Mezi nimi

Mezi nimi https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516877/bmid_mezi-nimi-5GT-516877.jpg 4 150 43

Příběh žen tří generací o traumatech i touhách, kterým nelze utéct. Intimní zpověď sester Magdy, Ivy, Kristýny a jejich matky Milady, která chce pro své dcery jen to nejlepší, odmítá ale vidět, co ve skutečnosti chtějí ony. Když jim do života vstoupí David, už tak vyhrocené rodinné vztahy prochází zkouškou, kterou nelze přestát bez šrámů. Jaká tajemství před sebou skrývají? A jak se vyrovnají s následky svých rozhodnutí?... celý text

martenkaaa
02.11.2023 5 z 5

Musím říct, že se jedná o perfektně vylíčenou vztahovku a příběh mne opravdu pohltil. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, je napsaná opravdu skvěle a čtivě a po delší době se jedná o knihu, jejíž příběh si budu určitě nějakou dobu pamatovat.

Olous1
01.11.2023 4 z 5

Silný příběh ze života čtyř žen. Úplně unešená z knihy nejsem,jako ostatní čtenáři, neboť úplný šálek kávy to pro mě nebyl,ale i přesto knihu doporučuji. Určitě si své příznivce najde. Já jdu radši na ty detektivky.80%.

Fleur213
01.11.2023 5 z 5

Hodně intenzivní, hluboký a otevřeně napsaný příběh jedněch rodinných vztahů, které mají své pády i výšiny. Tohle je skvělá prvotina a četla se úplně sama. Hltala jsem ji a nemohla přestat, dokud jsem nevěděla, jak to dopadne. Ten zamotanec vztahů byl geniálně propletený a závěr? Ten vám vezme vítr z plachet, jak byl silný. Doufám, že autorka bude psát dál, protože neobyčejných příběhů obyčejných lidí je v české kotlině potřeba.

happystar
29.10.2023 5 z 5

Skvělý, originální příběh ze života. Perfektní popis ze stran čtyř žen. Knihu jsem nechtěla odložit, tak moc mě příběh vtáhl. Doporučuji.

AaandYs3k
29.10.2023 5 z 5

Jak tuto knihu popsat? Mám měsíc odstup od toho totálního nadšení po přečtení. Nesmírně děkuji autorce, že se na mě obrátila, protože tohle bylo něco přesně pro mě a kniha mi následně způsobila velkou čtecí krizi, kdy mi nic nebylo dost dobré

Já upřímně stále nevím, jak recenzi napsat, abych vysvětlila, jak moc skvělá kniha to byla bez spoilerů, proto jsem toto toto hodnocení stále odkládala. Takže proste nějak začnu a uvidím Pokud tohle je prvotina autorky, neskutečně se těším na další počin.

Příběh nás hodí do jedné rodiny, kde evidentně nejsou úplně ideální vztahy a my postupně rozplétáme velké klubko. Autorka nás nechá nahlížet z pohledu všech tří sester a nakonec i jejich matky. Miluju, když vidím do hlavy více postavám a zároveň jich tam není nespočetně, abych si nestihla vytvořit k nikomu vztah.

Mezi nimi je naprosto skvělý rodinný příběh plný tajemství, bolesti, nevyřčených pocitů, lži a nedůvěry. Viděli jsme, že nic není černé, nebo bílé, žádný z nás není jen dobrý, nebo jen špatný člověk. Vše má pozadí, každý má minulost a své zkušenosti, na základě kterých se rozhoduje a jedná. Autorka nám nevnucuje, jak máme tu kterou postavu vnímat, vše je na nás.

Zápletky v příběhu někomu mohou připadat „až moc“, ale já jsem usoudila, že se může stát cokoliv. Celé mi to přišlo naprosto uvěřitelné a syrové. Prožívala jsem to. Měla jsem své oblíbence i velmi nenáviděnou osobu, u které ani žádné vysvětlení kroky neobhájilo. Kniha otevírá velmi citlivě několik závažných témat.

Konec byl naprosto skvělý a povýšil knihu ještě o level.

Kdo má oblibu v současných českých knihách o mezilidských vztazích a zejména těch rodinných. Určitě vřele doporučuji vyzkoušet.

Janag
17.10.2023 4 z 5

Za mě dobrý :) Nenáročný a čtivý román o rodinných vztazích.

