Maria Chapdelainová

Maria Chapdelainová https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162231/maria-chapdelainova-162231.png 4 19 5

Poetický příběh ze života kanadských osadníků na počátku 20. století. Se svou početnou rodinou žije na odlehlém hospodářství na severu Kanady. V omezeném kruhu lidí, uprostřed divoké a krásné přírody prožívá hrdinka své první milostné okouzlení, které však vyústí do tragédie. V koloběhu všedních dnů se dívka smiřuje se svým osudem a vědoma si toho, že život musí pokračovat podle neměnných zákonů, volí si muže mezi dalšími dvěma nápadníky. ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Vyšehrad

Maria Chapdelaine , 1913

kob
25.05.2021 1 z 5

Musím konstatovat, že jsem se dost nudila.

Isew
24.05.2021 3 z 5

Přemýšlím, co o této knize napsat. Velmi jednoduchý příběh o první platonické lásce a povinnosti k rodině. Popis krajiny, života na severu Kanady. Na to, že se tam vlastně nic pořádného neudálo, tak to bylo milé.
SPOILER
olga8832-smrt matky bych tipla buď na vyhřezlou kílu (zvedala něco těžkého), ale to by přežila déle nebo na zánět slepého střeva (tomu by odpovídaly symptomy). Tyfus je nakažlivý a to nebyl tento případ.

olga8832
17.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Venkovský příběh, velice zbožný život ústřední rodiny a romantické rozhodnutí hlavní hrdinky. Zajímalo by mne, na co zemřela matka rodu. Tyfus? Nevím. Každopádně z dnešního pohledu je "udělání země" spíše zbytečné, ale takový byl život těch, kdo osidlovali nová území. A komu říkali divoši? Inuitům?

palka452
10.05.2021 5 z 5

Pěkný venkovský příběh

Lessana
18.11.2018 3 z 5

Príbeh z francúzskej Kanady (nielen) o rodine Chapdelainovcov, z ktorého občas zacítiť clivotu hrdinov po ich pôvodnom európskom domove a občas hrdosť osadníkov na zaoceánske prvenstvo... Pamätám si pocit z opisov prírody, jednak krásnej a bohatej (a čučoriedkovej), jednak studenej, drsnej a v horách nie vždy úrodnej. A tiež formovanie osudu ženských predstaviteliek tohto príbehu skrz tradície a submisívnosť.

rozhlasové zpracování

Louis Hémon