Mesto

Mesto https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431253/bmid_mesto-Ji4-431253.jpg 4 151 151

Jedného dňa všetci obyvatelia malého banského mesta Silvertjärn záhadne zmizli. Bez stopy sa stratilo takmer deväťsto ľudí. Nikto nevie, ako sa to stalo. Bola to nehoda, masová samovražda alebo v zmiznutí zohralo svoju úlohu oživenie fanatického náboženského hnutia? Odvtedy prešlo viac ako pol storočia. Alice je mladá ambiciózna dokumentaristka. Odmala počúvala príbeh o Silvertjärne z rozprávania starej matky, ktorá pri nevysvetliteľnej udalosti stratila celú rodinu. Túži konečne sa dozvedieť pravdu. S priateľmi sa rozhodne stráviť päť dní v izolovanom opustenom meste a zozbierať materiál na film. Len čo však dorazia na miesto, počujú zvláštne zvuky a vidia nevysvetliteľné veci. Čoskoro si musia položiť otázku, či je minulosť naozaj minulosťou a či tajomné mesto nepohltí aj ich. Mesto je klaustrofobický triler o zle, ktoré by nemalo jestvovať, a záhade, ktorá by sa možno nikdy nemala objasniť.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Staden , 2019

Susan94
14.05.2020 5 z 5

"Bála" jsem se tak moc, že jsem dokázala hltat stránku za stránkou v raketové rychlosti. Lepší je snad už jen Karika. Velmi dobře napsané, psychologické. U konce jsem mi trochu pozbýval smysl, ale jak by to člověk asi tak chtěl dokončit, že?
PS: doporučuji číst za deštivého počasí, dodá to na prožitku.

MMacicekk
09.05.2020 5 z 5

Autorce se podařilo již od prvních stránek navodit tu správnou atmosféru, která k těmto typům příběhů nevyhnutelně patří. Nepříjemné mrazení v zádech, napjaté očekávání, co přinesou další stránky a k tomu i scény, které vás mají vyděsit. Pokud máte tedy chuť na vynikající thriller, kterému nechybí hororová atmosféra a pořádná dávka napětí, zaměřte se na Mrtvé město, u něhož vám zaručuji, že jej přečtete jedním dechem.

jahlina
07.05.2020 4 z 5

Četlo se skvěle, téměř jedním dechem. Napětí bylo dobře dávkováno. Mou plnou pozornost měla knížka celou dobu.

Dada077
01.05.2020 5 z 5

Po úvode som sa zľakla, že na svete je ďalšia Karikova Trhlina, našťastie sa tak nestalo. Zo začiatku som si potrebovala ujasniť, kto je čia babička, mamička a matka starej matky :), ale potom to už bolo dobré. Kniha sa číta dobre, rýchlo, dej je napínavý a ani striedanie minulého a prítomného času mu neubralo na gradácii. Podľa mňa ani koniec nebol až tak pritiahnutý za vlasy. A hoci vinníka vie skúsený čitateľ odhaliť hneď pri počiatočných indíciách, rozuzlenie bolo dobré a dáva románu nasiaknutému prvkami hororu celkom reálne vyriešenie. Na moje potešenie neprileteli mimozemšťania a ani žiadne "sopľoidné" útvary z kanalizácie podľa Kinga sa nekonali.
Kto má chuť zhltnúť knihu za dva - tri večery a príjemne sa pri tom báť, hor sa lúštiť, kam, dočerta, sa to prepadli všetci obyvatelia Silvertjärnu. :)

Aleesha
29.04.2020 4 z 5

Mě osobně se kniha líbila. Skvělý námět i zápletka. Tak nějak od poloviny knihy jsem si udělala předběžný závěr a moc jsem se nemýlila. 100 lidi, 100 názorů ale za mě si kniha 4 hvězdičky zaslouží.

Illaa
23.04.2020 3 z 5

Našlápnuto bylo velice dobře, člověka pohltila ponurá atmosféra bohem zapomenutého městečka. Postupně to ale začalo stagnovat a závěr byl pro mě trochu zklamáním.

Jana77
20.04.2020 5 z 5

Skvěle napsaný příběh o ztraceném městě! Tajemství, staré 60 let, dávka napětí do poslední stránky, za mě velký palec nahoru.

bookcase
09.04.2020 4 z 5

Chvílemi mě mrazilo, bylo to, jako když se díváte na mysteriózní film. Asi víc se mi líbila linie z minulosti.

Knižní střípky
03.04.2020 3 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala ve všech jménech, než jsem pochopila osu vyprávění, které autorka zvolila. Kapitoly ze současnosti střídají kapitoly z minulosti doplněné dopisy, které psala Aine své starší sestře Margarethě (babička Alice), která v té době již bydlela daleko ve Stockholmu. Jednoznačně u mě vítězily kapitoly a dopisy z minulosti, ty jsem hltala. Současnost mě zpočátku moc nebavila, přišla mi zmatečná a zbytečně zdlouhavá, ale potom se to také rozjelo a byla jsem zvědavá už i na vývoj situace v současnosti.

Co říci závěrem a nic neprozradit? Jak to vše vlastně bylo, jsem začala tušit až ke konci, nějaké mlhavé povědomí jsem měla cca v půli knihy, ale vše se mi spojilo opravdu až ve finále. Pro mě to byl hodně depresivní příběh, autorce se povedlo velmi dobře zachytit ponurou atmosféru opuštěného města opředeného dávnou tragédií, místy jsem při čtení měla hodně nepříjemný pocit. I přes počáteční pomalý rozjezd jsem nakonec dostala to, co jsem po přečtení anotace očekávala.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

bosorka
02.04.2020 3 z 5

Autorka měla slušně rozdané karty. Námět výborný (kam asi mohli zmizet všichni obyvatelé malého města?), kulisy (60 let chátrající město, které zůstalo přesně ve stejném stavu, v jakém bylo opuštěno), napjaté vztahy mezi hlavními protagonisty, pohledy do minulosti. Ono se to vlastně čte vcelku dobře, i když rozjezd je velmi pozvolný a neškodilo by do toho šlápnout dřív. Co je největší kámen úrazu, je nelogičnost, ale s tím se tedy potýká lecjaký thriller. Na člověka to působí tak, že autor měl skvělý nápad, ale jaksi se mu už pak nepodařilo dobruslit se ctí až do pořádného konce. Nicméně neurazilo a klidně za čas od autorky zase něco zkusím. 3 a půl.

Medovnice
01.04.2020 2 z 5

Nechápu, jak může někdo z tak zajímavého námětu (zmizelé město) vytěžit tak nudný a nezáživný román. Napětí na úrovni dětského bububu a spád žádný. Anotace je slibná, ale kniha spíš k smíchu.

olga9717
29.03.2020 5 z 5

Od začátku mě příběh držel v napětí, ale opravdový spád událostí nastal od poloviny knihy. Vše bylo nakonec jinak, než jsem si myslela! Skvělý příběh, dobře napsáno...

Ivulka432
28.03.2020 odpad!

Přesně 411 stran prakticky o ničem! Zápletka mizerná, zbytečné popisy pocitů, když jde někdo spát či vstává. Dočetla jsem jen s velkým přemáháním, a protože nerada nedočítám knihy. Nedoporučuji - ztráta času.

PetraV665
24.03.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila a zaujala mě už při čtení anotace. Příběh se mi líbil, byl napínavý a neměl žádná hluchá místa. Postavy sympatické, byla jsem s koupí velmi spokojená.