Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7288/bmid_maus-i-otcova-krvava-pout-dejinami-MzX-7288.jpg 5 557 54

Maus série

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V prvním dílu sledujeme Spiegelmanovy rodiče až do bran Osvětimi a autora vyprávění na práh zoufalství.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

Maus I: A Survivor's Tale: My Father Bleeds History , 1986

Avila
16.09.2019 5 z 5

Páni tohle bylo něco ke knize jsem se dostala úplnou náhodou přes známou a začínala ji číst s určitou dávkou pochybností. Na téma holocaustu jsem něco málo už přečetla a má skepse ke zpracování tématu do podoby komiksu.... Ale bylo to skvělé a přirovnání ke zvířatům ( Židé jako myši, Nacisté jako kočky a Poláci jako vepři....) No prostě geniální. Doporučuji si přečíst...

Banny_L
25.07.2019 5 z 5

Doporučuji!!!

Mngwa
31.12.2018 5 z 5

K Maus jsem se dostala náhodou a nic jsem si od toho neslibovala. O to větší pak bylo příjemné překvapení, kniha mě naprosto uchvátila. První i druhý díl jsem přečetla na jeden zátah a v budoucnu došlo i na další přečtení. Prostě jednou nestačí.

Skalara
16.11.2018 5 z 5

Není to můj obvyklý šálek kávy, ale toto bylo skvělé čtení.

Disease
17.09.2018 4 z 5

Autentický pohled na civilní část WW2, který boří některé mýty (třeba ten o solidaritě). Kresebně to odpovídá tématu.

Torino
18.08.2018 4 z 5

Tato kniha splnila naprosto bezezbytku to, co od ní asi všichni očekávají. Minimálně to, co jsem očekávala já, a to je pravdivé vyprávění o druhé světové válce. Příběh je strhující, což ovšem není práce autora, ale bohužel práce největšího tyrana v novodobých dějinách. Ale autor uměl skvělému příběhu vdechnout život krásnými malbami s zvířecím podtextem, to mě asi bavilo nejvíce. Nečetla jsem souborné vydání, ale dva samostatné díly, tento první mě dějově chytil trochu více. Moc se mi líbilo propojení autorovi současnosti a minulosti jeho tatínka a celé jeho rodiny. Ovšem občas jsem měla problém s obrázky, oproti druhému díly bych řekla, že byly možná trochu "přeplácané", že tam v jednom komiksovém okénku toho bylo hodně a člověk se musel více soustředit na celou kresbu i na jednotlivé detaily.

aardvarka
13.06.2018 5 z 5

Strhující, strašlivé a člověku se to dostane pod kůži. (Stejně jako ve slavném případě animované Farmy zvířat, který se vyskytl v mém okolí hned několikrát, i v případě Mause je geniální nápad, koupit knížku dětem. Vždyť tam jsou přeci zvířátka, že jo!!)
Když je mladý, je Vladek hrdina a expert na přežití, kterému člověk drží palce až do křeče, na stará kolena je to ale protivný důchodce. To jen takové bonusové poselství k tomu dějinnému.

madem
20.05.2018 5 z 5

Hodně jsem o tom slyšela. Pak jsem měla strach, co když zklame. Nezklamala.
Velmi brzy jsem si zvykla na zvířecí podoby.
Příběh je velmi podobný jiným, ale právě komiks a zvířecí tváře mu dávají zcela novu podobu.
Doporučuji těm, co s tématem holocaustu začínají.

sokolovi
21.12.2017 5 z 5

No comment, opravdu došla slova. Propojení několika skvělých úrovní (příběhová linie, malby, symboly, všednodenní trápení, hrůzy holocaustu) v jeden obrovský úžas...

