Měsíční tygr

Claudia Hamptonová, slavná spisovatelka a historička, je na prahu smrti. Ještě však neřekla své poslední slovo. Claudia je silná a nezávislá žena. Dětství strávila v předválečné Británii, působila jako válečná zpravodajka v Káhiře a vydobyla si místo v čistě mužské disciplíně — historii. Roky ubíhaly a její život se postupně prolnul s osudy dalších lidí. Nalezla i ztratila pravou lásku, porodila dceru, kterou nedokázala milovat, měla milence, kterému se nedalo věřit, a bratra, jehož zbožňovala. Teď leží na nemocničním lůžku a v duchu sepisuje „historii světa a zároveň s ní i tu svou“. Je nemilosrdnou kritičkou všeho a všech, ale jako profesionální historička nechává promlouvat i ostatní zúčastněné, kteří tak spolu s ní vyprávějí příběh jejího života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414684/big_mesicni-tygr-lvD-414684.jpg 3.842

Vydáno: , Host

Moon Tiger, 1987

Kniha Měsíční tygr

lynxir
17. listopadu

První třetinu knihy jsem uvažoval o absolutoriu: svižné, vtipné; lehce sarkastický náhled hlavní hrdinky Claudie na vlastní život s retrospektivními záblesky do vlastního dětství a mládí s prolínáním světových dějin. Po polovině bohužel následuje stagnace a sestup. Jako když vylejete kýbl vody do písku uprostřed Sahary. Co vám zbude? Mám pocit, že autorka najednou nevěděla, co si s hlavní hrdinkou počít. Závěrečná linka s maďarským studentem Lászlem je násilným, zcela zbytečným roubem. Škoda. Za přečtení kniha určitě stojí.

Úryvek:
„Nevím, jestli věřím v Boha.“
„To já ano,“ řekne Claudia. „Kdo jiný by dokázal všechno tak dokonale zmrvit?“

Marcela52
27.08.2020

Velmi zajímavý příběh navíc vyprávěný velmi kultivovaným jazykem mě zaujal a také poučil Autorce se podařilo skloubit osobní příběh nezávislé ženy, která se jako válečná
zpravodajka dostane do Egypta v době druhé světové války, s fascinujícím vylíčením historických reálií. Rozhodně doporučuji náročnějším čtenářům, kteří ocení vybroušení styl románu, který byl po právu nominován na Bookerovu cenu, kterou nakonec také získal. K českému čtenáři se tento výjimečný román dostává s velkým zpožděním, ale lépe později, než vůbec...

Taťka Hraboš
25.07.2020

Jedna z nejhezčích knih, které jsem letos četl. Ani ne tak pro příběh, který vypravuje, i když i ten je výborný, bravurně zasazený do historického i geografického kontextu a především v něm vystupují velmi zajímavé a skvěle podané postavy. Jde hlavně o způsob, jak je vyprávěn, o tu krásnou práci s jazykem. Jak u jiné knihy jiného autora napsala jedna má oblíbená uživatelka, u některých spisovatelů stojí za přečtení třeba i nákupní seznam. Pro mne je takovou autorkou i Penelope Lively. Měsíční tygr je - s ohledem na datum svého vydání ve své domovině - navíc i připomínkou toho, kolik výborných knih zahraničních spisovatelů vydavatelé českým čtenářům stále dluží.

Janadvorackova
26.05.2020

Chvíli trvá, než příběhu přijdete na chuť. Kdo má rád všechny ty myšlenky vyslovované jako by veřejně, kdo snese tragédie zastřené lety pochopení a hromadu rádoby divných věcí, které ale nevědomky vnímáme a děláme všichni :), nebo bych tomu alespoň ráda věřila, ten si na svoje přijde.

Josh
03.02.2020

Vítěz Booker Prize 1987 a jinak oceňovaná autorka, proč ne, ale i ten kdo nehledá vysoký literární styl:o) pak by to na tuhle knihu asi chtělo (další) VŠ:o)) Bez nápovědy tuším o čem tahle kniha je, avšak ani jazykový styl, ani vlastně nezajímavý příběh mi nevyhovují. Jen doufám, že jako autorka dětských knih byla (bez VŠ:o) čitelnější…..

Citace z Předmluvy snad napoví co od téhle knihy čekat :o)

„Měsíční tygr tematizuje postmoderní debatu o historii, a poutavý příběh Claudie Hamptonové se tak jeví jako ilustrace postmoderní problematizace historie. Claudia, teď už stará a umírající, píše v myšlenkách dějiny světa, jak je sama sestavila: fakta a fikci, mýty a důkazy, obrazy a dokumenty. Ke známému velkému historickému příběhu lidstva přidá život s jeho výkřiky a rétorikou. Postup volí kaleidoskopický, jako když se zatřese válečkem a korálky vytvoří nějaký obraz.“

dagmar7365
18.01.2020

Měsíční tygr je kniha odvíjející se v několika rovinách, skládající se ze střípků, ale nikoli jako mozaika, ne všechny dílky do sebe zapadnou, výsledkem není ucelený obraz, spíš výjev, jako v kaleidoskopu. A vždy když otočíte, uvidíte Claudii v trochu jiném úhlu, světle, odhalí ze sebe další střípek. A protože je historička, tak i kus z historie světa nebo jen úvahu o světě a jeho minulosti. Kniha je velmi zajímavé čtení a ačkoli se na začátku Claudia jeví jako chladná žena bez mateřského citu, tak jsem si ji nakonec zamilovala.
"Pokud existuje (bůh), je zodpovědný za celý ten úžasný otřesný příběh. Pokud ne, pak jen pouhé tvrzení, že by existovat mohl, zabilo víc lidí a změstnalo víc mozků, než cokoli jiného. Ovládá jeviště. V jeho jménu byl vynalezen skřipec, palečnice, železná panna, kůl....vyvolal křížové výpravy, pogromy, inkvizici a více válek, než dokážu spočítat. Bez něj by nebyly Matoušovy pašije, Michelangelova díla a katedrála v Chartres." (str. 76)

PanKrbec
17.12.2019

Mně se to líbilo, sice přesně nevím proč, ale líbilo. Chvilku mi trvalo, než jsem se do toho začetl, ale pak se mi to četlo lehce a nakonec mi bylo líto, že knížka není delší, že toho v ní není víc.

vojteska70
08.12.2019

Musím se přiznat, že v této předvánoční době mi to nějak nesedlo