Zlatý kříž ekniha

Václav Vran pracuje jako analytik v bance. Vede všední život, který udržuje pod kontrolou pomocí mobilního telefonu, množství peněz a povrchních přátel. Když si jednoho dne krátí cestu z práce přes park, zaútočí na něj démon. Přestože srážku díky oběti neznámého muže v kroužkové zbroji přežije, jeho život se navždy změní. Dále už příběh pádí zběsilým tempem, strhává závoje všední reality a odkrývá skutečnou duši Prahy. Srdce města bije o překot. Kdo jsou Pražané, co nosí pod kabáty meče? Kde se vzali městští druidové? Jaké zlo číhá v labyrintu pražských kanálů a kde je ukryta duše města? Na odpovědi bude čas později, pro začátek Václavovi postačí mnohem méně. Přežít. Zlatý kříž je úvodním dílem fantasy trilogie Městské války. Jde o městskou fantasy z České Republiky, která vypráví o zrození hrdiny. Pokud je ovšem hrdina to správné slovo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151527/zlaty-kriz-mestske-valky-1-151527.jpg 4.3124

Městské války 1.

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno (ekniha), Argo

Kniha Zlatý kříž

DuncanIdaho

Opravdu je to originální nápad na knihu. Je to hodně fantazijní, pro někoho to může být až moc. Sotva skončí jedno napětí, hned se připravuje další. Pro milovníky fantasy knih je to dobré počteníčko. Až dočtu ČV, hned se vrhnu na další dva díly.

Atekram
25.11.2020

Za mě originální urban fantasy. Na působivosti jí hodně přidává, že je od českého autora, který pracuje s reálnými, dobře známými lokacemi a postavami a českou mytologií. Celá ta myšlenka oživených měst je skvělá.
Další, co mě zaujalo je hlavní hrdina Václav, který je pro hlavního hrdinu naprosto nevyhovující. Je nesympatický, zbabělý, sobecký... Bohužel se nemůžu zbavit dojmu, že jde o zcela záměrný prototyp "obyčejného člověka" a to je trochu děsivé... Václav reaguje na nadpřirozené věci podle mě dost autenticky a je zábavné sledovat, jak se mu postupně odhaluje "druhý" svět, ta "druhá Praha", kterou předtím neviděl.
Celkově je příběh poutavý, ale také děsivý, nechybí ošklivé zvraty a myslím, že na čtenáře útočí podobně, jako na Václava. Až zase půjdete do města, možná už se nebudete dívat stejně.

SBH
17.11.2020

Literární sloučenina Řek Londýna a Nikdykde, snahou vměstnat do jednoho příběhu prostě VŠECHNO lehce koketuje i s Kronikami železného druida. Jedním aspektem se ale od všech jmenovaných děl liší.
Jelikož na Databázi knih nemůžu používat slova jako „pičus“ nebo „přizdisráč“, musím hlavního hrdinu označit za velmi nesympatického člověka velmi špatného charakteru. A to byl větší problém než výše uvedené.
Kniha se četla lehce, byla napsána krásným jazykem, autorova fantazie je opravdu bezbřehá. Poetické popisy Prahy mě vzaly za srdce. Bohužel však autor o hlavním městě možná někdy vzdáleně slyšel, jinak by se nemohl dopouštět do očí bijících faux pas. Léčba tramvajovými jízdenkami vypadala vtipně a neotřele, jenže tramvaje 7 a 12 na Andělu netvoří kříž. Linky 20 a 10 ano, 12 a 16 také, ovšem linka 7 zahýbá do Nádražní ulice. V kterém vesmíru autor zažil, aby pracovník DPP vyhodil bezdomovce z MHD? A dál. Vašek v podzemí ztratí svůj meč, dovleče se na Hrad, tam usne a ráno si meč připne k boku. Výraz „staroušci“ pro Vaškovy rodiče (kolik jim mohlo být? kolem padesátky?) byl úplně za hranou.
O hektolitrech cákající krve, stříkajících mozcích a rozpáraných břichách nemá smysl polemizovat, brutalita k dnešní fantasy patří jako ke Gandalfovi vousy.
Jelikož se jedná o první díl trilogie, nečekala jsem, že budou otázky, které se vrší jedna na druhou, zodpovězeny. Ovšem nedostala jsem ani náznaky, které by udržely mou pozornost a přiměly mě sáhnout po pokračování. Václava Vrana mám plné zuby a rozloučila jsem se s ním navždy. Pokoj jeho egu.

