MayDay

MayDay https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41960/mid_mayday-LSQ-41960.jpg 4 469 469

Při letu 52 ze San Fraciska do Tokia je nadzvukový dopravní letoun Straton 797 ve výšce dvanácti mil nad hladinou Tichého oceánu zasažen zbloudilou raketou. Hrůzné momenty na palubě rázem od základů mění životy těch, kdo do letadla nic netušíc nastoupili. První pilot krátce po srážce umírá, druhý je v bezvědomí. Jediní tři zdraví lidé na palubě musí v boji s přírodními živly i s nepřáteli z vlastních řad dokázat takřka nemožné: bezpečně přistát?... celý text

Pawlisman
29.04.2021 3 z 5

V té době ok asi, dnes jako audiokniha a poměrně velký průšvih, to jsou ty díla a thrillery, které nepřežívají svojí dobu. Toto je vše prehistorické a není to kvalitní literatura, To ani obsahem ani formou.

boxas
27.03.2021 5 z 5

Mayday jsem četla teď podruhé, a i když jsem věděla, jak všechno dopadne, tak mě to znovu bavilo číst.
Uvědomila jsem si také, že když je knížka fakt dobrá, že není na škodu se k ní občas vrátit. Člověk si pak líp vychutná pasáže, které předtím vzal příliš hopem.

Jaruš7
18.03.2021 5 z 5

Superdílo.
Ve srovnání s Letištěm má tento příběh více záludných protivenství a napětí stupňující tendenci ( v demenci ).
Letecký odborník se nezapře, info je bonus, takže do stratosféry raději ne.
Audiokniha na kterou nezapomenu, byla skvělá.

ashburton
12.02.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem četl mnohokrát, teď čteno opět po hodně dlouhé pauze. Musí se brát trochu s nadhledem, ale na svou dobu je to opravdu výjimečné dílo. Zajímavé je, že další autorova díla s podobnou tematikou mě už zdaleka tak nezaujala.
75 %

ninano
27.12.2020 5 z 5

Napínavá a velmi čtivá kniha.

rumund
13.11.2020 4 z 5

hodně mě tato kniha v mládí nadchla

ArwenAragorn
25.10.2020 5 z 5

Četla jsem v mládí, to thrillery ještě tolik neletěly. Byla jsem z něho úplně na větvi!

ziriant
28.06.2020 4 z 5

Souhlasím s prvky knihy popsanými níže, z mé strany vnímanými také spíše jako negativa (škatulkování postav, přílišné nadšení pro dobrý konec se zadostiučiněním, trochu větší míra patosu, přílišné hrdinství některých postav, nereálnost děje s občasným popíráním fyziky). Ale pochopila jsem, že to je prostě autorův styl obecně, a stejně se mi kniha dobře četla a tak to beru tak nějak s rezervou. Docela úsměvné a spíše rušivé než hrůzu vzbuzující mi přišlo i to ladění do zombie-apokalypsy. Přesto fajn knížka, minimálně na jedno přečtení.

Radka1911
19.06.2020 5 z 5

Velice napínavá a krásná kniha kterou jsem v životě již přečetla několikrát a několikrát viděla i její filmové zpracování. V obou případech a vždy za pět hvězdiček.

m_martina
18.05.2020 5 z 5

Řekla bych, že jedna z nejlepších knih z prostředí letadel. Čte se dobře i po letech.

soupik2012
09.02.2020 5 z 5

I s odstupem 40 let tato kniha nic neztratila na svém kouzlu. Příběh je nesmírně napínavý a odehrává se hned ve třech dějových linkách. Mohla bych se pustit do vypisování technických nedostatků, což z knihy dělá nepravděpodobný příběh, ale není to literatura faktu. Chování jednotlivých postav v příběhu bylo uvěřitelné a to je pro mě vždy nejdůležitější atribut k tomu, abych se mohla rozhodnou jaké dám knize hodnocení. Na chování postav sice neshledávám nic zásadně nelogického, ale vadilo mi jednoznačné rozdělení na klaďase a záporáky. Nikdo nebyl pouze neutrální. Na kvalitě audioknihy se podepsalo její stáří, ale knihu čte pan Richard Honzovič a to je pokaždé zážitek.

