Michelangelo

Michelangelo https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97959/bmid_michelangelo-8Lf-97959.jpg 5 6 2

Monografie italského renesančního umělce, který ovlivnil všechny druhy výtvarného umění a jehož dílo se stalo zdrojem inspirace pro umělce až do současnosti. Kniha sleduje Michelangelovu renesanční mnohostrannost a řadu velkých projektů, kterým se postupně věnoval. Byl činný především jako sochař (náhrobek pro papeže Julia II.). Současně pracoval na malířské výzdobě klenby a oltářní stěny Sixtinské kaple ve Vatikánu (freska Poslední soud). Jako stavitel se zabýval plánováním a návrhy několika staveb a podílel se i na jejich plastické výzbobě. V roce 1532 vznikla i jeho sbírka kreseb a básní, která obsahuje i milostné sonety. V jeho díle vrcholí umění italské renesance.... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Slovart (ČR)

Michelangelo

slunicko1958
08.09.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem v této publikaci listovala a prohlížela si obrázky Michelangelova díla už při četbě životopisného románu Agónie a extáze. Popisný text k obrazové části byl pro mě velmi poučný.
Nyní jsem přečetla vlastní text a jsem znechucená. Mám pocit, že autor nepochopil podstatu renesance a humanismu a má velký problém s lidskou nahotou.
Kdyby nebylo obrazových částí a textů k nim, označila bych tuto monografii jako odpad.
Pokud se vám knížka dostane do ruky, hlavní text ani nečtěte...

Paulus.1987
28.08.2022 5 z 5

Tuto publikaci jsem četl jako doplněk ke knize Agónie a extáze od Irvinga Stonea, jejíž součástí bohužel nebyla obrazová příloha.

Hlavní obsahem této knihy jsou detailní fotografie Michelangelových děl, ať už sochařských, malířských nebo architektonických. Máme tak možnost pohlédnout do tváře Ježíše Krista a Panny Marie z dokonalé Piety, prohlédnout si odhodlanou Davidovu tvář, nebo si prohlédnout výjevy z fresek v Sixtinské kapli.

Obsažený text plní pouze doprovodnou úlohu ke kvalitním fotografiím a Michelangelova díla řadí do kontextu umělcova života. To vše na kvalitním křídovém papíře. Ačkoliv publikace nemapuje kompletní umělcovo dílo, pro základní seznámení plně dostačuje.

Gilles Néret
francouzská, 1933 - 2005