Mezi řádky

Mezi řádky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205947/mezi-radky-205947.gif 3 2 2

Výbor z básní polské básnířky, překladatelky, publicistky, autorky písňových textů, scénářů a divadelních her. (básně z let 1995-2001)

Poezie
Vydáno: , Host

Małgorzata poszukuje Mistrza, Pomiędzy , 2001

ZÓNA
28.10.2023 3 z 5

Příliš vzdělaná poezie, jejíž hodnotu zřejmě ocení jiní čtenáři, kteří jsou obohaceni vírou, historií a jistou tendencí nevnímat svět až tak "růžově".
V básních je na první pohled hmatatelná záměrná povýšenost nad rým, i když ne zcela; autorka zkusila v básni NÁPĚV, jak by asi vypadala její poezie, kdyby se neutápěla ve větách a zamyšleních, v kterých lze naleznout občasné mihnutí asonance, což nikterak neumocňuje zážitek z četby.
Jazyk nikterak bohatý, spíše strohý a umělý, bez příkras a melodičnosti.
Přesto se některé básně, zejména v úvodu sbírky, zdají být podnětné a zajímavě vypointované.
Vymírání rýmované poezie je trend, který zřejmě nelze zastavit. Ale osudovost takové tvorby mi nepřijde nijak zvlášť závratná...

Ronnie68
15.09.2022 3 z 5

Je to útlá kniha poezie. Je rozdělena na 4 části. V některých básních zcela chybí interpunkce. Některé jsou jako text zasazen do básně. Nejspíše jsem moc tyto básně nepochopila a nebo nerozuměla. Asi neumím číst Mezi řádky (aspoň v tomto případě) ... protože většina básní ve mě vyvolávala spíše chnurné pocity...

Renata Putzlacher
česká, 1966