Ava365
10.12.2019 5 z 5

Kniha, kterou přečtete jedním dechem.

Pavlinka777
25.11.2019 5 z 5

Knihu jsem četla ihned potom co mi o ní přítel nadšeně vyprávěl. Bylo mi šestnáct, ale pořád si pamatuji jaký to byl úžasný příběh.

cziss
25.11.2019 3 z 5

Fyzika a realita šla v této knize trochu stranou a hlavní hrdina, pilot, je tak trochu super hrdina. Na druhou stranu je to napínavé a čte se to dobře, takže celkově doporučuji.

Corso
09.05.2019 4 z 5

Toto bola jedna z mojich prvych "dospelackych knih", ktoru som ukoristil z otcovej kniznice a cital. Akoze popri Arabele, Machovi a Sebestovej, panovi Tragacikovi a Troch patracoch pekny kulturny skok do neznama a SOK. Srdcovka hlavne z nostalgiou, ale naozaj skvele napisany "thriller".

špulo
27.01.2019 5 z 5

Vo veku 14-16 rokov čítané 3x. A vždy som si okúsal nechty na kosť :)). Tá nereálnosť tam samozrejme je. A nech. Aj Die Hard som videl asi 10x a ani raz som pri tom nezaspal...

Ryorka
29.09.2018 5 z 5

je to už dávno, co jsem četla tuhle knížku.......někdy v minulým století.......a byla to pecka. dokázala jsem u toho rozškubat kapesník (poctivej, látkovej)..........to byly také nervy jak sviňa. měla jsem vydání ve slovenštině a později jsem pro srovnání přečetla i český překlad, ale to už nebylo ono. no asi tím, že už jsem děj znala.

SSTknihy
10.09.2018 4 z 5

Takhle má vypadat správný napínák. Na jedné straně poničené letadlo, plné mrtvých nebo nevratně poškozených pasažérů, nezadržitelné klesání a tři osamělí hrdinové, na straně druhé mocipáni, ochotni udělat pro ututlání problému téměř cokoliv. A pořádné drama do poslední chvilky.

eva5543
22.03.2018

druhá nejlepší kniha, kterou jsem četla

LaKrec
03.01.2018 3 z 5

Že začátku mě to příliš nenadchlo. Velice nereálná byla představa, že by vůbec někdo mohl katastrofu přežít.
Pokud se omezíme pouze na jevy spojené s tlakem vzduchu a nebudeme brát v potaz že bychom rovněž zmrzli,tak už od nadmořské výšky 3 000 by nás bez ochranné kyslíkové masky začala bolet hlava a začaly by problémy s dýcháním.
Ve výšce kolem 5 500 m by nedostatečné okysličování mozku vyvolávalo čím dál prudší bolest hlavy a dýchalo by se nám velmi těžce.
V 7 600 m bychom začali lapat po dechu a z naší krve by se začaly uvolňovat plyny v ní obsažené, které by způsobovaly záchvat kesonové nemoci (podobně jako u potápěčů).
Nad 9 000 m bychom bezkyslíkové masky upadli do bezvědomí.
Pokud bychom se dostali s dýchacím přístrojem a termooblekem až do výšky 19 000 m kdy se stala ona katastrofa, tak klesne tlak vzduchu natolik, že bod varu vody klesne v závislosti na tlaku až na cca 37°C. To je obvyklá teplota lidského těla došlo by až k varu naší krve. Takže asi tak k reálnosti přežití...
Jinak samotný děj a příběh udržuje čtenáře v neustálém napětí jak to celé dopadne. Což mě nutilo knihu dočíst až do konce. :-)
Na konci jsem si připadal jako u nějakého amerického filmu s ,,happy endem"