B-artX
23.10.2017 5 z 5

Miluji historii a komiksy. Maus obě dvě mé velké hobby spojil. Masterpiece.

okureček
08.10.2017 5 z 5

Děkuji pane učiteli, že jste nám to dal jako povinnou četbu!
Ne, ale teď vážně. Knihy, které se odehrávají za druhé světové války jsem si v poslední době oblíbila, a tenhle mimořádný komiks nebyl výjimkou. Četlo se to vážně dobře, takové pohodové čtení. Ze začátku mi to přišlo trošku ujeté, když se postavy podobaly myším, ale nakonec jsem si na to zvykla a přijde mi to velmi originální - Židé jsou myši, nacisti kočky... a Poláci vepři.
Za mě zasloužených 5*, už se těším, až budu číst druhý díl!

Leonor
20.06.2017 5 z 5

Co na to napsat... Neuvěřitelně silný příběh s uchvacujícím grafickým zpracováním, po jehož přečtení se vám nedostane slov.

Heisenberg
02.04.2017 5 z 5

Taková "předehra" k druhému, ještě více strhujícímu dílu.

Amazonkaaa
28.03.2017 5 z 5

Jedním dechem oba díly. Kdysi mi je půjčila učitelka na základce, byla jsem nadšená, když jsem je o pár let později objevila v antiku na nádraží. Dokonce jsem se musela zadlužit u kamarádky, abych si je mohla koupit, protože kapesné mi na oba díly nestačilo. Do dneška jsem jí vděčná.

JajaCZ
07.02.2017 5 z 5

Geniálne ilustráčné spracovanie silného príbehu. Hneď som sa vrhla na druhý diel. Som zvedavá na osudy Vlaďka a jeho rodiny po príchode do Osvietimi.

Mercatino
23.01.2017 5 z 5

Z komiksů, které jsem přečetl se mi tento jeví jako číslo jedna. Musím se přiznat že toto zpracování holocaustu se mi líbí ještě více než některé filmy i knihy. Obrázky velmi pomáhají navodit atmosférů, která se podle mne nedá vyjádřit slovy ani filmem. Kresby přímo dýchají příchodem holokaustu, jsou trýznivé, smutné a depresivní.

klikas
19.05.2016 1 z 5

Kresby - průser.

jarka2222
14.08.2015 4 z 5

Před přečtením této knížky jsem dala na zdejší čtenáře . Abych řekla pravdu, měla jsem jí na stole týden, než jsem se do ní pustila. Moc se mi nechtělo, komiks, smutné téma, ne zrovna hezké obrázky, navíc černobílé (hlubší význam samozřejmě chápu), místo lidí myší a prasata....... Ale pak jsem si řekla, čtenáři ti vždycky dobře poradili a pustila jsem se do ní a teď jsem za to ráda. Už plánuji přečíst druhý díl. Všem zdejším knihomilům děkuji za její doporučení.

Richie1
02.08.2015 3 z 5

Komiks mě příliš neoslovil - téma o holocaustu nebo o koncentračních táborech mě tolik nezajímá, mám radši mnohem starší historii.
Spojení komiksu a takto vážného tématu je zajímavé a asi to nebývá tak časté. Podobné příběhy mají silný emocionální náboj - čtení o lidském utrpení čtenáře vždy nějak zasáhne. Já ale jaksi nemám ze čtení ten správný zážitek. S Vladkem jsem se nijak neztotožnil, ani s jeho synem - vlastně mi byli spíše nesympatičtí. Příběh jsem přečetl jako určitou reportáž o problémech Židů v Polsku za II. světové války. Prolínání se současností bylo jakýmsi odlehčením, možná i správně zvoleným.
Připodobnění určitých zvířat s národy mi moc nesedla - myslím, že házet všechny příslušníky národa do jednoho pytle a dělat z nich buď jen myši nebo jen prasata apod., není moc správné (má to snad být nějaký rasový klíč k určení národů?). Ale budiž, jako alegorie pro určité období se to asi dá skousnout.
Maus je sice zajímavé dílo, ale mě nechytlo, a tak ho hodnotím jen průměrně.

pajusss
12.06.2015 5 z 5

Neuveritelne poutave a pusobive, skvele zpracovani.

koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) vzpomínky komiksy holokaust, holocaust

Art Spiegelman
americká, 1948