První muž Říma

1. část sedmidílného cyklu z doby antického Říma.
Odborná revize textu doc. dr. Václav Marek.
Mapy upravil Jan Žbánek.
Vydalo nakladatelství Ikar Praha spol. s r.o. ve spolupráci s Knižním klubom, k.s.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17336/masters-of-rome-prvn.jpg 4.7100

Masters of Rome 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The First Man in Rome, 1990

Kniha První muž Říma

Claudius

Tato kniha je něco jako fanfikce - autorka vzala známé, byť omezené informace jako základ a založila na nich příběh tak, aby jim co nejvíce odpovídal. A tak musela nastudovat stohy knih, aby správně vystihla, jak její postavy vypadaly, mluvily, myslely, oblékaly se, co a jak jedly, jak se oslovovaly nebo o čem se bavily ve volném čase.
Autorka se snažila napsat knihu tak věrně, jak jen se ji to mohlo za současného stavu poznání římské historie podařit. Čtenáře tím pádem vůbec nešetří. Je to kniha trochu pro pokročilé - musíte mít aspoň základní přehled a vůbec se nestyďte před samotným románem strávit nějaký čas vzadu v glosáři. Ale až se do toho trochu dostanete, budete odměněni znalostí historie a úchvatným příběhem k tomu.

ikorka
20.12.2020

Od této autorky jsem zvládla jako první Ptáky v trní a to už je nějaký ten pátek. Pak jsem v antikvariátu narazila na Morganův úděl, který mi pak dlouho ležel v knihovně a když jsem ho nakonec přečetla, připustila jsem si, že autorčin styl mi zkrátka sedí (ano, mnozí namítají, že některé pasáže jsou poněkud zdlouhavé a kdyby tam nebyly, nic by se nestalo avšak to je právě to ONO!, co tomu dodává NĚCO :-)) a tak jsem začala pátrat po dalších jejích počinech a narazila jsem na tuto sérii. Ooo ano, dobře jsem udělala. Právě jsem dočetla a okamžitě sahám po 2. dílu. Taky proto, že už si pamatuju jména postav a jejich osudy. To mi ze startu činilo trochu potíže, vyznat se v těch předlouhých a opakujících se jménech ( Caesar měl syna Caesara a ten také zplodil Caesara, no kdo se v tom má vyznat :-D). Jakmile jsem si však vytvořila rozpoznávací systém, příběh krásně plynul. Chci dát všechny díly ačkoliv to, vzhledem k (ne)dostupnosti těchto knih, bude věc přímo nesnadná. Snad se mi poštěstí.

sel123
08.10.2020

Zatím mám přečtené prvni 4 knihy serie. Celkem zajímavé a nejsou tam žádné velké nedostatky. Na můj vkus moc rozebírání vztahů, pocitů, stále opakovaní již řečeného.... Takový trochu červonoknihovnický styl. Historicky poměrně věrohodné, dobře ukázáno politické zřízení republiky a její fungování.

dakota30
26.04.2020

Vynikající.Moc mě to bavilo. Velmi čtivě napsané. Doporučuji. Jdu rovnou na druhý díl.

Janadvorackova
24.04.2020

O polovinu kratší kdyby to bylo.
Sice pěkný obrázek života v té době, ale zatraceně okecávací. A jména jsem zapomínala hned, jak jsem je přečetla. Prostě jsem se zaboha hodně dlouho nemohla orientovat v tom, kdo je kdo.

Lolila
14.10.2019

Vynikajúci román z antického Ríma.
Náhodou som objavila na databáze túto sériu a zaujalo ma vysoké hodnotenie. Zaslúžené.
Perfektne opísaný systém fungovania rímskeho štátu, každý mal vyčlenené miesto v republike, čo musel mať, do akej triedy patriť, čo urobiť, aby sa mohol dostať na vyššie miesta,.... Jednoducho veľa detailov, veľa histórie. Tiež výborne spracované charaktery postáv, ich správanie, povaha, vzťahy, dialógy.... Určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi historické romány, v tomto prípade staroveký Rím.

kyssling
12.10.2019

Skvělá kniha, neuvěřitelně zajímavý a podrobný popis postav a jejich charakterů, prostředí. A příběh, styl vyprávění donutí čtenáře pokračovat ve čtení. Už se těším na další díl. BRAVO !

Markýz1409
02.10.2018

Četl jsem všechny díly této série a musím říci....monstrózní dílo.Paní musí cestovat časem,jinak si to neumím vysvětlit..tolik detailů, nákresy a tak perfektně zpracované postavy,situace ,dialogy..prostě parádní čtení..jak říkám ta paní u toho musela být a jejím prostřednictvím se do té doby dostanou i čtenáři...tak přeji hodně zážitků v antickém Římě :-)