Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44883/marysa.jpg 4 2527 302

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

RosMeggie
13.12.2017 3 z 5

Popravdě to nebylo špatné, ale ani můj šálek kávy.. Mám ovšem ráda tragédie, takže to mělo ve své podstatě dobrý konec.. :D

Ne, teď vážně.. je to svým způsobem silný příběh.. Někoho může hodně štvát nářečí, kterým je kniha napsána, ale dá se to snést a já osobně se s touto řečí docela často setkávám.. Příběh se mi celkem líbil, ale z vlastní iniciativy bych po ní nejspíše nikdy nesáhla.. :)

Vaše Rose..

marta0912
30.11.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla najednou a jedním dechem. Příběh je silný a intenzivní. Miluji moravské nářečí, takže asi hlavně tím mě kniha nadchla nejvíce. Viděla jsem i jako divadelní hru v Pidivadle (hrál spolek herců studentů, bohužel už nevím jaký) a rozhodně doporučuji, pokud byste měli štěstí.

Briv
22.11.2017 5 z 5

Protože jsem na střední škole docela zanedbávala povinnou četbu, tak jsem si řekla, že to napravím.
Na Maryšu rovněž došlo a rozhodně toho nelituji. Knížka mě velmi příjemně překvapila a to hlavně jazykem. Byť je psaná nářečně, četla se mi dobře. Děj pěkně graduje. A konečně chápu hlášku: "Odkud je ta káva? " ... Lepší pozdě než nikdy ne?

Mišule_11
31.10.2017 5 z 5

Kniha s poutavým dějem, která se rychle čte a ještě je napsaná nezvyklým jazykem..! :) Poukazuje se na dřívější zvyky, kdy chudák děvče nemá šanci být s tím do koho je opravdu zamilovaná a poté jen trpí, až ji to dožene k takovým závěrům..Pro mě jedna z oblíbených maturitních! :)

-markéta-
31.10.2017 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, i když byla psaná nezvyklou češtinou.
Děj je jednoduchý, hezky plyne a nenudíte se.
Za mě 4 hvězdičky, protože to nebyla TOPovka. Každopádně určitě stojí za přečtení!
Děj je lehce zapamatovatelný, takže ideál na maturitu.

Kaleigh
25.10.2017

Nikdy nedráždi ženu, která ti vaří kávu. Aneb zoufalí lidé dělají opravdu zoufalé věci. Především v době a na vesnici, kde se příběh odehrává. Peníze a pověst. O lásku nejde. Maryša byla nešťastná žena, která sehrála tragickou úlohu. Nakonec, tenkrát žena neměla žádnou hodnotu. Byla jen obchodním artiklem. Doporučuji přečíst nebo lépe vidět představení.

IntrovertAdela
29.09.2017 4 z 5

Ze začátku jsem měla pochybnosti,zda tuhle knihu vůbec dokážu přečíst. Ale po cca dvaceti stránkách mě vtáhla do děje a přesvědčila mě,že si opravdu zaslouží místo v seznamu povinné četby k maturitě. (Na nářečí se na začátku trochu hůře zvyká)
Dávám,ale čtyři hvězdy kvůli ne příliš lákavému začátku.

tyjá
23.09.2017 5 z 5

Kniha se četla rychle, na nářečí se při čtení dalo zapomenout (a někdy mě i pobavilo).

Always a reader
18.09.2017 3 z 5

Směsice nářečí je obtížnější na čtení ale není to špatná knížka. Ještě před přečtením jsem byla na představení v divadle a to se mi moc líbilo.

