Marie Manciniová - První láska Ludvíka XIV

Marie Manciniová - První láska Ludvíka XIV https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70720/marie-manciniova-prvni-laska-ludvik-Bsq-70720.jpg 4 8 1

Hrdinkou románu francouzské spisovatelky belgického původu (nar. 1930) je historická osobnost ze 17. století, neteř kardinála Mazarina. Příběh původně odstrkované a nehezké dívky, která silou vůle překoná pocity osamělosti a ponížení a stane se na čas královou favoritkou, přičemž toto krátké štěstí zaplatí dlouhými léty života v nepřízni vládců a ve vyhnanství, protože nechce sloužit politickým cílům svého strýce ani v milostném, ani v intimněrodinném životě. Román, do něhož autorka vložila mnoho z vlastních představ a ideálů, je napsán s přesvědčivou psychologií.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Marie Mancini , 1964

Scarlett44
05.02.2016 5 z 5

Napriek tomu, že v knihe je azda mnoho "zidealizovaného", nedokážem dať za žiadnych okolností menej ako 5 hviezdičiek. Či už je to pre moju obsesiu životom a osobnosťou Márie Manciniovej, tak nádherne zachytených práve v tomto diele, alebo pre vycibrený, naozaj majstrovský štýl autorkinho pera, to neviem posúdiť. Azda to bude pre oboje, pretože enormne dokonalá psychologizácia Máriiných motívov, činov a osobnostných čŕt je nádherne prepletená s umeleckým vkusom autorkinho písania a je tam mnoho, mnoho pasáží hodných rozjímania a pozastavenia sa.

Čítala som o Márii temer každú dostupnú biografiu (Claude Dulong, E. C. Goldsmith, H. N. Williams aj jej vlastné Memoáre), a hoci v niektorých z nich boli spomenuté nové a aj podrobnejšie fakty, ani jedna mi hĺbkou a posolstvom jedinečného života tejto úchvatnej ženy neutkvela v mysli s takou intenzitou ako dielo madame Mallet-Jorris. Pre mňa jedna z najobľúbenejších kníh vôbec a dokonalá ukážka symbiózy psychologizácie hlavnej postavy, historických faktov a úchvatného písania.

17. století Francie Ludvík XIV., francouzský král Itálie milenky panovníků historické romány

Françoise Mallet-Joris
belgická, 1930 - 2016