Mezi krásou a ošklivostí

Mezi krásou a ošklivostí https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369395/mid_mezi-krasou-a-osklivosti-326-369395.jpg 4 307 103

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě. Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky… Román Mezi krásou a ošklivostí, tematicky blízký knize Bílý oleandr, nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co vlastně znamená rodina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

All the Ugly and Wonderful Things , 2016

jirina3500
25.03.2024 5 z 5

Neuvěřitelné,jak strašný musí být život dítěte,které vyrůstá v rodině narkomanů
Není divu,že se upoutá k někomu,kdo mu projeví lásku a zájem o něj.Hlavní hrdinka,na níž leží téměř stále, péče o domácnost ,o jídlo a o mladšího bratra se pomalu,ale jistě zamiluje do problémového člověka.Nemůžeme se divit,když se dozvíme v jakém prostředí vyrůstal,znal jen nenávist a násilí,přitom v jádru velmi hodný člověk,který si uvědomil,co té malé dívce chybí a co potřebuje.
Kniha plná všech možných emocí,výborně napsaná,skvělě přeložená,mohu jen doporučit.

boeink
14.03.2024 5 z 5

Po přečtení této netradiční knihy jsem plná rozporuplných pocitů.
Dít se ten příběh reálně někde v mojí blízkosti, asi bych byla zděšená, protože vztah dospělého muže a prakticky ještě dítěte naše společnost nepřipouští. Proto chápu tetu Brendu. Ale..někdo romantický a měkkosrdcatý ve mě těm dvěma fandil, ať si tu svoji čistou lásku obhájí. Pro Wavy byl Kellen jediný člověk na celém světě, kterému na ní doopravdy záleželo a to platí vlastně i naopak. Ona ta láska vznikala pomalu a postupně. Srdci neporučíš.
Krásná kniha, trochu mi připomínala Stíny nad Pecan Hollow.

Olča220
06.09.2023 5 z 5

Před více než rokem jsem tuhle knížku četla poprvé a hned po dočtení jsem jí chtěla začít číst znovu, tak na mně zapůsobila, ale nakonec jsem ji znovu začala číst až teď. A opět jsem při čtení zažila emocionální tobogán, pláč, zoufalství, radost a občas i smích.
Těžko se mi o ní píše, ale rozhodně stojí za přečtení a já už se těším, až jí budu zase číst.

Jidu
25.08.2023 5 z 5

Tyjo, kde začít... Opravdu se mi běžně recenze píšou lehce, ale tady je to náročné.

"Rodiče" byli na ránu. Jak vidíte dle anotace, tak jeden lepší, jak druhý. Wavy viděla to, co by správně neměl vidět ani dospělý, natož dítě, a mně ji bylo neskutečně líto a vzbuzovalo to ve mně VZTEK a LÍTOST.

Vztah mezi Wavy a Kellenem ve mně často vzbuzoval RADOST, ale také ROZPORUPLNOST, protože to vážně není žádný svatoušek.

Tetin přístup byl ze začátku pln VDĚKU, ale potom HNĚVU...vidíte těch emocí?!

Samotný konec knihy byl RADOSTNÝ, ale i SMUTNÝ. Všechny emoce máte velkým písmem, abyste viděli, co vše se ve mně pralo na cca 350. stránkách.

Opravdu nemám slov a příběh Wavy řádím k top knihám a doporučuji ji na 100%

marky2558
03.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Miluju nové, zvláštní a netradiční příběhy a tohle byl jeden z nich. Kniha mě chytla a nepustila na Wavy a Kellena jen tak nezapomenu.

misowi84
27.07.2023 5 z 5

Velmi zvláštní kniha. Přesně rezonuje někde mezi krásou a ošklivostí.
Na Kellena a Wavy nikdy nezapomenu..

Metuje
15.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Brenda is the real villain.

HankaL.
05.06.2023 5 z 5

Přesný název Mezi krásou a ošklivostí, někdy víc ošklivosti někdy víc krásy. Je to taková romance, neromance. Krásná knížka o tom když se setkají dva odlišní co k sobě pasují.

And09
04.06.2023 5 z 5

Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem četla! Knihu jsem si zamilovala už od první stránky a ani na okamžik mě nenudila. Je rozhodně nevšední, a proto je natolik přitažlivá. Opravdu bravurně vykreslené charakteristiky postav, uvěřitelné vyprávění příběhu i popisy prostředí. Rámec příběhu je také zajímavý tím, že je vyprávěn vždy z jiné perspektivy. Moc se mi tak na tom líbilo, že se na situaci podíváte z různých pohledů a vlastně pro jednání postav budete mít pochopení. Ne každá kniha umí ve čtenáři vzbudit hned několik silných emocí. Já se chvílemi smála, chvíli jsem zůstala šokovaná, zhnusená, jindy zase potěšená a dojatá. Setkáte se tu s opravdu zajímavým kontrastním prostředím. Na jedné straně je to zhýralé prostředí drogového podsvětí, včetně násilí a explicitního sexu, na druhé straně čistota duší, skutečný cit a láska. Hlavní hrdiny jsem si strašně zamilovala a fandila jim od začátku do konce. Nepotrpím si na žádné slaďáky, ale tahle Love Story není jako každá jiná, a tak mě to dokázalo skutečně sebrat. Kniha je od začátku do konce nepředvídatelná, velmi čtivá a zábavná. Dlouho mě tyhle svérázné postavy uvíznou v paměti.

