Mariňáci

Mariňáci https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1619/bmid_marinaci-xFb-1619.jpg 4 412 72

Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci-námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu. Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit …... celý text

malpet
14.11.2017 5 z 5

Zjevení na naší literární scéně :-) zpočátku mně trochu nudily příliš dlouhé dialogy o ničem, ale pak se to teda fofrem rozběhlo...

Ladys
06.11.2017 5 z 5

Už chápu pojem Ultimátní. Přesto, že čeština to slovo vlastně nezná. Tohle je ultimátní nářez!
Omlouvám se všem fandům knihy, že to vypadá, že jsem se tím nemohl prokousat. Já jen neměl čas.
Tahle kniha je jízda od začátku do konce. Naprosto doporučuji všem, co mají rádi akci.

boxas
29.09.2017 2 z 5

Nesedlo mi to, tak jsem to ani nedokončila.

frantisek8863
15.09.2017 4 z 5

Vypadalo to na tuctové sci-fi, ale bylo to skvěle napsané, do poloviny knihy dobře dávkovaný a poodhalovaný děj.Trochu mě dráždili chlapácké kecy mariňáků a závěr knihy byl trochu více překombinovaný, přesto musím ocenit plynulost a kvalitně sepsané vyprávění.Překvapil mě propracovaný popis vojenské taktiky, techniky boje a využití zbraní. Že by autor měl nějaké vojenské zkušenosti? Bohužel jsem začal až touto knihou, měl bych začít od začátku série.Doufám, že to bude mít stejnou kvalitu.

orson
15.07.2017 5 z 5

To je prostě klasika, četl jsem už asi podruhé nebo potřetí. Samozřejmě, že to má i slabší místa (hlavně ten závěr), ale to se dá prominout.

Hellrampage
23.01.2017 5 z 5

Tak toto bol nářez! Aby ste si Mariňakov užili na sto percent, treba knihu čítať viackrát, aby sa zažili a zapamätali si postavy, pretože ich je veľké množstvo a z väčšej časti ich autor ani nejak bližšie neopisuje. Na jednej strane je to výborné, pretože tak platí pravidlo anonymity a ak nejaká postava zomrie (bude ich zomierať ako na jatkách), tým, čo ich zabili, poviete: "Svinéééé!" a idete ďalej. Na strane druhej som si obľúbil hlavne nerozlučnú dvojku Kaminskeho a Drakea, poručíka Harisa, seržanta Seeksa, pilotov O´Neilla a Dinersa, Hicksa a Tylerovú (drsnú kočicu) a v poslednom rade aj strelca Clarka. Autor bral na mená svojich vojakov určite inšpiráciu z rôznych kníh svetových autorov, filmov alebo hier, pretože som si mohol takmer každého jedného vojaka niekam zaradiť. Ničmenej, bol som sklamaný, že mariňáci skončili takmer "v strede" knihy (jednoducho ma zaujímal osud hrdinov, ako ďalej pokračoval), no nasledujúce poviedky v tejto tučnejšej edícii mi to čiastočne vynahradili. Príbeh nechcem prezrádzať, pretože v knihe je množstvo zvratov, no určite každí bude vedieť, ako to dopadne (niekoho napadne inšpirácia z Votrelca alebo Duny). Bonusy potešili - hlavne hneď prvá poviedka 95 a pol hodiny, Rub a líc a Slibuji, ostatné boli slabšie, no ako celok prinášali staré postavy, a tak ste im mohli ešte raz zamávať zbohom . Rozhodne si Mariňákov dám niekedy znovu. A keby vyšiel film (čo určite nevyjde), nebol by som proti!

