Mazací tramvaj

Mazací tramvaj https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359468/bmid_mazaci-tramvaj-KsM-359468.jpg 4 312 113

Anita téměř nevychází z domova. Bydlí v Krakově a z nitra svého bytu sleduje přes webové kamery lidi na celém světě. Je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze. Zná jeho zvyky, přátele i týdenní harmonogram. Sledování ji umožňuje zapomenout na krachující manželství i na dítě, po kterém marně touží. Jednoho dne nalezne ve skříni šaty, které si nikdy nekoupila. Později rtěnku, která není její. Pak přijde drsný šok... Je tu někdo, kdo o ní ví úplně všechno...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , CPress

Idealna , 2016

Baiba
25.11.2018 4 z 5

Čtivý thriller, ve kterém se polská autorka inspirovala i naším hlavním městem. Promyšlená, byť trochu překombinovaná, zápletka, docela funguje, i když motivace hlavního padoucha pro mě nebyla moc přesvědčivá. Na druhou stranu ale román pěkně "odsejpá" a stojí na zajímavém nápadu.

koki.veru
24.11.2018 5 z 5

Ze začátku jsem stále čekala, co se stane, a cca v polovině knihy se to konečně rozjelo :) Pěkný příběh.

Astonius
09.11.2018 2 z 5

**** SPOILER **** Tak se nám z toho vyklubala pěkná blbost :-) Člověk celou knihu čeká, jak napínavý bude závěr a co asi Marta vymyslí a ono to prostě skončí těsně před finále... Nebo jsem ještě doufala v úplné otočení příběhu - čekala jsem, že za vším bude stát Anita a že příběh dostane alespoň nějakou pointu. No nevím. Takhle jsem si představila jen paní spisovatelku, která se lopotila s rozehranými postavami a pak ji to už přestalo bavit, řekla si, že nic dalšího už z toho nedostane a šla od toho.... Za ten závěr jedna hvězda dolů.

Mandlevest
09.11.2018 5 z 5

Příjemné překvapení, půjčila jsem si po přečteném komentáři bookcase. Navíc jsem si uvědomila , že poslední kniha od polského autora, kterou jsem četla, bylo Quo vadis a v dětství Pouští a pralesem. Dlužno dodat, že obě knihy jsem milovala. Kniha mě držela v příjemném napětí, pohledy na věc ona-on, když se povedou, jsou vždy zárukou dobrého a napínavého čtení. A navíc milovaná Praha, kterou zjevně miluje i autorka a která popisovanými kulisami tvoří knize tajuplně krásnou kulisu. Jako třešničku na dortu si autorka, vedle tzv .mazací tramvaje vybrala i tramvaj č. 22, kterou jsem dlouhé roky jezdila do práce a koukala na popisovaná panoramata. Co víc napsat. Čtivá knížka, pro mě s kapkou hrdosti a větší kapkou nostalgie, takže za pět.

L.Helena
06.11.2018 5 z 5

Tak to se opravdu povedlo! To pravé napětí přijde sice až ve druhé půlce, ale i první polovina knihy je čtivá. Konec mohl být trochu obsáhlejší, ale spíš mi bylo líto, že už končí to bezva čtení.

DericCaster
16.10.2018 4 z 5

Tak mě se knížka vcelku líbila. Je fakt, že u knížky asi nebudete napětím okusovat futra, ale knížka celkem zaujme. Trochu mne zklamal závěr... Přišel mi trochu uspěchaný. Ale určitě nelituji přečtení a mohu ji doporučit.

marhoul
10.10.2018 5 z 5

Jedním dechem. Konec neměl chybu. :-)

yoseff
24.09.2018 4 z 5

Ten závěr je teda hodně přitaženej za vlasy, ale budiž.

Chytuš
24.09.2018 5 z 5

Po pár přečtených thrillerech z poslední doby jsem si už začínala myslet, že tenhle žánr prostě není pro mě. Chyba lávky. U téhle knížky jsem byla napnutá jak špagát a obzvlášť v druhé polovině jsem se nemohla odtrhnout. Sice jsem místy odhadla, jak se děj asi bude vyvíjet dál, ale ne vždycky, takže ani o překvapení nebyla nouze :-) Oceňuji dvojí pohled ona-on na stejnou událost, kdy oba stojí na úplně opačných pólech (třeba jeho pohled na rychlovku v chodbě jako jedno z nejlepších milování z poslední doby oproti jejímu pohledu víceméně znásilněné ženy apod.). A přitom by stačilo jen tak málo - trochu víc komunikovat...
Za mne vydařená knížka, nikoli pro paranoidní jedince (varování z obalu "Vždy existuje někdo, kdo vás sleduje..." berte u téhle knížky naprosto vážně :-)

HYPNOS88
20.09.2018 3 z 5

Asi bych to viděl jako průměrnou knihu. Četla se poměrně svižně, občas zajímavé kapitoly, ale celkově jsem z toho úplně nadšený nebyl. Spíše jako taková oddechovka.

intelektuálka
16.09.2018 4 z 5

Tak mně začátek zdlouhavý nepřišel - snažila jsem se seznámit s postavami, abych pochopila, kde se nitky spojí...

