Medzi dobrom a zlom

Medzi dobrom a zlom https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456949/bmid_medzi-dobrom-a-zlom-q3y-456949.jpg 5 16 3

Kniha prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť. Kniha je rozdelená do štyroch okruhov: v časti Bioetika môžete premýšľať nad interrupciou, asistovanou reprodukciou, eutanáziou a na chvíľu sa môžete stať otcom či mamou chlapca, ktorý túži, aby bol akceptovaný ako dievča. V časti Sloboda prejavu preskúmate, kde má sloboda prejavu hranice. Ktoré informácie je správne nechať voľne šíriť, a ktoré je, naopak, lepšie potlačiť v zárodku? Povedať kamarátke o nevere manžela? Ako narábať s firemným facebookovým profilom? Ísť na výstavu mŕtvych ľudských tiel či na nelegálny protest? Časť Spoločnosť sa venuje dilemám, ktoré sa menia v čase - to, čo bolo ešte nedávno bežné, dnes už neakceptujeme. Je venovaná sexuálnemu obťažovaniu, korupcii, utrpeniu zvierat aj odpúšťaniu. Zamestnali by ste napríklad bývalého spolupracovníka ŠTB? Pandémia nás postavila pred etické dilemy, ktoré sme doteraz nemuseli riiešť. Má rodina prednosť, keď ide o život? Ako udržať otca doma? Aká je cena ľudského života a kto celú túto situáciu zavinil? Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor snaží čo najzrozumiteľnejšie a čo najčitateľnejšie zhrnúť všetky fakty a argumenty, ktoré považuje k danej téme za najpodstatnejšie. Neponúka však jasné riešenie.... celý text

Karcoolka2210
28.03.2022 4 z 5

Aby som bola úprimná, Sila rozumu bola o čosi lepšia ako táto kniha, preto odoberám jednu hviezdu. Autor sa popasoval dobre s náročnými témami, v ktorých mám osobne viac-menej jasno, no niekomu, kto je viac na pochybách, by táto kniha mohla pomôcť.

Dani25
17.10.2021 5 z 5

Po prečítaní Sila rozumu v bláznivej dobe som siahla po druhej knihe autora a nesklamal. Vybral si zaujímavé a nie ľahké témy a využíva pri tom rôzne zdroje. Človek sa musí zamyslieť sám nad sebou ako by reagoval v určitých situáciách. Odporúčam.

bulat
21.04.2021 5 z 5

Nech vás nepomýli, že autor je evanjelický teológ. Jeho názory na rozličné etické a morálne otázky v knihe obsiahnuté sú veľmi premyslené a súčasne veľmi triezve. Sú to názory racionálne, civilné a občianske, rozhodne nie sú primárne nábožensky motivované. Proti zasahovaniu církvi do vedeckej a občianskej sféry sa naopak opakovane kriticky vymedzuje. Pri argumentoch za a proti v tak zložitých otázkach ako sú potraty, eutanázia, sexuálne obťažovanie, ale i v prípade subtílnejšich morálnych problémov, ako je otázka prípustnosti klamstva v určitých mezdných situáciách som sa málokedy pristihol, že s niečim nesúhlasím.