Dagmar58
08.10.2023 4 z 5

První kniha autorky a docela zdařilý román. Osudy tří sester a jejich matky ovlivní jeden muž, dlouholetý kamarád jedné ze sester. Emoce, nepochopení, chybějící komunikace, může se stát i v reálném životě. Četlo se dobře, snad autorka napíše nějaký další román, ráda si přečtu.

Knižní střípky
21.09.2023 4 z 5

4.5 *

S klidným svědomím mohu napsat, že jsem objevila další nadějnou mladou českou spisovatelku, jejíž tvorbu budu nadále sledovat.

V průběhu čtení jsem měla různé teorie, jak by to všechno mohlo dopadnout, autorka mě nakonec překvapila. Takový konec jsem nečekala, ale souzním s ním. Život, náhoda, osud říkejme tomu, jak chceme někdy rozhodne za nás.

Skvělé to bylo, jelikož já se moc ráda pitvám v myšlenkách postav, v různých křivdičkách a pohnutkách, byla toto kniha přesně pro mě.

Celá recenze v záložkách.

kalinkacz
20.09.2023 4 z 5

Mezi nimi byl ale velmi zdařilý debut!
Kniha mě zaujala svojí anotací, připomínala mi totiž knihu Pod sněhem od Petry Soukupové, kde jsou také hlavními hrdinkami 3 sestry a čtenář čte o jejich vztazích, sporech i přátelstvích...
Prvních cca 120 stran jsem dostala přesně to, co jsem očekávala - čtivý příběh o sestrách, které mezi sebou něco tají, každá má svůj život a zároveň je něco spojuje. Pak ale přišlo trošku ale, je to hodně subjektivní dojem, ale tyto pocity mám i nyní, několik týdnů od dočtení... Nemohu spoilerovat, ale v románu se potom začaly objevovat určité scény, situace a popisy a já si říkala, že tam prostě nejsou potřeba. Je to ale čistě můj pohled. Konec mě šokoval, nečekala jsem ho, ale opět po nějakém zamyšlení jsem si řekla, že to sice byl šok, ale zároveň nejjednodušší cesta ven ze všeho, co postavy řešily...
No, zkrátka tuto knihu budete muset zkusit, abyste zjistili, jak ji vnímáte vy. Znám čtenáře nadšené, ale i takové, kteří to mají jako já.
To ale ve výsledku nic nemění na tom, že Mezi nimi je na debut opravdu dobrý román a jsem zvědavá, co dalšího autorka napíše!

Lucie_1986
18.09.2023 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Nemam moc rada pribehy, kde se misi pritomnost s minulosti, ale na tento styl jsem si zde rychle navykla. Povedene dilko a tesim se na dalsi.

markej
11.09.2023 5 z 5

Jupí! Objevila jsem novou českou autorku, která se zařadila mezi mé oblíbenkyně!

V debutu Veroniky González promlouvají střídavě tři sestry Kristýna, Magda a Iva a jejich matka Milada, té je ovšem věnován daleko menší prostor než sestrám. Život každé ženy z této rodiny ovlivní David, Magdin dlouholetý kamarád.

Měla bych pár výtek: například bych text asi malinko zkrátila, někdy se mi zdálo, že se zbytečně opakují stejné věci a postřehy, trochu mi chybělo, že matce nebyl dán stejný prostor jako sestrám, zdálo se mi trochu nepravděpodobné, že by sedmnáctiletá Iva byla až tak sofistikovaná a emočně vyspělá, nečekal jsem, že se všechno vyřeší kvůli náhodě. V konečném hodnocení nicméně stejně dávám plný počet hvězd, protože ten příběh byl na debut neuvěřitelně dobře napsaný, byl mnohovrstevnatý, všechny postavy byly dokonale psychologicky rozebrány, každá v sobě nesla větší či menší díl nesympatičnosti, ale i tak jsem je plně chápala, dokázala jsem se do nich bez problému vcítit, rozuměla jsem tomu, proč se jak chovají. I příběhy vedlejších postav byly pro mě osobně velice silné, uvěřitelné, všechny ty osobní příběhy jsou prostě ze života. Přiznávám, že na poslední dvoustraně jsem se dojala a ukáplo mi i pár slz.

Někdo by možná namítl, že zapojení Davida do života všech tří sester je přitažené za vlasy, ale já jsem přesvědčena, že stát se může leccos, už jsem slyšela o spoustě příběhů, které se zdály dost neskutečné, ale doopravdy se staly, takže tohle mi vůbec nevadilo.

