Měnící se svět: Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách

Měnící se svět: Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524852/bmid_menici-se-svet-posledni-lovci-a-prv-6532f13376a12.jpg 5 3 2

Katalog „Měnící se svět“ ke stejnojmenné výstavě čtenářům představuje fascinující epochu přechodu od lovecko-sběračsko-rybářského způsobu života k zemědělství a pastevectví. Ačkoli je tato transformace v archeologii střední Evropy pevně ukotvena okolo data 5500 let př. n. l., publikace na ni nahlíží v rámci výrazně širšího intervalu – od závěrečných tisíciletí poslední doby ledové až po tzv. kulturu s vypíchanou keramikou. Cílem knihy je seznámit čtenáře s celým „měnícím se světem“, kdy spojením přírodních, klimatických, společenských a kulturních inovací a proměn došlo ke krystalizaci epochy dnes označované jako neolit. Zároveň však důkladně přibližuje i předchozí etapu mezolitu a vysvětluje, proč na lovce a sběrače není možné nahlížet jako na jakkoli vývoje zaostalejší populaci nebo ji dávat do protikladu ke společnosti zemědělské.... celý text

OlafSveinsson
30.01.2024 5 z 5

Tuhle knihu jsem si pořídil díky doporučení v silvestrovské jednohubce podcastu Pár praslenov a musím říct, že jsem určitě neprohloupil. Ačkoliv se totiž o historii a archeologii zajímám docela dlouho, o mezolit a neolit jsem se otřel vždy jen okrajově. A zde jsem si obzory rozšířil více než vydatně. Navíc je to psané poutavě, doplněné o krásné ilustrace, mapy i fotografie nálezů. Nezbývá, než udělit pět z pěti.

witiko
04.01.2024 5 z 5

Skvělá publikace na velmi zajímavé téma, poutavě, srozumitelně a přehledně napsaná (jak pro širokou, tak i odbornou veřejnost), obrazově bohatě vybavená a názorná. Zdaleka ne všichni archeologové umí psát tak, aby to nebyla suchařina. Současně autor píše velmi opatrně a pečlivě zvažuje míru jistoty všech tvrzení. Líbí se mi i střídání regionální (východočeské), české a celoevropské perspektivy a schopnost vypíchnout hlavní trendy a specifika. Uvítal bych podstatně bohatší zapracování výsledků nejnovějších výzkumů z oblasti archeogenetiky a populační genetiky. Různé formy interakce obou populací jsou archeogeneticky dobře sledovatelné a už se jim věnovala řada zahraničních studií. Některé jsou dobře shrnuté i v populárně odborných publikacích (v češtině např. Zrození Evropanů). Stejně tak nejnovější genetické poznatky o schopnosti trávit mléko v dospělosti jsou podstatně jiné, něž kniha předkládá, a posouvají tzv. laktázovou perzistenci u většiny evropské populace do daleko pozdějších období. To je nicméně prozatím dluh celé české archeologie. Jinak jsem se ale spoustu věcí dozvěděl a v tom kniha určitě naplnila moje očekávání i svůj účel.

pravěk

Petr Čechák
česká, 1989
2023  100%Měnící se svět: Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách
2019  %Starší doba kamenná ve východních Čechách: Starý, střední a mladý paleolit

Kniha Měnící se svět: Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách je v