Masová komunikace a veřejné mínění

Masová komunikace a veřejné mínění https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92278/masova-komunikace-a-verejne-mineni-92278.jpg 3 2 1

Problematika masové komunikace a veřejného mínění poutá v poslední době stále více pozornosti nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Už při letmém pohledu na současnou společnost člověk velice rychle pochopí, proč je nazývána společností médií a informací, společností komunikující a znalostní, společností celebritní, karnevalovou a legrační. Je ale opravdu tak legrační? Renomovaní čeští a slovenští autoři koncipují svoji knihu jako vizitku současné společnosti. Analyzují proměny sociální a masové komunikace, média a jejich vybrané problémy, téma kultury a masové kultury, veřejného mínění a jeho významu. Zvláštní pozornost věnují problému mediální prezentace násilí a zločinu. Unikátní publikaci jistě ocení studenti příslušných oborů vysokých škol, vyšších odborných škol, ale i široká veřejnost. ... celý text

Literatura naučná

Vydáno: , Grada

zipporah
zipporah
27.03.2022 3 z 5

V terajšej dobe neexistuje lepšia voľba, ako siahnuť po knihách o masmédiách a čítať, čítať, čítať bez ohľadu na kvalitu informácií. Keďže masmédiá posledné dva roky prežívajú dve hlavné dejstvá, cez ktoré získavajú "kyslík publicity", často si môžeme premietnuť poznatky s vírusovinami a geopolitickou hrou USA vs Rusko na ukrajinskej pôde. Je to teraz najbezpečnejšia očista pre mozog, zažívame skutočne brutálnu informačnú vojnu v Európe a USA či Rusi a Ukrajinci vo svojich domovinách, ibaže mnohí z nás vieme, že svet - to nie sme iba EÚ, GB a USA, vidím to na komentároch z celého sveta a odlišných názoroch, postojoch po celom, celučičkom svete, ktoré prejavujú diverzitu... kto dobrovoľne zaviera oči pred tým, je to jeho problém a stáva sa ľahkou korisťou neformálnej moci mediokracie, ktorá je značná a teraz o to viac. Z dôvodu bezpečnosti ľudského vedomia je užitočnejšie vyjsť z tejto informačnej vojny a konfrontovať sa so samotnými masmédiami. Čítať si o nich mi pripadá ako pohľad do zrkadla a ešte ďalej - to, čo tvorí pozadie, toto pozadie formuje náš mentálny stav a na ňom sa do značnej mieri podieľajú masmédiá. Kniha učebnicovo vysvetľuje pojmy, uvádza príklady, čo je výborná vec. Je však príliš stručná, ale s odkazmi na ďalšiu literatúru, takže z bohatej ponuky zdrojov je čo vyberať a už viem, po čom ďalšom siahnem.. čo ma zarazilo, je zmienka knihy od Lasswella Propaganda Technique in the World War (1927), ktorú sa pokúsim zohnať. Viem, že propaganda funguje všade na svete a teraz je ešte v horšom výklade, útočí zo všetkých strán, ale netušila som, že už fungovala aj počas prvej svetovej vojny. "Od súboja v obľúbenosti sme sa po sto rokoch dostali k súboju propagačnému." (J. Lukacs) Auč!

Podľa knižky
-by sme mali byť informačná spoločnosť, t. j. racionálna a transparentná
-novinári by mali vystupovať nezávisle
-jednou z charakteristík masy ľudí je absencia osobných vzťahov medzi členmi a pevnej hierarchie a vedenia (teda komunikácia a prepojenie ľudí je reálne na minime)
-redakcie majú väzbu na dominantné tlačové agentúry
Mám rada zmysel pre humor a ako informačná spoločnosť sme sa racionálne otočili chrbtom počas diplomatických rokovaní ruskému ministrovi, to je senzačné transparentné európske gesto racionality a diplomacie, vyvrcholenie našich lídrov, výstup do výšky 0,5 metrov nad IQ, nuž a ďalšie dva body sú mojim úmyselným upozornením na to, v čom profitujú masmédiá a nebolo by na škodu si prečítať niečo aj o tých tlačových agentúrach, kto ich vlastní.
Aj podľa tejto knihy úspech masmédií závisí na reklame, zisku, nie na sledovanosti...

"Doufejme, že fráza platí: masmédiá sú hlídacími psi demokrace." U nás už zrušili jeden web, lebo podľa informácií ich financovalo Rusko. Teraz potraviny a kultúra, ale aj šport sa stávajú hliadkujúcimi psami demokracie a zrušia všetko, čo je ruské. Lebo všetko ruské je zlé, ako bol aj Saddám Husájn zlý. "A nezabudnime: kto nie je s nami, je proti nám." G. Bush
Takto vyzerá demokracia dnes u nás, keďže z geopolitického hľadiska sme sa dávnejšie rozhodli stať sa objektom záujmov moderného Západu. Česi sú dokonca o dosť aktívnejší. Môžeme byť so sebou spokojní, darí sa nám v tom. Kto nie je spokojný so súčasnou hliadkou demokracie, pravdepodobne jediným riešením je odchod z Európy.

Autoři knihy

Lukáš Urban
česká, 1977
Josef Dubský
česká, 1946
Karol Murdza
slovenská, 1958

Kniha Masová komunikace a veřejné mínění je v