Dívky ze Šanghaje

Dívky ze Šanghaje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39372/bmid_divky-ze-sanghaje-TFz-39372.png 4 81 24

May a Pearl série

1. díl

Nezapomenutelný příběh dvou nerozlučných sester začíná koncem 40. let v Šanghaji, Paříži východu. Díky bohatství svého otce si Pearl Chin a její mladší sestra May bezstarostně užívají života. Ale otec prohraje své jmění a musí prodat dcery nápadníkům, kteří si přijeli z Kalifornie pro nevěsty. Pearl a May se vydávají na svou životní pouť v okamžiku, kdy na jejich milované město začínají dopadat japonské bomby. Prchají přes divoký venkov plný čínských vojáků, za oceán. Zde se pokoušejí najít lásku k cizincům, kteří se stali jejich muži, usilují o sžití s novým prostředím a se zvyky a pravidly čínské čtvrti. I když jsou postaveny před mnohé oběti a obtížná rozhodování, zůstávají stále oněmi šanghajskými dívkami.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Baronet

Shanghai Girls , 2009

Lidka
24.07.2014 4 z 5

Kniha mi dala víc, než jsem od ní očekávala. Nejedná se o červenou knihovnu, to podotýkám předem.

Když pominu ne nezajímavý příběh , který v knize najdete, dozvíte se navíc spoustu zajímavých věcí o historických událostech a o způsobu života v Číně v době před a po 2. světové válce. A jak se chovali okupanti z Japonska k civilnímu obyvatelstvu Číny? Hodně zajímavě je tu popsán také vztah mezí Čínou a USA v době po nástupu Mao ce tunga, kdy se z těchto zemí vlastně staly země znepřátelené a každý Číňan, který žil v USA to opravdu neměl lehké, neboť byl považován buď za špiona či komunistu. Spisovatelka sice píše v doslovu, že není žádný historik, ale je vidět, že problematiku dobře nastudovala a to z řady zdrojů. Navíc vychází i z vlastních zkušeností, neboť sama pobývala určitou dobu s otcovou rodinou v Čínské čtvrti v Los Angeles. Velmi zajímavé pro mne bylo i nahlédnutí do výchovy dívek v rodině, jaké požadavky má taková správná čínská dívka splňovat. I to, jak důležité je mít v Číně syna mimo jiné i proto, že má povinnost zajistit doživotní starost o své rodiče a co vše se dělá, aby v rodině syn byl.

Jak říkám, je to kniha zajímavá pro ty, kteří mají rádi příběhy vyprávěné na pozadí skutečných historických událostí a rádi se něco dozví o vztazích v tradiční čínské rodině jakož i o výchově dětí, to všechno tak hodně odlišné od toho co žijeme u nás.

Helenicka
14.01.2014 5 z 5

Krásné čtení.

valentýna
11.08.2012 5 z 5

V knize se setkáme s rivalitou i láskou dvou sester, které vnější okolnosti donutí uprchnout ze své vlasti a žít v cizí zemi s neznámými manželi, kterým je prodal jejich otec. Knihu doporučuji k přečtení a dávám palec za komentář RADOSTI.

RADOST
03.09.2011 5 z 5

Každý z nás má své touhy a chce činit svobodná rozhodnutí, žít dle svých představ. Jen málokdo to však dokáže, protože je spoután minulostí, tradicemi, pravidly, politikou, láskou, vděčností, zodpovědností i vlastní zbabělostí nebo nerozhodností. Nad tím vším jsem se musela zamýšlet při čtení životního příběhu čínských sester provdaných do USA. Poutavá, dobrá knížka.

Čína

Lisa See