Jarka_rybář
30.09.2020

Hustý námět, super městská fantasy.

MíšaS.
19.09.2020

Přiznám se, že váhám a nevím...
Příběh mě zaujal, to ano, a další díly si určitě přečtu. Vše, co píšou komentující pode mnou, je pravda, a i na mě to udělalo ohromující dojem. Jen někdy to na mě už působilo trochu moc fantasmagoricky. Jak se říká, někdy je méně více...

Knizectvi
22.03.2020

První díl z trilogie Městské Války.
Tak a je tu opět můj nejoblíbenější žánr urban fantasy, a opět český autor ale tentokrát musím říct, že tohle je úplně něco jiného než všechno z tohoto žánru, co jsem dodnes četl. Začněme třeba hlavním hrdinou, překvapivě to není dítě ani puberťák nebo tak něco, je to dospělý, né moc sympatický muž s dobrou kariérou a životem se vším co k němu patří. Vašek jak se hlavní hrdina jmenuje, je arogantní záletník pracující v bankovní sféře. Trochu překvapivé v tomto žánru, že ? A co teprve zjištění že ten magický svět, který je v každé knize, vždy nějak oddělen od toho našeho, zde oddělen není, bytosti z tohoto světa se prostě pohybují mezi námi a nám je to fuk. No nejde popsat v čem všem je tahle kniha odlišná to prostě musíte zjistit na vlastní pěst :) A teď už k nějakému hodnocení. Začátek knihy mě popravdě dost odrazoval. Přehnaně poetické popisy, skoro básnická přirovnání, která se mi zdála hrozně umělá, a velmi nesympatický hrdina, byly důvodem proč jsem knihu chtěl odložit. Neudělal jsem to a jsem tomu hrozně rád, po pár desítkách stránek většina těchto věcí vymizela a já se ponořil do příběhu. Kniha si mě připoutala a já musel číst a číst. Miluju tu myšlenku ztělesnění měst a vše okolo, miluju toho zdánlivě nesympatického ale nevyumělkovaného hrdinu a miluju toho mnohem více v celém příběhu. Opět tu máme lehce ekologickou propagandu, ze které už jsem většinou lehce otráven, protože se objevuje skoro všude a je většinou vešroubována dost uměle a násilně, tady mi ale nevadila ba naopak mi přišlo, že nemůže být přirozenější a k příběhu se skvěle hodila. Celou knihu se stále něco děje a my už od začátku jdeme z akce do akce. Musím také říct, že tohle určitě není žádné ya urban fantasy ale opravdové dospělácké fantasy, s peprnými výrazy i scénami. Moje hodnocení není pět hvězd jenom kvůli tomu uměle květnatému začátku, protože jinak je to pecka a pro mě příjemné překvapení, které musím doporučit každému kdo už je unavený z šedi ya příběhů :)

Jolana.b
21.02.2020

(+ SPOILER) Upřímně nevím co o této knize napsat. Po přečtení recenzí jsem byla zvědavá a natěšená. Manžel mi ji po několika stránkách vrátil s tím, že se to nedá číst. Mě se ta kniha četla lehce, ale představa dětí žijících ve stokách pražské kanalizace a obřích mloků tamtéž mi na klidném spánku moc nepřidala. Poslední stránky jsem hltala jako malá holka Honzíkovu cestu, ale s posledními stránkami přišlo rozčarování a zklamání. Není těch obětí věrných zbytečně moc? Nešlo to napsat jinak? Museli Itivan a Tibor zemřít? Do dalších dílů už nejdu. Ráda bych spala, aniž bych kontrolovala, zda nemám pod postelí bubáka.

Gurus
14.08.2019

Super a ještě jednou Super :)

Faja
Faja