Měsíc nad řekou

První vydání Šrámkovy melancholické komedie Měsíc nad řekou, která se stala jedním z pilířů českého dramatu a byla zfilmována režisérem Václavem Krškou.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304029/mesic-nad-rekou-j2u-304029.png 3.8132
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Zátiší, Knihy srdce i ducha

Kniha Měsíc nad řekou

Skyer
15.01.2020odpad!

Nevím, proč je toto drama v povinné četbě. Všechny ty "myšlenky", co tam jsou, by mohly být jen vedlejší zápletkou jiného díla. Zábavné to nebylo a ani mi to nic nového nepřineslo. V povinné četbě jsou mnohem zajímavější dramata.
(Odpad mi přijde jako až moc hrubé slovo a neoznačila bych to tak, ale nedám tomu ani jednu hvězdu.)

palka452
19.01.2019

Slyšela jsem to jako audioknihu a Slávka je zde geniální

Terry11
30.09.2018

Protože to byla kniha, na kterou jsem dostala referát ve třeťáku na gymplu, moc se mi do ní samozřejmě nechtělo, takže jsem to nakonec četla v noci na referát. A byla jsem překvapena, jak se mi libila. Kvůli Výzvě jsem si ji přečetla znovu. A dokonce jsem konečně pochopila postoj Slávky, orlí křídla pana Hlubiny i to, proč je dílo řazené do impresionismu.

TipsyChipsy
14.08.2018

Fráňa Šrámek napsal pěknou divadelní hru, při které jsem se nenudila. Je to velký umělec a stačila mu jediná scéna pro celý děj. Nevím, kdo tomu dal nálepku "impresionistické" dílo, což je dost neobvyklý směr v literatuře. Je to snad proto, že tam figuroval výhled z okna? Nebo v přeneseném smyslu charakter hlavní hrdinky Slávky byl "impresionisticky" rozmatlaný (ještě nevyhraněný)? Je vidět, že rozbor je někdy složitější než samotné dílo.

MakiMel
28.03.2017

Fascinující. Příběh Slávky, dcery Hlubinových, který se odehrává na pozadí abiturientského srazu, od nějž každý očekává něco trochu jiného. Slávka, vtipné a přemýšlivé děvče, si naposled dovolí snít, než zavře dveře za svým mládím a do své budoucnosti nechá promlouvat jen rozum.

fvalek
27.03.2017

Moc hezká a romantická kniha, samozřejmě psaná trošku tajemně. Sice není nijak akční ani zábavná, ale je hodně zajímavá a čte se lehce, žádné těžké nářečí, archaismy... nic. Zápletka je z hlediska dobového kontextu docela všedně nevšední, Slávka má štěstí, že nemá nijak striktní rodiče a vlastně mi svou emancipací, drzostí a suverénním vystupování maličko připomněla "Divou Báru". U zdlouhavé romantické scény, kde jsem zoufale čekal na nějakou akci, jsem málem začal vykřikovat "Ale no tak, okamžitě mu dej pusu" :D

Od Šrámka docela podivný počin vzhledem k ostatní tvorbě, třeba byl taky zamilovaný :D

buccaneerka
01.08.2016

Jednoaktové Šrámkovo drama je konfliktem dvou generací. Manželé Hlubinovi mají dceru Slávku, která se seznámí s Vilíkem - synem Josefa Roškota, spolužáka pana Hlubiny, který přijel na třídní sraz. V dramatu je každá postava tak trochu uzavřená v sobě samé. Čtenář vidí, že např. paní Hlubinová si myslí, jak zkazila manželovi život, ale její manžel to vidí naprosto jinak. Když se rodiče vrátí ze srazu, najdou Vilíka se Slávkou a opět si mylně domýšlejí.
Na malé ploše se Šrámkovi povedlo připravit čtenáři hned několik překvapujících zvratů a kniha nekončí tak, jak by čtenář možná předpokládal...

jaryn
05.01.2016

Romantika v tom nejlepším smyslu toho pojmu! Dnešní homo cynicus by tohle už nenapsal - naše myšlení je nenávratně jinde... a tak, už i proto, si to zaslouží nejvyšší hodnocení!