AngeliS
23.04.2023 5 z 5

Opravdu jsem mezi. Je to fakt krásný nebo fakt ošklivý? Mnohokrát jsem si řekla fuj!
Ale asi by Wavy mohla dopadnout mnoohem hůř.
Je to hodně na hraně, ale je vysvětleno proč.
Vážně nejdivnější romantika, co jsem kdy četla. I tak krásná, ale smí se nám líbit?
Vyvolává to ve mně hodně pocitů, některé velmi protichůdné. Vlastně jim to přeješ, ale pak chápeš tetu a doufáš, že to zakáže
Skvělé dílo a tečka.

_Brunetka_
17.03.2023 4 z 5

Tahle knížka je opravdu něčím jedinečným a já jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Autorka má čtivý styl psaní, kterým ve mně při čtení vzbudila a udržovala zájem o příběh. Ten mě bavil a vžila jsem se do něj. Námět je originální, nikdy jsem se s něčím ani vzdáleně podobným nesetkala. Charaktery postav byly parádně prokresleny a nemohly být odlišnější, přesto se v klíčových věcech shodovaly to se mi moc líbilo. Hlavní hrdinové vážně fungovali jako jin a jang. Kellen i Wavy si našli cestu do mého srdíčka, a to na ně už asi nebude schopné zapomenout. Do knihy je zapracována řada zdánlivě obyčejných témat jako složité dospívání, problematický vztah s rodiči, drogová závislost, které ve vás ale vyvolají nemálo emocí a pocitů. Budete smutní, naštvaní i šťastní. Tímto dílkem se nese hlavně ale jedna důležitá myšlenka rodina se netýká pokrevního pouta, ale člověka, kterého máte rádi a on k vám ve vší upřímnosti cítí to samé. Na ničem jiném (ani názorech ostatních) nezáleží, pokud vy víte, že je to skutečné. Každý přece potřebujeme někoho, kdo nás má rád. Konec mě potěšil. Tuto knihu vám můžu doporučit, pokud hledáte jedinečný a nezapomenutelný román, který ve vás zanechá jistou stopu už napořád.

Bellsinka
04.01.2023 5 z 5

Miluju tu knihu, a po devíti letech obsadila 1.místo v mém seznamu nejoblíbenějších knih. Pro mě je to naprosto úchvatná kniha, nemohla jsem se odtrhnout. Kniha je nabitá emocemi, chápu že není pro každého ale mě si získala …Nevím proč ale tyhle “divnoknihy” (myslím to jen v dobrém) prostě zbožňuju..(např. Kde zpívají raci, Charlieho malá tajemství) a jsem šťastná že jsem tuhle úžasnou knihu našla čirou náhodou a mám ji doma

Slůník
24.12.2022 5 z 5

Co je a není skutečné? Programy od rodičů, kterých je tak těžké se zbavit... Nesoudit...

Buchtičkajani
23.11.2022 5 z 5

Tahle knížka mě připravila dvě bezesné noci. Název knížky je přesný. Příběh je zvrhlý, drsný, ale v závěru čistý a krásný.

LussyP
04.11.2022 3 z 5

- Jedla těkavě, po malých soustech, nic pořádně nerozžvýkala. Stejným způsobem plnila i svoje srdce. -

Musím říct, že tohle pro mě bylo poměrně náročné čtení. Příběh Wavy mě velice zaujal, líbil se mi styl psaní a rozdělení knihy - vyprávění z pohledů několika osob se hodilo a čtení nerušilo. Příběh sám o sobě byl velice specifický, bohužel na mě působil až uměle... Od druhé poloviny knihy už mi bylo jasné, kam to povede a bohužel, jsem se nezpletla... Připomínalo mi to spíše dobrodružný příběh, nebo pohádku, kde celou dobu děláte hlavnímu hrdinovi to nejhorší, ale nakonec se vše vyřeší během několika stran. Musím ovšem říci, že to je asi nejpovedenější název knihy, opravdu k příběhu naprosto sedí. Přestože se ve svém vlastním osobním životě přesvědčuji o tom, že rozbitý lidé patří k rozbitým, tak tady mi to nesedělo.
Kniha ovšem pokládá velice důležitou otázku. Co je to vlastně rodina? Kdo do ní patří? A pokud nejste "stejná krev", jste horší rodina? Má přednost krev, před někým, kdo se o vás postará?