__________________________

Kdyby se elektronika dokázala radovat, udělala by to právě nyní. - mikroprocesor

"Taky jsem si nikdy nemyslel, že na vlastní oči uvidím, jak se podstavec pro ukájení chtíče změní v biologicky dokonalý druh - v mariňáka!" - Kaminsky

"Ne! Je rozhodnuto. Hráli jste si s osudy jiných. Teď jsem bohem já a vrátím vám to i s úroky. Vychutnejte si ten pocit!" - Hicks

Janadvorackova
07.01.2017 5 z 5

Zrovna jsem doposlechla audioknihu. Jediné, co jsem postrádala na zpracování bylo, že "Matku" nemluvil ženský hlas, jak je psáno v knize. Bylo docela vtipné poslouchat mužský a vzápětí se dozvědět, "...řekl počítač měkkým ženským hlasem." Ale to byl tak jediný mínus a vlastně to spíš byla perlička, nesypu se z toho.
No, konec by si zasloužil samostatnou knihu :).
Vítala jsem kupu hlášek, které děj provázely. "Nemaluj shnilé mrtvoly na zeď" -:))).
Hm, hrdinů ubývalo a většinou ti, u nichž jsem si myslela, že neumřou, tak umřeli.
Hlavní hrdinka mi nesedla, ale vzhledem ke konci - dobře jí tak :).

Sarynka82
29.12.2016

Přidávám komentář až pár let po přečtení,ale i tak dávám všem jeho knihám plný počet. Pro mě jeden z nejlepších autorů, co se týká sci-fi žánru a netrpělivě čekám, zda vyjde nějáká další kniha.

fmash
23.11.2016 2 z 5

Autor píše celkem inteligentně, ale bez fantasie. Větší část knihy tvoří popis vojančení, drsňácké plky drsných soldátů, že by člověku skoro zezelenal mozek, a akce jako taková, vůbec nemluvě o cca první třetině, vypadá jako chabý scénář k béčkové počítačové střílečce. Váhám nad trojkou, jelikož v závěru se děj probudí a je se aspoň trochu čím zabývat, ale nakonec ji nedám.
Poznámka: audiokniha; jako výplň na stavbě nebo v autě jakž takž postačí, ale to je málo i na tenhle žánr. Velenův byť snaživý přednes naprosto přesně evokuje hlas z generického instruktážního videa k čemukoli.

PJurista
01.09.2016 3 z 5

Bohuzel na me mistama moc zdlouhave a natahovane. Pribeh taky nic moc. Opravdu jsem se na tu knihu moc tesil ale asi az moc.

metalmaus
12.05.2016 1 z 5

Namlsán recenzemi jsem si pořídil audioknihu do auta a nedoposlouchal. A ani bych to nepřičítal monotónnímu přednesu, protože celá kniha mi přišla dost monotonní.

bb69
01.03.2016 5 z 5

Asi do prvej tretiny mala kniha trochu pomalší rozbeh, potom to začalo pekne zrýchľovať a od polovice to nabralo priam pekelné tempo, kde už bolo pre mňa ťažké sa od knihy odtrhnúť. Bojové scény opísané priam fantasticky, občas som mal problém zaradiť si niektoré meno, ale s tým mám celkovo problém. Vcelku, viac ako slušné military sci-fi.

Jacinda
22.02.2016 5 z 5

vynikající military se spoustou sympatických postav a neuspokojovým koncem (to jich sakra muselo umřít tolik?!). Četla jsem původně ze studijních důvodů, později kdekoli, kde se dala udržet kniha a krok. Skvělá atmosféra, výborně popsané boje a vybavení. Rozhovory občas rozvleklé, ale postavy mě zcela připoutaly. Top 3: seržant Seeks, Drake a Dinners. Klíďo píďo bych snesla film. ale to by se ti naši čeští filmaři museli zvednout z těch ***** co točí

beleg
15.12.2015 5 z 5

první vydání jsem četl v patnácti letech a nutno říct, že jsem v tu dobu asi nebyl náročný čtenář. nicméně za patnáct let jsem ji četl několikrát a pro mě neztratila nic ze své zábavnosti. už prvních pár stránek je popsáno jako strhující bitva, aby si z vás autor udělal dobrý den... těch pár stránek, ale stačí pro vtažení do knihy. na konci knihu odložíte, dáte sprchu, spláchnete všechnu tu krev a beznaděj. a až s váma bude chtít příště někdo vy__bat, tak se nedáte tak lacino!

