Marokánka

Marokánka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405574/bmid_marokanka-c58-405574.jpeg 3 90 31

Jeden rok a celý oceán dělí Alici Shipleyovou od jejího bývalého studentského života — a od strašlivé nehody, při níž zahynul muž, za něhož se chtěla provdat. Nyní se píše rok 1956, Alice Shipleyová žije v Tangeru se svým manželem a rozhodně nečeká, že se tu setká s Lucy Masonovou. Od nehody totiž spolu tyto dvě kdysi nerozlučné přítelkyně nepromluvily. Vypadá to, že Lucy chce vše napravit, a proto pomáhá Alici, která si na život v Maroku, na přeplněné tangerské ulice a nesnesitelné horko nedokáže zvyknout. Jenže záhy začnou Alici sužovat staré známé pochybnosti. Zdá se jí, že ji Lucy neustále ovládá a dusí svou přítomností. Pak se zničehonic ztratí Alicin manžel John. Alice má podezření, že s tím má Lucy něco společného, a rozhodne se to dokázat. Je však Lucy skutečně tak nebezpečná, nebo si to Alice jen namlouvá? Postupně se začíná rozplétat jejich společná komplikovaná minulost — nesrovnalosti v tom, co Lucy tvrdí a co si Alice pamatuje, jsou stále patrnější…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Tangerine , 2018

veruptackova
28.06.2019 3 z 5

Začátek byl na mě hodně slabý a zvažovala jsem knihu odložit. Po nějakých cca 80 stránkách už se tam začala více odkrývat minulost a více mě to vtáhlo do děje. Druhá část knihy byla podstatně lepší a ta třetí mě už bavila. Nicméně mě pomalý styl vyprávění až tak neoslovil a závěr jsem čekala trošku jiný. Hodnotím jako průměrnou knihu zasazenou do velmi zajímavého prostředí. Tu atmosféru autorka vykreslila opravdu skvěle.

bookcase
20.06.2019 4 z 5

Mně se to líbilo. Působilo to ospale, líně, přitom je cítit jistá zlověstnost. Pomalé plynutí mi nevadilo, mám takové příběhy docela ráda, takže mě bavilo pozvolné odhalování všeho podstatného. Je fakt, že Maroka mohlo být víc, nálady a barvy rušného města přebila právě ta tíseň, která prostupuje celou knihou.

i.stefany
22.05.2019 3 z 5

Marokánka mi bohužel přinesla trochu zklamání. Není vyloženě špatná, to ne, ale nestrhla mě tak, jak bych si přála. Chybělo mi napětí a mrazení v zádech. Námět by byl asi dobrý, směřuje k psychologickému thrilleru, ale jen pomalu a líně. Opakující se repliky, pozvolné rozhovory, pomíchaná současnost s minulostí. Polovina knihy se zabývá niterními pocity a úzkostnými stavy hlavní postavy a především láká na "tu osudnou noc, kdy se to stalo". V druhé polovině se pak rychle seběhne vše, co tvoří příběh. Zkrátka pro mě tentokrát slabší kniha.

Efča59
24.04.2019 3 z 5

Marokánku jsem četla že dvou důvodů, miluju Maroko a natrefila jsem na ni náhodou v knihovně. První půlku jsem netušila, co se z knihy vlastně vyvine, jestli romantický příběh o dvou přítelkyních nebo psychothriller. Nakonec to bylo to druhé. Není to špatná kniha, ale spíše pro někoho, kdo přečte jednu knihu za měsíc. Mně v knize něco chybělo, více napětí, složitější zápletka nebo dějový zvrat a také bych ocenila více Maroka ????

jakub2199
16.04.2019 5 z 5

Vau, ta slova se mi několikrát po sobě vydrala z úst po dočtení knihy. A myslím, že ty tři hlásky skutečně vystihují všechny mé pocity po přečtení knihy. Mám trochu problém o knize psát poněvadž jakákoliv zmínka mi zavání odhalením zápletky. Bohužel vzhledem k tomu, že už na přebale knihy je odkaz na Patricii Highsmith a její dnes již legendární sérii o Panu Ripleym, tak už nakladatel se nebál odhalit něco ze zápletky. Musím říct, že mě to trochu i v druhé polovině knihy zamrzelo, protože jsem mohl odtušit zvrat v ději několik stran před tím, než se stal. Na druhou stranu, nebýt odkazu na paní Highsmith, tak bych knihu nejspíš vůbec nečetl, takže to asi tak špatné rozhodnutí nebylo. Obecně myslím, že je kniha celé Ripleyádě velmi podobná. Cítil jsem ze stránek podobné mražení i stejný neklid. Zároveň jsem nemohl odolat a musel jsem otáčet další a další stránky až jsem se nakonec dostal až k epilogu. Rozhodně psychologické, rozhodně povedené. Postupné odhalování propletených osudů postav bylo velmi umě provedeno a skutečně bylo radostí číst od začátku do konce. Vřele doporučuji.

