Medvědí tanec

Medvědí tanec https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216539/mid_medvedi-tanec-216539.jpg 4 121 36

Tato próza patří do subtilnější, neautobiografické linie autorčiny tvorby. Pozoruhodný je už samotný syžet: poslední měsíce nemocného Jaroslava Haška na Lipnici. Medvědí tanec však není jenom jeho příběhem, ale také bohatě strukturovaným portrétem doby.

lue
08.12.2016 5 z 5

Jó skvělý... "medoser" a "přisírka českomoravská menší" geniální..

druzickaster
02.11.2016 5 z 5

Jaroslav Hašek je můj velmi oblíbený autor, proto volba této knihy byla jasná. Nevím jak to autorka dokázala, jestli měla kousek hadí kůže a pár vlasů a navštívila hrad nad Lipnicí, ale tak silný a pravdivě působící příběh jsem skutečně nečekal a Jsem rád, že jsem mohl s mistrem prožít jeho poslední chvíle na tomto světě.

otlak
14.04.2016 5 z 5

Čte se samo. Bravo !

medvedice3
19.03.2016 5 z 5

Jaký byl vlastně Hašek? Skvělá fabulace!

Metcheque
01.03.2016 5 z 5

Kdo si chce přečíst něco o životě Jaroslava Haška, nechť přejde do oddělení historie. Medvědí tanec si s tématem pohrává lehce fabulačně. Haškův osud mohl být přesně takový, jak píše Irena Dousková. Anebo taky nemusel.

Precizní psychologie hlavní postavy nám ukazuje genialitu, s níž Dousková ovládá spisovatelské řemeslo a postupné chřadnutí zdánlivě nesmrtelného humoristy, bohéma a rebela Haška dojímá čtenáře až k slzám.

I s přihlédnutím k faktu, že jsem od Douskové nic jiného nečetl, považuji Medvědí tanec za jednu z nejlepších současných próz.

Hombre
25.02.2016 4 z 5

Působivý vhled do pozdního období Haškova života. Ukazuje ho jako kontroverzní, pro mnohé nesnesitelnou, ale přesto fascinující a nepochybně geniální osobnost s tragickým osudem. Oficiálními literárními kruhy ve své době neuznaný a opovrhovaný autor, dnes klasik v čítankách... Pro mě krásná kniha s jednou podstatnou vadou. Jak už je zmíněno v předchozích komentářích, autorka vypráví většinou v ER formě, z nějakého záhadného důvodu ale na začátku kapitol odmítá postavy jmenovat nebo jinak identifikovat. Může tak trvat poměrně dlouho, než zjistíme, o kom se vypráví. Těžko říct, jestli je to záměr, zkouška čtenářovy inteligence nebo snaha o "moderní, neotřelý, svébytný prvek" (brr). Jisté ale je, že tím znesnadňuje čtení knihy, naladění na příběh, prostě ruší. Snad se příliš mnoho čtenářů nenechá odradit, byla by to škoda!!

Vhrsti
20.02.2016 4 z 5

Porovnávání se známějšími, humoristickými díly autorky je naprosto nesmyslné. Bylo mi ctí prožít s mistrem Haškem poslední měsíce jeho života.

ZdenkaK
09.01.2016 4 z 5

Realita Hašek. Chválím vystihnutí doby, jazyk. Doporučuji.

Aniga
12.10.2015 1 z 5

Těžko hodnotit knihu, kterou bych jsem si ke čtení nevybrala sama, dle obsahu.
Každopádně jsem ji měla v ruce a když už je doma, řekla jsem si, proč to nezkusit a třeba budu mile překvapena.
Překvapení se ovšem nekonalo.
Měla jsem problém se orientovat v kapitolách. Vůbec jsem někdy netušila, kde se děj odehrává a v jakém období a s kým vůbec. Samozřejmě pak mi to došlo (ale že to trvalo).
Když se zamyslím nad celým obsahem knihy, bohužel mi to žádnou podstatnou myšlenku nepřineslo.
Jedniný plus knihy pro mne bylo to, že ač jsem děj pořádně nechápala, překvapivě se mi četl snadno.
Za mne dneska jen 1*. Možná bych po druhém přečtení dala více,ale na to už nemám chuť ani sílu.

