Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7288/bmid_maus-i-otcova-krvava-pout-dejinami-MzX-7288.jpg 5 557 54

Maus série

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V prvním dílu sledujeme Spiegelmanovy rodiče až do bran Osvětimi a autora vyprávění na práh zoufalství.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

Maus I: A Survivor's Tale: My Father Bleeds History , 1986

Verunka289
21.02.2015 5 z 5

Umberto Eco řekl: "Maus je kniha, kterou nemůžete odložit, a to ani když se vám chce spát."
A mně nezbývá než souhlasit!

Rade
10.02.2015 5 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek (1. i 2. díl v jednom vydání) a říkala jsem si, komiks, no to fakt nemusím...
Ale pak jsem se nemohla odtrhnout.

Eigis
07.08.2014 5 z 5

Spiegelman bez jakýchkoliv pochybností dokazuje, že komiksová tvorba může pojmout i velice vážná a seriózní témata. Kniha má dvě dějové linie, současný složitý vztah autora s otcem a popis otcových osudů během nacistické hrůzovlády. Musím říci, že zpočátku mi to vcelku vadilo, děj mi připadal roztříštěný a já se do něj nedokázal hlouběji ponořit. Naštěstí jsem si záhy uvědomil, že tato zdánlivá nevýhoda je naopak jednou z největších předností tohoto geniálního dílka. Komiks nemá být o nějakém hlubokém příběhu, má být stručný a krátký a pracovat s čtenářovou fantazií, která by měla rozvíjet jednotlivé obrázky do obsáhlejšího příběhu.

Dvě linie děje mají, ale i další výraznou přednost. Jejich výrazná odlišnost je navzájem velice zvýrazňuje. Sto stran nepřetržitého popisu nacistických zvěrstev by otupilo čtenářovu emocionální vnímavost, ale ve chvíli kdy jsou proloženy melancholicko humornými scénami s autorova vztahu s otcem, působí překvapivě důrazně. Navíc je možné sledovat psychologii Vladkovi osobnosti během dlouhé dekády jeho života.

Poslední předností, která mě silněji oslovila, je přidělení zvířecích tváří jednotlivým národnostem. Tento postup nejenom že poukazuje na jejich role v ději, ale způsobuje i velkou anonymitu postav, takže se čtenář s žádnou více neztotožní a není odváděn od hlavního poselství knihy. Navíc je to velice přehledné.

Kapis
10.01.2014 5 z 5

Jeden z mých ranných komiksů ve sbírce, který mi ukázal jaké jsou možnosti tohoto média a jakým způsobem se dá vypravět příběh. Téma silné, dobře uchopené a skvělé zpracované. Vše co se týká holokaustu a utrpní Židů má vždy otevřenou cestu k okamžitému vydání, i když to za moc nestojí - v tomto případě se to však povedlo excelentně. Trochu se divím, že to ještě nikdo nezpracoval filmově.

cepice
11.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha, pěkně nakreslená, poutavá a mrazící!

bbara155
28.06.2013 5 z 5

Komiks není zrovna můj oblíbený žánr, ale tohle se vydařilo. Takové zpracování tématu druhé světové války je výjimečné a velmi dobré. Moc se mi to líbilo.

Dera
07.03.2013 5 z 5

Takže rekapitulace: Židé- myši, Němci- kočky, Poláci- prasata, Francouzi- žáby, Američané- psi. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl... :-). Netradičně, možná i humorně předložené téma holocaustu formou černobílého komiksu. Takto to podle mého názoru mohou číst i takoví čtenáři, kteří prostě nemají žaludek o holocaustu číst v "ortodoxních" knihách...

Gahanka
20.10.2012 5 z 5

opravdu skvělý kousek

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Skvěle zpracované téma holocaustu a 2. světové války. Velmi se mi líbilo ztvárnění Židů jako myší a nacistů jako koček. Je to opravdu silný příběh, který stojí za přečtení.

Petiz
18.08.2012 4 z 5

Podle me je dost pusobive ztvarneni lidi jako zvirat. Moc zajimavy komiks, ke kteremu jsem se s odstupem nekolika let vratila.

Skip
05.04.2012 5 z 5

Píšu komentář k oběma dílům: Velmi originálním způsobem podané téma holocaustu. Art Spiegelman vypráví příběh svého otce Vladka komiksovu formou, v níž jsou Židé zobrazeni jako myši, nacisté kočky, Poláci prasata, Francouzi žáby a Američané psi. Všechno to perfektně funguje, součastnost přechází v retrospektivní vyprávění. Autor se vyrovnává se svým vztahem k otci, který je jistým způsobem despotický a zároveň zaznamenává, co se stalo od poloviny 30. let minulého století až po osvobození. Myslím, že tato kniha je velmi přístupná každému čtenáři a klidně bych ji zařadil jako povinnou četbu, ale nenařídit direktivně, protože to všichni známe, jak to dopadá s povinnou četbou - člověk k ní má v těch telecích letech spíš odpor a až pak v dospělosti přijde na to, že ty doporučované knihy nebyly vůbec blbé. Prostě bych jako učitel, až by došlo na holocaust, jen tak jako mimochodem ukázal ve třídě Mause, nechal ho kolovat a nenápaddně ho doporučil.

grellenort
29.05.2011 5 z 5

Rozhodně forma a styl kresby, kterou zvolil autor je vynikající, jelikož se nesnaží o nějaké zabalení do líbivého hávu. Abstrakce, která je zde použita u kresby je tolik typická pro díla, kde se nám snaží být podáno nějaké vyšší poselství a je zde vyzvednut obsah nad formu nebo chcete-li poselství nad posla. Vladek Spielgelman je postava, která si i přes některé své židovské vlastnosti vydobude vaši sympatii a sám autor (jeho syn) s ním má mnohdy kříž. Jinak příběhy odehrávající se během genocidy by se měly dnešní vyholené mládeži přinejmenším často připomínat. Nacisti zde vykreslení coby kočky, ano, to sedí..

ichinose
24.03.2011 5 z 5

Je skvělé, že Art Spiegelman stvořil tak výbornou výpověď hrůz 2. světové války. Tím lepší a věrnější, že byla zprostředkována jeho otcem, svědkem těchto událostí. Co se týče kresby, nemám nejmenší výhrady. Byla kontrastní a syrová, výborně se hodící k tématu.

evickakyticka
09.03.2011 4 z 5

Vcelku čtivý komiks. Zajímavý příběh a zpracování. Ale chybí mi pocit, že bych se k tomuto komiksu chtěla ještě někdy vrátit...

koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) vzpomínky komiksy holokaust, holocaust

Art Spiegelman
americká, 1948