broskev28
18.08.2022 5 z 5

Opravdu zvláštní kniha, ale rozhodně čtivá a „poučná“.
Samozřejmě tuším, že některé děti vyrůstají v hrozných podmínkách, ale člověk by si tak nějak myslel, že v Americe 20.století by se to stávat nemělo. Jenže čím déle čtu, tím více se utvrzuju v přesvědčení, že i tohle je vlastní zemi neomezených možností. A už jsme u toho: kde je ta mez, kdy by příslušné úřady měly zakročit? V Norsku je to (možná) zbytečně brzy, tady zase příliš pozdě.
A když už dítě vyrůstá v takto pokřiveném prostředí, není logické, že se přimkne k jedinému člověku, který se o něj opravdu stará a kterému na něm záleží? Mně se moc líbily ty „vysvětlivky“ Wavy, proč je s Kellenem ráda, co se jí na něm nejvíc líbí. A je rovněž zcela pochopitelné, že dítě, které vidí a zažívá od dětství to co Wavy, dospívá mnohem dříve, jakkoli na to fyzicky nevypadá. Musí se přizpůsobit svému okolí, urychlit svůj vývoj, jinak nemá šanci přežít, soudím já.
Jak už napsali jiní, bylo skvělé sledovat příběh (také) očima těch druhých. Mě osobně úplně nadchly kapitolky, které psala Renee – jak si sama, ale jen díky soužití s Wavy, uvědomovala, jaký je rozdíl mezi jejími životními tragédiemi a mezi tragickým osudem její spolubydlící, to bylo fakt skvělé. A nejvíc mě oslovily kapitoly s úvahami šerifa Granta, který Juniora a jeho rodinu znal a byl rozumný člověk, podobně jako Juniorův zaměstnavatel, pan Cutcheon, který měl sám podobnou životní zkušenost jako Junior. Koneckonců moje babička se mi svěřila, že si dědu vyhlédla, když jí bylo jedenáct; on byl o devět let starší, příručí v obchodě, kam přišla nakoupit. Kdyby nebyla společenská pravidla taková, jaká jsou, určitě by se svatbou nečekali, až ona bude plnoletá . . .
Tím se dostávám ke komentáři, který mě oslovil nejvíce, a sice DriftBooks, ale taky anet8834, alekis, Lu_books, Dandy1 a Ophelie, moc děkuju. A určitě doporučuju přečíst, i kdyby jen proto, že v tiráži najdete dnes už velmi neobvyklý řádeček: korektura!

„Kámošky se z nás staly, teprve když už jsme spolu na koleji bydlely druhým rokem. To bylo tehdy, kdy jsem udělala něco tak stupidního, že jsem se s tím styděla komukoli svěřit, a to je u mě co říct. Já se totiž obyčejně s chutí ztrapním, pokud si tím vysloužím vytouženou pozornost.“

Bigbany
11.08.2022 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí...Kniha je krásná a zároveň smutná. Název je opravdu trefný.
Okamžitě jsem se začetl a snažil se poznat proč se Wavy chová, tak jak se chová. Rád bych se víc rozepsal,ale nerad bych více prozrazoval. Takže za mě 11 bodů z 10. Určitě se k ní znovu vrátím. :)

miruska810
05.08.2022 3 z 5

Nechápem ten veľký hype okolo tejto knihy. Knihu som čítala snáď 3 mesiace, stále ju odkladala a až teraz som sa rozhodla k nej vrátiť a konečne sa pohnúť ďalej. Asi tento žáner nie je zrovna pre mňa :-) Wawy mi nebola až tak sympatická, niektoré časti mi vadili.. aj cez to, že mala už cez 20 rokov, sa chovala detinsky bez úcty a rešpektu. Celkovo ten príbeh.. ajkeď to ako pedofília vyznieť nemalo, nebolo mi príjemné čítať pasáže z obdobia jej detstva. Ako matka Wavy by som pravdepodobne upadla do hlbokej depresie a naprosto chápem, že sa jej teta so strýkom rozišli. Neviem, čo by som robila v tejto situácii a radšej nad tým ani nechcem rozmýšľať. Každopádne je to zaujímavý námet. Za prečítanie to nakoniec stálo.

ripmajka
26.07.2022 5 z 5

Tak ľahko sa číta. Tak napísanú knihu čítam po prvý krát,ale začiatok má úplne pohltil a odložila som ju až kým som ju nedočítala. A potom mi dlho rezonovala v hlave.

Jirinamac
11.07.2022 4 z 5

Čte se to hezky a člověk by jim i přál, ať jsou spolu šťastní, jenže Wavy je dítě, které nevyrůstá tak, jak by mělo dítě vyrůstat. Nevhodné rodinné prostředí, kde jsou s malým bratrem odkázaný jen sami na sebe. Drogy, lhostejnost rodičů a pak někdo, kdo se jí v tom snaží její život ulehčit. Jenže....

drogy rodina rodinné vztahy psychologické romány romantika domácí násilí feťáci, narkomani motorkáři

Autorovy knížky

2018  87%Mezi krásou a ošklivostí

Kniha Mezi krásou a ošklivostí je v