Příběh frustrované ženy, která touží po naplnění mateřstvím, její zábavou je sledování lidí a náhodou přichází na to, že i ona je sledována...

Zasazení děje do Prahy potěší...

Vůbec těch šmíráků je v této knize hodně a motiv pomsty se najednou obrací - tak, jak to nikdo nečekal...

Jako seznámení s polskou autorkou to nebylo špatné.

střapatá
14.09.2018 4 z 5

Úplně jiná kniha, než jsem čekala. Anita mě svým chováním hrozně vytáčela, ale knihu mi to překvapivě neznechutilo. Pouze část s Erikem mě zpočátku moc nebrala, ale konečné rozuzlení a propojení všech linií bylo geniální. Nikdy bych nevěřila, že mě zaujme kniha od ženské autorky a ještě k tomu Polky!

Dela111
14.09.2018 3 z 5

Velkým lákadlem byl pro mě název a samozřejmě potěší, když cizí autor zasadí kus děje do našeho hlavního města a zároveň ho krásně popíše.
Děj je vyprávěn očima čtyř osob. Hlavní hrdinové jsou manželský pár, jejichž vztah se postupně rozpadá.

Bohužel thriller sám začne být thrillerem až tak od půlky knihy (a to je dost pozdě), do té doby se to táhne jak rozpečený sýr. Nejvíce sledujeme hlavní hrdinku utápějící se ve svém neštěstí. A i když druhá polovina je mnohem lepší, konečně děj nabere tempo, začne být zajímavý a napínavý, celkový dojem už je shozený dolů a knihu jako celek už nemůžu hodnotit vysoko.

Rozhodně se ale jedná o velmi originální psychothriller a za přečtení stojí.
3,5*

Toffee
09.09.2018 3 z 5

Žádné nadšení se nekoná. Začátek byl nezáživný, až tak v půlce se to konečně začalo dramatizovat. Gynekologická zápletka je sice originální, stejně jako ta pražská mazací tramvaj, ale to je skoro všechno.

martin2100
07.09.2018 2 z 5

Nebylo to úplně zlé, ale myslím si, že jeden gynekologický thriller mi za život stačí a na příště je přenechám snažilkám z Mimibazaru. Za mě to bylo také dost předvídatelné.

kacapr
02.09.2018 5 z 5

Dobrá knížka, zajímavý nápad s mazací tramavají, čte se jedním dechem!

JanLucky
24.08.2018 5 z 5

Krásná knížka, čtená jedním dechem.
Skvěle popsané rozdíly v myšlení muže a ženy a z nich vyplývající nedorozumění a odcizení. Knihu jsem si kupovala, protože byla ve slevě, moc jsem od ní neočekávala, polská, mě neznámá autorka, o to větší překvapení, skvělý styl.

romanka26
12.08.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha, bavila mě. Konec byl také zajímavý.

Mermaida
07.08.2018 5 z 5

Ze začátku díky pomalému rozjezdu mi nepřišla kniha vůbec záživná, ale to se záhy změnilo! Pak nabrala na takové intenzitě, že jsem četla a četla a četla až po poděkování jsem se nemohla od knihy odtrhnout.
Kniha je vyprávěna deníkovou formou z pohledů čtyř hlavních hrdinů, a tyto kapitoly jsou krátké, díky nimž se kniha rychle utíká.
Konečný zvrat byl skvěle podaný a překvapil.

JitkaHambi
22.07.2018 5 z 5

Kniha má velice pomalý, až chvílemi nudný rozjezd, ale radím"vydržte!":-)Pak už jsem se nemohla od knihy vubec odtrhnout.Líbil se mi styl vyprávění všemi hlavními hrdiny, z různých úhlů pohledu.Podle přečtení obsahu knihy na obalu jsem tedy čekala, že příběh bude úplně o něčem jiném(tramvaj tam zas tak velkou roli nehrála), ale i tak to byla pecka!:-)

polská literatura pomsta manželská krize zmizení lidí

Autorovy knížky

Magda Stachula