Peleus
27.10.2015 3 z 5

Hodnocení přes 90%? Za co, prosím?

Trochu filmových Vetřelců (dokonce inspirace US Cosmic Marines) jako základ příběhu.
Trochu Herbertovy Duny jako kulisy.
Trochu Warhammeru 40,000 jako šablona na popis vojenské akce.

P.S. První třetina je skutečně napínavá!
Avšak po objasnění základní otázky, tj. kdo za všechno může, se chvíli přešlapuje na místě (tedy jestli pasáže jako je třeba podrobný popis ovládání sci-fi zbraně jsou přesně tím, co vás bere, prosím!) a následně jde na můj vkus o zbytečné natahování s těžko uvěřitelným finále ve stylu "několik borců a vojanda navrch = nikdo na nás nemá", kdy se autor neubrání ani pověstnému "za deset sekund jde vše k čertu, jenže my to za zvládneme v limitu 9.999999999999 s".

zack7080
08.08.2015

Po letech si chci knihu znovu přečíst a dostává mě, když vidím, že má čtvrté prodloužené vydání. Už se nemůžu dočkat, knihu doporučuju každému, kdo má rád sci-fi a silný příběh.

olle3
23.03.2015 2 z 5

Nechápu místní hodnocení. Dočetl jsem jen do půlky, a to jsem se snažil. Postavy ploché, dialogy naprosto otřesné, spousta detailů nelogických, nepropracovaných. Popis akce nebyl špatný, ale do té půlky ho tam moc nebylo...
Chápu, že je to prvotina, ale podle mě měl Fabian s vydáváním ještě počkat...
A přitom Carpe Diem byla vynikající kniha, tak aspoň, že se poučil...

dobroslav9182
09.01.2015 5 z 5

Pro mě dokonalost sama, kterou překonalo snad jen Carpe Diem. Fabián rozhodně ví, o čem píše (hlavně co se týče vojenské techniky - jak taky jinak, když je bývalý voják), jeho postavy jsou každá snadno rozeznatelná a zapamatovatelná. Akce strhující, napětí nervydrásající. Dokonalá military sci-fi a perfektní pocta Cameronovým Vetřelcům. Smekám, mistře.

SuperFrankie
29.09.2014 5 z 5

''Sama příroda se s tím vyrovná, pomyslí si. Zahladí po nás všechny stopy, utopí je v písku a za pár měsíců nebude poznat, že zde vůbec někdo byl. A tak to má být. Příroda a vesmír jsou věčné - to jenom my jsme tak pomíjiví tvorové.''

Kulhánku, jdi se bodnout! Tohle je nejlepší akční scifi, které jsem kdy četl! Trošku jsem se zpočátku bál, že mě nebudou bavit zdlouhavé, popisné pasáže všemožných vojenských zařízení, ale ve finále jsem díky nim měl daleko lepší orientaci ve vybavení všech mariňáků.

První půlka knížky možná přijde někomu nudná, ale je to spíš taková pocta Vetřelcovi a mě hledání mimozemšťana na opuštěné základně v poušti docela bavilo, ale na co si nikdo nemůže stěžovat, je druhá polovina příběhu, která ubíhá jako cesta Pendolinem do Ostravy. Nenudil jsem se ani vteřinu a když jsem ve dvě ráno roztřesenýma rukama odložil knížku, nemohl jsem dlouho usnout. Něco tak skvělého jsem už dlouho nečetl.

Petr-N-UL
07.07.2014 5 z 5

Fakt jsem ze začátku myslel, že to bude jedna z mála knížek, kterou nedočtu. Ale pak se akce rozjela a já ji četl úplně všude.