ivanaga
15.08.2015 2 z 5

S obsahem této knihy jsem se nějak minula, ač jsem se upřímně snažila o opak. Dočetla jsem ji celou, ale nenašla jsem k ní klíč. Asi uvažuji jinak, než autorka, nedokázala jsem se na ni přeladit. Neustále jsem tápala, kdo je kdo, čeho se jednotlivé kapitoly, jinak ale dobře napsané, vlastně týkají. Neboli - skvěle napsané detaily, celek se však totálně rozpadá. Je to dle mého mínění dáno i velkým množstvím krátkých kapitol, které těkají v místě i čase. Možná při druhém čtení by byl dojem lepší, ale už na to ani nemám chuť. A to jsem z kraje kolem Lipnice a na román jsem se těšila.

Viki9
11.07.2015 5 z 5

"Tak třeba vy, vy jste slušný člověk, to já vím. Byl jste slušný, jste slušný a slušný zůstanete, i kdyby vás věšeli. Nebo kdybyste, nedej bože, někoho věšel vy. Pořád zůstanete svým způsobem slušným a pořád tomu budete věřit.“
... kniha krutých pravd, které jdou v ledasčem proti srsti… dechberoucí zhmotnění tehdejší doby - která se od té dnešní zas až tak nelišila…

Bránolog
16.10.2014 4 z 5

Nesrovnával bych s Budžesem, Oněginem a Dardou, jde o něco jiného. Poněkud nepřehledné, nicméně sugestivně popsané poslední týdny života Jaroslava Haška. Všudypřítomný déšť, lezavá zima a rychlé ubývání sil kdysi bohémského spisovatele a pábitele jsou nosnými motivy nové knihy jedné z mých oblíbených autorek. Zajímavé reminiscence na pobyt v Rusku, trochu mne ruší novinové fejetony a úvodníky, podle mne by kniha fungovala docela dobře i bez nich. Netuším, zda jsou Haškovy, nebo se jedná o autorčinu fabulaci.

Zorka
20.07.2014 4 z 5

Pro mě byla kniha jakýmisi vzpomínkami na "milovaného i zatracovaného Haška", z níž na mě na jedné straně dýchal haškovský humor a na straně druhé syrový život, boj s alkoholem i podlomené zdraví. Za mě zajímavý pohled na klasika, který zas tak klasický nebyl :-)

Melanka
11.07.2014 3 z 5

V téhle knize jsem se s autorkou nějak nepotkala. Miluju Hrdého Budžese i Oněgina, ale tahle knížka mě prostě nebavila. Škoda.

AlphaCrucis
27.04.2014 4 z 5

Po prvních dvaceti stranách jsem váhal, zda knihu odložit, či ne. Nějak jsem si s dialogy bez označení postav nedokázal poradit. Pak ale nastal zvrat a můj vztah ke knize se změnil v nadšení. S postavami jsem se již znal a po pár řádcích nové kapitoly je identifikoval. Dovedu si představit knihu coby předlohu k filmu. Jen za to, že mne kniha nedokázala chytnout už od první stránky, uberu jednu hvězdu.

Paul
17.04.2014 1 z 5

Velké očekávání, velká reklama. Komu se líbí romány, v nichž se volně asociují představy, dějové linie a časové linie víceméně chaoticky a nenávazně, kapitoly začínají "zprostředka" bez identifikace postav a až po několika desítkách stran poznáte, kde a s kým vlastně jste... pak si to kupte. Pokud Vás tento způsob "umělecké literatury" nebaví...pak to nekupujte..Ale abych jenom nehaněl. Sem tam dobrá charakteristika, vtipná a trefná (Pokrokář), ironie (dopisy p. řídícího a dovětek mimo dopis)... atd. Taky pro mne něco nového, nebo znovu nového. Že se flamendr Hašek dožil cca 40ti let...a ke konci značně strádal...
Nicméně, znovu se potvrdilo. Raději číst něco OD Haška než O Haškovi....a platí to pro velké světové literáty obecně...