Matkovražda

Matkovražda https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237524/bmid_matkovrazda-237524.jpg 5 4 1

Patologické, abnormálne prejavy duševného života človeka sa odzrkadľujú v tomto poviedkovom výbere maďarského autora. Lipnutie na iluzórnej, beznádejnej predstave konaní jednotlivých postáv vnáša do Csáthovej prózy prvky modernej grotesky. Písal ich v čase, keď sa sám usiloval vyvážiť svoju nervovú labilitu únikom z reálneho sveta do morfiového opojenia...... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Anyagyilkosság

bondula
23.02.2015 4 z 5

„V bdelom stave si človek absolútne šťastie nevie ani predstaviť. V bdelom stave napríklad nejestvuje ani dokonalá sloboda.“

Sú autori, ktorí napíšu v živote kníh za plnú policu, hoci nemajú čo povedať. A sú takí, ktorí po sebe zanechajú možno pár poviedok, ale stanú sa nezabudnuteľnými. Géza Csáth má celkom iste bližšie k tej druhej skupine. Matkovražda je zbierkou toho najlepšieho, čo stihol vo svojom krátkom a pohnutom živote vytvoriť. A že to stojí za to! Poviedky vykresľujúce sociálnu situáciu a život bežných ľudkov na začiatku 20.teho storočia v Maďarsku. Poviedky inšpirované Csáthovou praxou klinického psychológa, stretávajúceho sa s tými najzvláštnejšími prípadmi. I poviedky silno ovplyvnené Csátovou osudnou záľubou v morfiu a ópiu...

Rôznorodosť celej zbierky vyrovnáva akýsi duch doby, ktorý z každej z poviedok sála.
Angličania majú svoje viktoriánske obdobie, na ktoré možno spomínať so štipkou akejsi temnej romantiky. Mám pocit, že u nás sme zažili čosi podobné, hoci menej známe a literárne spracované. Obdobie tesne pred rozpadom Rakúsko-Uhorskej monarchie, koniec takzvaného dlhého storočia. Súmrak habsburskej dynastie, blížiaca sa katastrofa, rozpad. Sigmund Freud. Secesia... Áno, presne toto vanie z Csáthovej Matkovraždy.

„Život je čosi zvláštne. Človek si už pomaly začne namýšľať, že je taký, ako ho opisujú spisovatelia.“

povídky maďarská literatura výbor z díla

Géza Csáth
maďarská, 1887 - 1919