Za mě tedy velké doporučení, v některých recenzích jsem četla i to, že se knížka svým stylem podobá psaní Petry Soukupové, a já bych s tím i souhlasila (z hlediska tématu se samozřejmě nejvíc nabízí srovnání s knihou Pod sněhem, v níž rovněž vystupují tři sestry).

Hodnocení: 5* z 5*

intelektuálka
08.09.2023 4 z 5

Romantika ..... to tedy ano - omylem .....
Je to neobyčejný příběh z obyčejného života ..... drama generací čtyř žen ....

Jejich touhy, jejich nesplněná přání, jejich rány, které doznívají ....

A do toho vstupuje postava Davida ..... chlapce, který neví, co chce a bezděky zahýbá osudem těchto žen .....

Paprskem světla je zde malá Heda - a sní i naděje pro lepší zítřky ....

Někdy jsem hrdinkám nerozuměla - ale přála jsem jim to obyčejné lidské štěstí ....

Jako prvotina mne kniha zaujala - a doporučím.

Vlaďkaa4
05.09.2023 5 z 5

Ja bych snad dala těch hvězdiček i 6. Konec je trochu hollywoodský. Ale četlo se to báječně.

EvikU.
31.08.2023 5 z 5

Kniha Mezi nimi je uragán emocí. Po celou dobu čtení myslím na všechny sestry i matku. Kristýna, Magda a Iva. Maminka Milada. Střídá se vyprávění jednotlivých sester. Zásť a nepochopení mezi nimi. Nejméně sympatická je mi Kristýna s Miladou, jenže postupně při odhalování jejich příběhu chápu i je. A není mi z toho dobře. Něco na způsob, obuj si mé boty a pak suď můj život a moje rozhodnutí.

Milada měla Kristýnu a pak Magdu. Svého muže Frantu měla ráda, ale milovala PetraPetr měl ale ženu a syna Davida. David vstoupí do života všem jejím třem dcerám. Milada ho nemůže vystát, připomíná jí zradu dávné lásky.

Dozvídáme se vzpomínky všech sester, Iva byla neplánovaná, mnohem později než její sestry. Možná i tím k ním má složitější vztahy. A David už tak komplikované vztahy rozvíří ještě víc. Jirka, manžel Magdy je snad nejrozumnější postava z knihy. Spolu mají dceru Hedu, která vnáší do rodiny slunce, hlavně babičce Miladě.

Tolik trefných situací ze života a z mého okolí. A zbytečných věcí, které nevědomky děláme. A lásce se poručit nedá. Chápala jsem pocity každé jednotlivé ženy. Bolestná kniha, kterou ale hltáte. Přemýšlíte o životě. A na konci máte slzy v očích. Já alespoň měla.

tere9
30.08.2023 5 z 5

Tak tohle bylo parádní překvapení. Začetla jsem se tak moc, až jsem v metru zapomněla vystoupit. Nechápu (a v dobrém závidím:), jak někdo dokáže napsat takhle skvělý hned první román.
Příběh o vztazích mezi třemi sestrami, ale zejména i o vztahu k sobě samotné. O tom, co děláme, i když víme, že to není správné. O spalující touze, nezdolné vůli i o mateřské lásce v nejrůznějších podobách.
Krátce a výstižně:): bylo to vynikající, šlo to na dřeň, doporučuji všema deseti....a chceme další knihu!!!!

