První muž Říma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1. část sedmidílného cyklu z doby antického Říma.
Odborná revize textu doc. dr. Václav Marek.
Mapy upravil Jan Žbánek.
Vydalo nakladatelství Ikar Praha spol. s r.o. ve spolupráci s Knižním klubom, k.s.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17336/masters-of-rome-prvn.jpg 4.7108
Série:

Masters of Rome 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

The First Man in Rome, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Kniha První muž Říma

iskovsky
17. března

dočítal som sa, že autorka písala túto sériu takmer 30 rokov... nahromadila si knižnicu niekoľkých tisíc kníh a monografií o každom aspekte rímskej histórie a civilizácie... kreslila mapy miest a bojových polí, prehľadávala svetové múzeá a hľadala busty a nápisy... konzultovala s odborníkmi na desiatkach univerzít a zaznamenávala všetky známe fakty o danej téme a dobe...
za tento výskum ju v roku 1993 Macquarie University v Sydney poctila titulom doktor humanitných vied...

výsledkom je monumentálny historický román, ktorý svojou kvalitou vysoko vyčnieva nad dnešnou záplavou brakovej literatúry z tohto obdobia, ktorej autori podceňujú inteligenciu čitateľov(alebo sa jej prispôsobili ?) ...

ďakujem Paní spisovateľka !

Paulika419
26. února

Vydržela jsem 320 stran a doufala jsem že porozumím tomu co spisovatelka předkládá svým čtenářům.Jsem velká milovnice historických románů a historie vůbec.Ale čím více stran tím více jmen.Pochybuji o tom jestli se sama spisovatelka v tom vyznala.Kde to nastudovala aby 700stran naplnila a přepsala a uvedla nějaký děj pro běžného čtenáře.Kdo ji zpřístupnil archív? Románová forma psaní viditelně zaostávala.Vraždy kterými se nikdo nezabýval přestože Sulla vedl velmi neuspořádaný život.Například natrhané houbičky přece připravoval kuchář,takže je musel ochutnat než je předložil.K zamyšlení toho bylo více.10 stran o pěstování hlemýždů.Naprostý nesmysl hlemýžď je živočich a ten se chová,rostliny se pěstují.Směšná byla i ta koncese na hlemýždě a nedokážu si představit ten přesun.Velmi hloupý dopis Mariovi od Rufa o své neteři.Pochybuji,že to pro Maria v ten moment bylo směrodatné když měl svoji rodinu tak vzdálenou.Paní Colleen není Weirová ani Plaidy ani Chadwicková ani naše Loukotková a VaňkováMyslím že i ten pokročilý čtenář v tom najde množství nedostatků.Knihu potřebuji k odpočinku a pro dobrou pohodu.


Claudius
28.04.2021

Tato kniha je něco jako fanfikce - autorka vzala známé, byť omezené informace jako základ a založila na nich příběh tak, aby jim co nejvíce odpovídal. A tak musela nastudovat stohy knih, aby správně vystihla, jak její postavy vypadaly, mluvily, myslely, oblékaly se, co a jak jedly, jak se oslovovaly nebo o čem se bavily ve volném čase.
Autorka se snažila napsat knihu tak věrně, jak jen se ji to mohlo za současného stavu poznání římské historie podařit. Čtenáře tím pádem vůbec nešetří. Je to kniha trochu pro pokročilé - musíte mít aspoň základní přehled a vůbec se nestyďte před samotným románem strávit nějaký čas vzadu v glosáři. Ale až se do toho trochu dostanete, budete odměněni znalostí historie a úchvatným příběhem k tomu.

ikorka
20.12.2020

Od této autorky jsem zvládla jako první Ptáky v trní a to už je nějaký ten pátek. Pak jsem v antikvariátu narazila na Morganův úděl, který mi pak dlouho ležel v knihovně a když jsem ho nakonec přečetla, připustila jsem si, že autorčin styl mi zkrátka sedí (ano, mnozí namítají, že některé pasáže jsou poněkud zdlouhavé a kdyby tam nebyly, nic by se nestalo avšak to je právě to ONO!, co tomu dodává NĚCO :-)) a tak jsem začala pátrat po dalších jejích počinech a narazila jsem na tuto sérii. Ooo ano, dobře jsem udělala. Právě jsem dočetla a okamžitě sahám po 2. dílu. Taky proto, že už si pamatuju jména postav a jejich osudy. To mi ze startu činilo trochu potíže, vyznat se v těch předlouhých a opakujících se jménech ( Caesar měl syna Caesara a ten také zplodil Caesara, no kdo se v tom má vyznat :-D). Jakmile jsem si však vytvořila rozpoznávací systém, příběh krásně plynul. Chci dát všechny díly ačkoliv to, vzhledem k (ne)dostupnosti těchto knih, bude věc přímo nesnadná. Snad se mi poštěstí.

sel123
08.10.2020

Zatím mám přečtené prvni 4 knihy serie. Celkem zajímavé a nejsou tam žádné velké nedostatky. Na můj vkus moc rozebírání vztahů, pocitů, stále opakovaní již řečeného.... Takový trochu červonoknihovnický styl. Historicky poměrně věrohodné, dobře ukázáno politické zřízení republiky a její fungování.

dakota30
26.04.2020

Vynikající.Moc mě to bavilo. Velmi čtivě napsané. Doporučuji. Jdu rovnou na druhý díl.

Janadvorackova
24.04.2020

O polovinu kratší kdyby to bylo.
Sice pěkný obrázek života v té době, ale zatraceně okecávací. A jména jsem zapomínala hned, jak jsem je přečetla. Prostě jsem se zaboha hodně dlouho nemohla orientovat v tom, kdo je kdo.

Lolila
14.10.2019

Vynikajúci román z antického Ríma.
Náhodou som objavila na databáze túto sériu a zaujalo ma vysoké hodnotenie. Zaslúžené.
Perfektne opísaný systém fungovania rímskeho štátu, každý mal vyčlenené miesto v republike, čo musel mať, do akej triedy patriť, čo urobiť, aby sa mohol dostať na vyššie miesta,.... Jednoducho veľa detailov, veľa histórie. Tiež výborne spracované charaktery postáv, ich správanie, povaha, vzťahy, dialógy.... Určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi historické romány, v tomto prípade staroveký Rím.

1