Městské sady a jiné povídky

Městské sady a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198550/mestske-sady-a-jine-povidky-198550.jpg 4 8 2

Román Městské sady je z prostředí bohatého měšťanstva v Praze ke konci l. světové války. Imprese a atmosféra této doby je promítnuta do průběhu několika měsíců mladého gymnasisty, který prožívá svůj první vztah k dívce. Tři následující povídky vypovídají o situaci a pocitech Židů s nastupujícím fašismem, neuvěřitelné změně jejich života, šokujících zážitcích v jejich dosud poklidných a vyrovnaných životech a společenských stycích.... celý text

Povídky Literatura česká
Vydáno: , Primus

Stadtpark

tomas6658
10.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Městské sady:
Román z prostředí vyšší měšťanské společnosti, jehož děj je zasazen do přelomu roků 1915 a 1916. Jedná se o autorovu prvotinu, kterou napsal v pouhých osmadvaceti letech. Dílo bylo ve své době často srovnáváno s dílem Kafkovým a Proustovým a má velmi výrazné impresionistické prvky.

Hlavní postavou románu je dospívající chlapec Renato Martin, syn z bohaté měšťanské rodiny, jemuž je třináct let a navštěvuje klasické gymnázium. Chlapcovo zrání se odehrává na pozadí stále více se připomínající první světové války, která se postupně, vlivem domácího služebnictva a gymnaziálních profesorů, stává důležitým motivem (příspěvky na válečné úsilí, smrt syna majitelky papírnictví na frontě, zvyšující se vlastenecké úsilí gymnaziálních pedagogů). Renato prožívá intenzivní vnitřní citový i myšlenkový vývoj, který je formován jak jeho spořádanou patricijskou rodinou a gymnaziální docházkou, tak i vlivem jeho anglické vychovatelky a v neposlední řadě i citovým vzplanutím k dívce Marianě. S tou se často prochází v městských sadech a snaží se ji zaujmout svými znalostmi prózy i hudebních děl. Jeho sokem v lásce se však stává jeho spolužák z gymnázia Felix, kterému se podaří Marianu svést a získat její přízeň, využívaje přátelství s Renatem k přístupu k ní. Ve světle určitých nepříznivých událostí se Renato odhodlá k činu, který je vůči Felixovi shovívavý, ale pro něj samotného riskantní. Následkem je, že se Felix od Renata odvrátí a Mariana se i s matkou odstěhují z Prahy

Hermann Grab pocházel z bohaté pražské aristokratické rodiny, která vlastnila textilní továrnu a konvertovala z judaismu ke katolicismu. Jeho otec byl povýšen roku 1915 do rytířského stavu (Familie Grab von Hermannswörth). Sám autor byl mimo jiné i klavírní virtuos. V románu uplatnil prvků impresionismu a postmodernismu (nedějovost, imaginace, vnitřní monology a myšlenky), které se pak odrážely v textu díla děj, který se často prolíná do snových a kontemplativných obrazů a myšlenek, např. "Někdy nám z ničeho nic připadne, že skutečnost, kterou jsme si vystavěli z hrubého materiálu svých smyslových vjemů, je jen něčím náhodným, a zatímco si ze starých stavebních kamenů budujeme skutečnost novou, jako když v krasohledu dáváme vznikat novému obrazu, prožijeme podobný prožitek, jaký nám připravuje umění nebo láska". Myšlenkově propracované, zároveň čtivé a velmi osvěžující.

Advokátní kancelář:
Krátká povídka, která byla vydána z autorovy pozůstalosti. Reflexe nástupu fašismu v Evropě.

Prostřednictvím mladé písařky, zaměstnané v právní kanceláři židovského právníka čtenář sleduje postupný nástup nesnášenlivosti a xenofobie, doprovázen vnějším vlivem (fašistická Itálie) a propagandou. Vlivem postupu událostí musí postupně kancelář opustit jeden z advokátů (odpůrce fašismu), majitel kanceláře (židovský právník) a židovská písařka. Nakonec je majitel kanceláře zatčen a ve vazbě spáchá sebevraždu a kancelář je arizována.

Oddech na útěku:
Povídka zabývající se údělem židovských emigrantů, snažících se uniknout před fašismem z Evropy.

Děj se zaměřuje na starší manžele Ehrlichovi vídeňského židovského obchodníka s koženým zbožím a jeho manželku kteří se dostanou na útěku přes Francii do Portugalska a s dalšími emigranty se stejným údělem se snaží získat vstupní víza do Spojených států. Vlivem peripetií (nepřízeň konzulů z amerického vyslanectví, omezené kvóty na udělování víz, naladění americké společnosti směrem k izolacionismu a nevměšování se do evropských záležitostí) se horší naděje manželů na vystěhování a zintenzivňuje se jejich obava před deportací zpět do nacistické třetí říše. Vlivem psychického vypětí se zhoršuje již tak podlomený zdravotní stav pana Ehrlicha, který po všemožném úsilí přesvědčit americké úřady k udělení víza nakonec umírá. Jeho manželce se nakonec podaří vystěhovalecké vízum získat

Svatba v Brooklinu:
Autobiografická povídka o nesnadném potýkání se válečných uprchlíků s novou americkou realitou.

Hlavní postava, židovský novinář a hudební kritik, doktor Korn se po příjezdu do New Yorku musí zabývat tím, jak si v nové zemi zajistí své živobytí a existenci. Jeho doposavadní zkušenosti se zdají být v novém působišti nevyužitelné a jeho znamí z řad emigrantů mu radí začít se živit něčím jiným, co by bylo výnosnější než hudební kritika. Z těžkých obav o další existenci je Korn dočasně vytržen pozváním na svatbu své sestřenice. Při této příležitosti se dostává v diskusi do sporu s některými svatebními hosty a vzniká vzájemné nepochopení, syceno mimo jiné i nesouhlasem velké části americké společnosti podílet se aktivně ve válce proti evropskému fašismu. Na cestě zpět ze svatby do svého skrovného bytu je doktor Korn při noční procházce Central parkem přepaden a zavražděn.

palka452
08.05.2023 5 z 5

Hezká popisná kniha

Židé povídky německá literatura

Autorovy knížky

Hermann Grab
rakousko-uherská, 1903 - 1949
2000  85%Městské sady a jiné povídky

Kniha Městské sady a jiné povídky je v