Kudlanka03
27.08.2023 5 z 5

Příběh žen tří generací o traumatech i touhách, kterým nelze utéct.
V anotaci nám autorka říká, že je to intimní zpověď sester Magdy, Ivy a Kristýny a také jejich matky Milady. Samozřejmě chce pro své dcery to nejlepší, ale z jejich pohledu to tak asi vůbec nevypadá.
Když jim tohle nás mohlo trošku zarazit David vstoupí do života, čeká je zkouška, která nejde přestát bez šrámů. Zkrátka klasický příběh plný tajemství každé z nich, tajemství mezi sebou a tajemství, která by snad ani neměla vyplout na povrch. Následky si nesou celý život. Takto končí anotace a začíná prostor pro vše, co se dočítáme mezi řádky.
Jako třeba, jak nemůžu vystát Kristýnu, jak moc chápu Ivu a jak naprosto rozumím Magdě. Protože každá jsme se v nějaké shlédly, že? No a já jsem Magda. Vždycky jsem byla. Někdy moc a někdy ještě víc. Díky všem událostem ale můžu děkovat tam nahoru, že jsem nezažila vše, co Magda.
Nejvíc mi bylo líto Ivy, protože je nejmladší a zůstává doma s rodičky, obzvlášť s panovačnou matkou a ke všemu ve stínu první ze sester a pak v ještě černějším stínu té prostřední.
Hrozně mě to chytlo. Za srdce, za všechno. Vcuclo mě to do sebe a já tak nějak cítila touhu být svá, jak to chtěla Iva, mít možnost všechno vysvětlit, což by asi chtěla Magda a tak hrozně jsem chtěla obejmout Kristýnu, protože vlastně nic jiného nechce. Jen lásku. Bohužel si ji hodlá vymáhat třeba i násilím.
Rozhodně moc a moc a moc doporučuji tento emocemi, postavami, charaktery, průsery a tajemstvími nabitý román, že si radši vezměte den volna v práci a někam se s touto knihou zavřete. Protože styl, který autorka zvolila je krásně jednoduchý. Prostý. Bez klišé, nemusíte se tedy bát přeskakování nebo nějakých výplňových frází. Mraky a mraky dialogů, člověk ví, co si ty holky myslí, jen tak vědět, co si myslí třeba David, nebo tatínek holek nebo malá nebo proč trošku neoloupat vrchní vrstvy a odhalit se před rodinou, v klidu si to probrat.
Poslední část vám vezme kousek vašeho srdce a už nikdy, nikdy vám ho nevrátí. Zůstane v domě Kristýny, zůstane v bytě u Magdy a taky v knihovně a pokoji Ivy...I v domě Milady. A vy si ho jednou za čas klidně necháte vzít znovu pro tu krásu i trýzeň osudu. Na konci se mi trošku zamlžily oči, kdo ví, proč?
Za knihu hrozně děkuji sobě, že jsem si ji vybrala, protože mě zaujaly ženy v kávě...hustý, ne? A taky děkuji albatrosmedia, že mi knihu poskytly k recenzi v rámci spolupráce.
Tato kniha byla přečtena za jeden den a recenzní výtisk nesnižuje fakt, že se mi kniha hrozně líbí a těším se na autorské čtení v září.

Ctenar1202
15.08.2023

Kniha je rozdělena na vyprávění z pohledu matky a sester. Nemusíte se bát, že byste se snad v příbězích ztratili. Kdepak, jsou nejen označené, ale na první dobrou poznáte, kdo z žen příběh vypráví. Mně osobně nejvíc lezla na nervy Kristýna. Jájínek, který si myslel, že se svět bude točit jen kolem ní, protože má diagnózu....těhotenství....ta mi opravdu pila krev. Na paty jí slušně šlapal David a ke konci už mi lezly na nervy asi všichni. Ten příběh je ale velice čtivý a opravdu ze života. Navíc nejmladší Iva mě svými pubertálními hláškami nejednou rozesmála a snad jen ona se ze všech lidí chovala paradoxně nejrozumněji. Navíc se dozvídáme i kus historie od Milady a můžeme si uvědomit proč má takový vztah k dcerám. Vše je propletené a někdy, ač se člověk snaží sebevíc, je vše špatně...

Konec vás však rozseká. I zaryté tvrďáky. Stále jsem si říkala, kam se budou všechny postavy posunovat a autorka vám nachystala takovou smršť, že nebudete napětím ani dýchat. Od smíchu k pláči, vzteku, litování... Zažijete opravdu všechno. A vše napsané s takovou noblesou a nádhernou češtinou, že si Verču řadím mezi skvělé české autorky.