Charmedka
13.04.2019 4 z 5

Vše se odkrývá postupně a autorka si dává docela na čas. Určitě nečekejte knihu plnou akce a jednoho zvratu za druhým, to vůbec ne. Děj plyne tak nějak sám, nenásilně a vlastně to i tady funguje. Kniha nepotřebuje hromady mrtvol a akce, aby Vás dokázala zaujmout.

Kniha mě vážně moc zaujala, je zajímavá, napínavá a originální. Ocenila bych tedy více té marocké atmosféry, tady jsem fakt čekala více, ale jinak si nestěžuji a doporučuji.

Dela111
01.04.2019 3 z 5

Marokánka vypráví temný příběh plný tajemství dvou kdysi nerozlučných kamarádek. Děj sledujeme střídavě z pohledu Alice a Lucy a to jak ze současnosti, tak z minulosti. Příběh o manipulaci, ovládání, podezírání a nezdravé závislosti na jiném člověku se zpočátku odvíjí velmi pomalu, zajímavější je až druhá polovina knihy.
Děj je umístěn do exotického prostředí Maroka, ale autorka to využila jen málo. Z knihy sice dýchá horko, ale popis Tangeru, jeho vůní a atmosféry je slabý.

Tento román má výborné téma, úžasné umístění i dobu, ve které se odehrává, ale na psychologický příběh je vykreslení charakterů, jednání postav i prostředí nedostatečné. Dovedu si představit, že dobře udělaný film zaujme víc než tato kniha.
Román stojí za přečtení, ale zpracování je slabší.

Sorrow
18.03.2019 3 z 5

Marokánka má přesně ten námět, který mě v thrillerech ještě pořád baví - narušený vztah dvou osob a postupné zjišťování co, jak, kdy, proč. Přestože lze knize po formální stránce vytknout jen máloco, nezapůsobila na mě tak moc, jak jsem doufala. Vztahy mezi jednotlivými aktéry byly nedostatečně vykresleny a klouzaly moc po povrchu, z toho důvodu pak "šokující" odhalení nejsou tak šokující nebo spíš netnou ve čtenáři tak do živého. Rovněž prostředí Maroka bych si představovala mnohem charismatičtější, ten žár tangerských ulic jsem zkrátka nepocítila, což je škoda, protože právě prostředí dokáže thrilleru dodat šmrnc. Kolem a kolem je Marokánka sice dobrá kniha, ale nejde tak na dřeň jako třeba Geniální přítelkyně nebo Zmizelá :) Co chci vypíchnout, je grafická podoba, o kterou se postarala famózní Lucka Zajíčková, ta holka prostě umí!

kytarka
13.03.2019 5 z 5

Marokánka. Příběh odehrávající se v Maroku v padesátých letech minulého století.
Rozpálené Maroko na stránkách knihy, tozpálí doslova i čtenáře, dychticího po tom co se tam vlastně stalo. Já četla stránku za stránkou, moc jsem nechápala o co jde, ale nebojte se dočtením knihy vše pochopíte. Velmi zvláštní, neotřelý thriller dalo by se říci. Příběh určitě stojí za přečtení a autorce tleskám, protože na debut je tohle opravdu paráda!

Sabča92
04.03.2019 4 z 5

Začátek pro mě byl hodně těžký. Děj se sice odehrával v přítomnosti, ale zničehonic jsme se ocitli v minulosti. Navíc se střídaly v roli vypravěče dvě hrdinky, které měly každá na věc jiný názor. Ale po těžším začátku přišla neskutečná jízda a knihu jsem nedokázala odložit. Opravdu skvělý konec, ze kterého mě mrazilo. Těším se na film! A rozhodně knihu dočtěte do konce, protože to, co přišlo bylo nečekané a neopakovatelné :-)

Warty
17.02.2019 4 z 5

Velice zajímavý příběh vyprávěný nápaditým způsobem. Rozuzlení celé zápletky pro mě bylo celkem překvapivé. Celkově mohu knihu jen doporučit, je to takové pohodové víkendové čtení s trochou napětí a záhadna.