Ema22
10.09.2017 5 z 5

Bratři Mrštíkové podali tragický příběh mladé Maryši srozumitelně, ačkoliv scénických poznámek je na můj vkus přespříliš. Ohledně děje nejdou do detailů, bití i trápení je několikrát zmíněno, přímo i nepřímo, ale čtenář má dost prostoru zapojit svou fantazii. Kolik bylo Vávrovým dětem? Hrál Filip v závěru svou náklonnost, nebo chtěl vše urovnat?
Jako četba k maturitě? Proč ne. Ale pozor, krátké drama skrývá promyšlenou kompozici, spoustu vedlejších postav a po jazykové stránce může být oříškem.

sd1992
09.09.2017

Předpokládám, že všichni tuto knihu máte v seznamu povinné četby k maturitě. K tomuhle účelu je to úplně ideální knížka. Doporučuji ji zahrnout :) knížka je psána obyčejným lehkým stylem, je čtivá, snadno pochopitelná, krátká i poučná.. :) čtení cca na 2 hodiny, když se neflákáte :-) takže za mě super. Četla jsem ji před maturitou 2x a dokonce mě i dost bavila.. ;)

GabrielleE
20.08.2017 4 z 5

Přiznávám se, že jsem knihu četla kvůli scénce pánů Kaisera a Lábuse :)

rarášek
19.08.2017 4 z 5

Tahle divadelní hra se mi hrozně zalíbila. Na začátku se to sice vleklo, ale pak se to rozjelo a na nářečí jsem si rychle zvykla. Tuhle hru bych chtěla vidět naživo v divadle. Moc dobře si ještě vzpomínám na scénku Kaisera a Lábuse z Možná přijde i kouzelník. :D

Percabethka
25.07.2017 2 z 5

Tohle je snad ta nejhorší divadelní hra, jakou jsem kdy četla. Není vtipná, děj se hrozně vleče, "romance" - k té se snad radši ani nebudu vyjadřovat, navíc to nářečí, které mi sice nedělalo problém chápat nebo číst, ale úplně mi u postav ubíralo na vážnosti... No ne, zkuste brát vážně někoho, kdo říká: "Jak já k temu přindu, abych pro vás obětovala celé svůj život? Mňéte rozum aspoň vy, když ho naši nemajó!"
Žádná postava mi nebyla sympatická a děj mi přišel v podstatě o ničem - Maryša se musí nedobrovolně vdát a tak svého manžela otráví... Když jde děj knihy nebo divadelní hry shrnout jedinou větou, je neskutečně jednoduchý. A tohle prosťoučké téma se táhne celých 86 stránek... N-U-D-A
Ty dvě hvězdičky dávám snad jen z úcty a lásky ke klasice a divadelním hrám...

RudýOnkel
23.07.2017 4 z 5

Nářečí mi nedělalo žádný problém, myslím že u ostatních čtenářů taktéž. Děj se pomalu linul jako šnek, což mi nebylo milo, ale nakonec jsem to nějak ustál. Legendárnost tohoto dramatu mě odzbrojila natolik, že jsem mnohé nedostatky překlížel a dal dobré (až chvalné) hodnocení Prostě klasička :)

Thevar
14.07.2017 3 z 5

Útlá kniha na odpoledne či večerní čtení, která Vás zanese do doby, kdy nejhorší nadávkou bylo slovo lunt:-) a nastíní pravý obraz postavy Maryši, kterou zná většina lidí jako tu zlou, jež otrávila svého muže jedem. Avšak po přečtení knihy budete velmi přemýšlet, kdo je vlastně ten zlý.
Je třeba si pár stránek přivykat na nářečí, ve kterém je kniha psána, ale po pár stranách to přestanete vnímat.

Adelajda_4
13.07.2017 3 z 5

Čtivá kniha s velmi smutným osudem jedné ženy...

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Příběh jedné nešťastné ženy.

Edith_17
27.06.2017 3 z 5

K téhle knize jsem se dostala kvůli povinné četbě. Je psána nářečím, ale to mi vůbec nevadilo. Spíš se mi nelíbil ten příběh, asi proto, že je z jiné doby. Ale i přes to musím uznat, že v některých chvílích jsem s Maryšou soucítila a dokázala se vžít do její situace až mi jí bylo líto.

essterkaa
22.06.2017 5 z 5

Naprosto skvělá a velmi čtivá kniha. I přes svoje specifické nářečí se četla dobře, takže můžu jedině doporučit.