BohyněKuchyně
14.08.2023 5 z 5

Jak dlouho ve vás doznívají přečtené knížky? Mám dočteno asi týden a v myšlenkách se k této knížce často vracím. Kniha MEZI NIMI slibuje příběh tří generací žen. Už rozdělení kapitol mě zaujalo. Příběh ze svého pohledu vypráví tři ženy. Milada, matka tří dcer. Kristýna, její nejstarší dcera. Rozvedená učitelka, která má svůj život ráda pod kontrolou, ale moc se jí to nedaří. Jeji vztah s mladší Magdou nebyl nikdy ideální a v dospělosti se situace vyostřují až v hysterické scény. Kristýna Magdě závidí všechno. Její popularitu mezi přáteli, skvělého muže, život ve městě hlavně tříletou dceru. Nejmladší Iva se narodila trochu jako omyl. Má sedmnáct, ale často vás při čtení napadne, že je vlastně nejrozumnější ze sester. A mezi nimi se míhají další postavy. Jirka, Magdin manžel. David, se kterým Kristýna konečně čeká dítě, Hubert a Rob, kteří nestihli dospět. Věčně popíjející otec holek Franta. A taky kamarádky Magdy z Brna.
Čekala jsem odlehčenou sranda četbu a několikrát jsem se s chutí zasmála. Ale mnohem více mě knížka nutila se zamyslet. Nejen nad osudy sester. Ale taky nad vlastním životem, protože některé situace se mi opravdu zažraly pod kůži. Díky vyprávění pokaždé z jiného úhlu přichází při čtení přesně ten aha moment, kdy si řeknete: Co když ani v mém životě není všechno tak, jak se na to dívám já. A jak se chovám já? Nevidím v Magdě, Týně, Ivě, trochu i sama sebe?
Děkuji autorce za skvělou sondu do běžného života a impulz k zamyšlení se nad životem vlastním.

mstychov
11.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Ihned po přečtení anotace jsem měla chuť se do knížky začíst. Příběh tři generací žen? To je něco pro mě.

Knížka je rozdělena na čtyři pohledy a to pohled matky Milady a jejích dcer- Kristýny, Magdy a Ivy. Jako v každé rodině, i v této panuje mezi dcerami rivalita. Kristýna i Magda už žijí mimo domov, jediná Iva zůstává. Scházejí se ovšem doma na obědy a oslavy.

Předně chci napsat, že každá z postav měla své osobní kouzlo. Nejvíc mě bavila nejstarší dcera Kristýna. U jejích kapitol jsem se smála a těšila se, až se k ní opět dočtu. Měla velice výrazné charisma. Její myšlenky mě bavily, byla krásně autentická a svá. Šla si za vším, po čem toužila, aniž by brala ohledy na ostatní.

Magda oproti ní působila víc vyrovnaně, i když ve skrytu duše nebyla. Jako jediná měla manžela, dceru Hedu a na oko spokojený vztah. Hedu někteří členové rodiny berou jako rozmazlence, ale na mě působila jako čistá, upřímná dětská duše.

Nejmladší dcera Iva se četla jedním dechem. Její pubertální řeči a myšlenky mě vrátily zpět do studentských let.

Matka Milada se v knize objevuje až později. Její kapitoly byly odhalovací. Většinou se v nich vysvětlovaly věci z minulosti a mně poté došlo, proč se k dcerám v různých situacích zachovala tak, jak se zachovala.

V neposlední řadě musím zmínit další postavy a to kamarády, kamarádky, známé a partnery výše zmíněných postav. Všichni měli svůj vývoj a byli pro děj důležití. Především David, který stál ve středu všech čtyř žen.

Příběh mě od začátku chytl. Dostaly mě různé charaktery postav, jejich myšlenky a zábavné interakce MEZI NIMI. Nemohla jsem se odtrhnout. Už, už jsem chtěla být blíž rozuzlení složitého pletence, který se MEZI NIMI postupně vytvořil. Knížka mě překvapila tím, kolik moudra se v ní ukrývalo.
Každá rodina má kostlivce ve skříni, ale kostlivci téhle rodiny mě dostali do kolen.

Knížku vřele doporučuji všem, co mají rádi zamotané příběhy. Garantuju, že se nasmějete a budete toužit po rozuzlení.

jadwiga
06.08.2023 5 z 5

Tato prvotina od brněnské autorky byla vážně dobrá! Očekávala jsem odpočinkovou a nenáročnou četbu, ale to jsem se velmi spletla.

Autorka nám nabídla rodinný příběh čtyř žen. Matky Milady a jejich tří dcer Kristýny, Magdy a Ivy. Každá z nich si nese v životě svůj pytel trápení a rozdílné představy, jak žít svůj život. Společně se v těchto představách ale míjí.

Je to příběh plný křivd, nevyřčených i vyřčených slov, předsudků, nenávisti, tužeb, ale také lásky. Je to příběh, který nebudete moci po dočtení pustit z hlavy. Možná vám po něm zůstane i tak trochu pachuť na jazyku těch všech životních nedorozumění, která v životě, a hlavně v rodinách, existují.

Pokud máte rádi společenské romány z ženské perspektivy, kniha se Vám bude jistě líbit. Postavy v knize jsou krásně vykreslené, převážně z psychologického hlediska.

tajemství rodinné vztahy romantika matky a dcery

Autorovy knížky

Veronika González