Matěj maluje mapy

Matěj maluje mapy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448210/bmid_matej-maluje-mapy-OMR-448210.jpg 5 107 25

Kniha je příběhem známé české rodiny s autistickým synem Matějem, jehož vášní se stalo malování dopravních map. Otevřeně, přitom ale s nadhledem popisuje život s autismem, příhody plné odsudků a odmítnutí, stejně jako pochopení, lidsky zásadních setkání a dílčích pokroků a radostí. Jako na trase metra vyrážíme z nástupní stanice, projíždíme labyrintem životních zastávek, které kvůli autismu představují vždy větší obtíže, než jak se mohou zdát zdravému člověku, míjíme řadu přestupních stanic, na kterých se mohl děj významně změnit, a vyhlížíme prozatím poslední, jíž bude přijetí nebo nepřijetí Matěje na střední uměleckou školu. Graficky výraznou knihu ilustrují Matějovy autorské mapy.... celý text

ajaworld
15.01.2021 5 z 5

Skvělé a neotřelé.

Aknedz168
03.01.2021 5 z 5

Dostala jsem tuto knihu na vánoce 2020, měla jsem ji dočtenou už na Štěpána odpoledne. Mockrát jsem se u ní smála, mockrát u ní plakala. Byl to nádherný čtenářský zážitek, kniha mi přišla geniální. Čtu hodně, ale jen zřídkakdy mám u knih pocit, že tam nic nechybí ani nic nepřebývá. U této knihy tomu tak přesně bylo, každé slovo, každá věta, každá kapitola byla přesně tam, kde měla být. Prostě dokonalé. Přeju si, abych si na ni vzpomněla vždy při výchově svého syna, který není autista, ale některé rysy z něj určitě má, není to s ním jednoduché.

LucyA7
27.12.2020 5 z 5

Úžasná knížka. Přečetla jsem o autismu už hodně knížek, odborných i “příběhových”, které napsali rodiče či lidé pečující o děti s autismem. Tahle patří mezi ty nejlepší, co jsem četla. Nádherně popsané, kolik úsilí stála cesta, aby Matěj došel tam, kde je dnes. Klobouk dolů!

tarabas
22.12.2020 3 z 5

Kniha se moc dobře čte.
Jsem učitelka, proto mě zajímal život autisty. Byla jsem zvědavá na různé aspekty vývoje těchto dětí. Většinou mám vše načteno z odborné literatury, tady byl popsán pohled matky. Rozhodně doporučuji k přečtení.

markej
28.10.2020 5 z 5

O téhle knížce bych řekla, že by si ji měl přečíst každý, mně osobně se tak vryla pod kůži, že na ni jen tak nezapomenu, patří asi k tomu nejlepšímu, co jsem za celý rok přečetla.
Matějovi je 16 let, má poruchu autistického spektra a je známý tím, že kreslí mapy, většinou plány MHD měst existujících, ale i smyšlených, do mapy však přetvořil například i historii českých zemí.
Cesta k tomu, aby Matěj našel, co ho naplňuje a uspokojuje, a aby se tím nejlepším způsobem, jak to jen dokáže, včlenil do společnosti, byla neskutečně trnitá. Zásluhu na tom má především maminka Michaela, která se nevzdala a neustále hledala způsoby, jak Matějovi i své rodině život usnadnit. Stálo to spoustu sil a energie, ale povedlo se, Matěj absolvoval s pomocí asistenta první i druhý stupeň základní školy a nyní je přijat na střední školu.
Příběh rodiny Hoškovy ve mně rezonuje v několika ohledech. Předně neskutečně obdivuju maminku Michaelu, co všechno dokázala, jak pevnou měla vůli a sílu to nevzdat, i za cenu naprostého vyčerpání a občasných drsných pádů na dno. Stala se pro mě vzorem v tom, že výchovu nemám vzdávat, že se musím pořád snažit. Dále mě překvapilo, jak i v dnešní době dokážou být někteří lid zlí, zákeřní, jak se druhým, kteří mají nějaký handicap, posmívají, ponižují je, hází jim klacky pod nohy. Na druhou stranu ale existují i ti, kteří skutečně pomáhají, často i naprosto nezištně.
Příběh Matěje se bude odvíjet dál, nastanou jistě nové překážky, proto držím rodině všechny palce, aby se vše dařilo co nejlépe!
Knížka je dokonalá i graficky, protože obsahuje obrázky Matějových map, které jsou prostě fascinující!
Více na www.maappi.cz
***
"Není žádnou nadsázkou, že mapy se staly pro naši rodinu bohem, ke kterému se denně modlíme, protože nám umožnily pochopit naše do sebe uzavřené dítě a navést ho na tu správnou cestu, která mu nabízí komfort a bezpečí. Mapy udělaly z kluka, který nikdy neměl mluvit, číst, psát a počítat, dnes čerstvého středoškoláka."
***
"Vlna emocí, která nás [po Matějově přijetí na střední školu] zavalila, se nedá slovy popsat a vlastně stále nemůžeme věřit, že náš kluk, který úvodní část svého života jen proplakal, poté prokřičel, pak protloukl pěstmi, který nikdy neměl mluvit, číst, psát, který se utápěl v úzkostech a kompulzivních stavech, dnes stojí na prahu nové etapy, která ho integruje a dokazuje, že se to nikdy a s nikým nemá předem vzdát."

autismus

2020  92%Matěj maluje mapy
2023  78%Věčně věrný nepřítel - anorexie
2021  85%Matěj mapuje výtvarné umění
2023  %Matěj mapuje Domov můj

Kniha Matěj maluje mapy je v