy číst a plně je vnímat.

Temný, krutý, zvrácený - takový je příběh, který budete hltat a nebudete schopni se zastavit. Tak strašně se toužíte dobrat konce a poskládat všechny kousky puzzle, ale pak vám dojde, že ještě nejste připraveni postavy opustit. Že konec vlastně nechcete.

Je vážně dobře napsaný. Má reálné postavy, které nejsou ani zdaleka dokonalé a dělají chyby. Někdy jim nerozumíte, ale jste nuceni s nimi pobývat a vrývat se jim pod kůži. Ať chcete nebo ne.

Autorka umí překvapovat. Je nelítostná.

Nikdy jsem u thrilleru nečetla tak překvapivý začátek. Ten se nedá nazvat jinak než BRILANTNÍM. Tak ojedinělým a chytře podaným. Vtáhne vás to. A jakmile propadnete "kouzlu" Hannah nebudete schopni knihu odložit. Budete se bát, budete podezírat, ale hlavně si to budete užívat. A také budete přemítat nad tématy velmi kontroverzními a složitými.

A na konci budete zase závidět těm, kteří na té vlně ještě jedou nebo se na ni teprve chystají naskočit.

Děkuji autorce, že to nevzdala a tohle napsala. Nesmírně se těším na Vaše další díla, Romy Hausmannová. Mám Vás ve veliké úctě...
A děkuji tatínkovi, že se této knihy nemusím vzdát, mohu se k ní vracet a dívat se na ni, jak mi září z poličky.

ZÁŽITEK!!!

Luccinda
31.07.2020 4 z 5

Když jsem si přečetla anotaci ke knížce, první, co mi prolétlo hlavou, bylo: „Tak to je hustý, tohle si rozhodně musím přečíst!“. Já tyhle kruté a drastické příběhy totiž fakt zbožňuju a jsem ráda, že mě knížka v tomhle ohledu ani trochu nezklamala.

Příběh je neskutečně zamotaný, ale naprosto geniální! Kapitoly jsou vyprávěné střídavě z pohledu všech hlavních postav a vy si tak postupně skládáte střípky informací do jednoho celku, který se vám odhalí až úplně na konci. A identita únosce? Tu jsem absolutně neodhadla!

Co mi trošku kazilo dojem ze čtení bylo to, že autorka každou kapitolu ukončila nějakým velkým odhalením nebo zvratem. Jenže další kapitola na to vůbec nenavazovala, protože byla vyprávěná z pohledu jiné postavy. A než jsem se těmito kapitolami prokousala, úplně jsem zapomněla, že se tam předtím odehrál nějaký šokující moment. A takhle pořád dokola. Je to hrozná škoda, protože ten pocit z odhalení něčeho velkého se tak u mě vůbec nedostavil a vlastně jsem pak ani neměla nutkání číst dál a dál.

Naopak musím vyzdvihnout tíživou atmosféru, která byla v knížce přítomná od první do poslední strany. Nebylo to vyloženě děsivé nebo příliš drsné, ale ani tak mi ze čtení nebylo zrovna nejlíp. Hlavně při čtení kapitol z pohledu malé Hanny mi běhal mráz po zádech, protože ta holka byla fakt mega divná, až mi to nahánělo hrůzu. A to jsou přesně pocity, které byste u správného thrilleru měli mít.

Hanaluna
31.07.2020 5 z 5

Tak já knihu musím pochválit, moc se mi líbila. Nejvíce oceňuji postavy Jassmin a Hannah. Jedna psaná vlastně za dvě osoby a druhá jako pohled dítěte. Jak vše vidí jak si to přetvoří do svého dětského světa. To si myslím opravdu stojí za pět hvězd. Spoiler viz. komentář níže, vše zmiňované se domnívám bylo “jako”, pouze prostřednictvím vyprávěním a představ.

Blondebookdevil
31.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Většinu knihy skvělý napínavý thriller, kdy se prokousáváme postavami a rozklíčováváme děsivý příběh rodiny vězněné v chatě. Musím se přiznat, že jsem tento thriller viděla na plný počet*. Poslední strany mi to trochu zkazily; na pachatele a motiv nemůže čtenář nijak přijít a ani po rozuzlení to nebylo úplně dotažené do dokonalosti. Např. jaktože si malá Hannah dělala s matkou výlety za dědečkem, ale 1) ten si vnučku po několika letech vůbec nepamatoval; 2) dcera by dojela za otcem během 14 let co byla nezvěstná, ne-li prohlášená za mrtvou? Škoda, škoda těchto detailů, nicméně autorce bych dala s příští knihou šanci.

foxi_ii
30.07.2020 4 z 5

*audiokniha
Popravdě mi dělá velký problém vymyslet, co napsat, abych toho nevyzradila příliš!
Tahle psycho kniha, ano tak ji doma říkám, byla napsána neuvěřitelně zamotaně. Ale pro štěstí všech, byl to opravdu promyšlený “zamotanec”.
Když jsem si už ke konci říkala jak je vše jasné, tak nebylo!
Vyzdvihnout musím psaný pohled dítěte na vše, co se v knize odehrává. Taky to, jaký obraz děje si vytváříte, a který vlastně v průběhu čtení či poslechu pořád upravujete a předěláváte!!
Kniha má 14 hodin a já ji zhltla za den a půl.. musela jsem vědět jako to dopadne.
Co se týče audia, moc se mi líbil hudební podkres, ten se vážně povedl. Nešlo totiž jen o hudbu, ale třeba i zvuk nemocnice a to mě dost mile překvapilo.