Mandolína kapitána Corelliho

Mandolína kapitána Corelliho https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5165/bmid_mandolina-kapitana-corelliho-200-5165.jpg 5 565 138

Příběh o lásce, cti a pomstě, jenž je neobyčejně vtipný a zároveň hluboce tragický, zdařile absurdní, uměřeně sentimentální a laskavý, ale v popisech italského tažení až bezděčně naturalistický. Tento román získal Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší knihu roku 1995 euroasijského regionu.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Captain Corelli's Mandolin , 1994

BUBINA1971
11.03.2016 5 z 5

Nádherný příběh o nenaplněné lásce, válce a životě na Kefalonii. Knihu jsem si opravdu užila. Parádní překlad od Viktora Janiše. Doporučuji

Ajrad1981
03.03.2016 5 z 5

Kniha je částečně popisem milostného příběhu – a oceňuji, že z toho autor dokázal neudělat limonádu – a částečně popisem dějin Kefalonie (tady mi přišlo, že jsou nějak podobné naší vlastní nedávné historii, až na to zemětřesení, samozřejmě). Ona mandolína v knize moc prostoru nedostala, na scéně se objevila až po cca 150 stranách a pak byla dlouho pohřbená pod sutinami, ale svoji úlohu zahrát stačila i na tak malém prostoru.
Na knize také oceňuji kvalitní výuku cizích jazyků. Kdybych někdy měla cestu do Řecka, pozdravy „kalimera“ a „kalispera“ určitě využiji. A musím si zapamatovat i „Ai gamisu“, to se za jistých okolností může velmi hodit, stejně jako italské „Va fanculo“ :-D

kopretinka69
25.01.2016 5 z 5

Nejdrive jsem videla film az pak jsem pochopla knizku. Ale ten konec je v knizce zajimavejsi...
Doporucuji :-)

pankaplan
11.11.2015 5 z 5

Řecký ostrov, přes který se převalily dějiny. Ta kniha je vlastně hlavně o lásce, o přátelství a o tom, co pro sebe lidi dovedou udělat, když k sobě patří (a nemyslím to jen partnersky). Vlastně jsem ji otevřel proto, že vyšlo nové vydání a já si tak po letech chtěl smazat jeden literární dluh, malý hřích. Má to pomalejší rozjezd, ale díky němu se přenesete do doby a na to místo a pak už si jen užíváte úžasnou atmosféru šestého největšího řeckého ostrova. Budete se smát (hodně), budete plakat (nejen na konci) a vůbec, ani trochu, se vám nebude chtít z toho světa odejít. Na konci jsem popoháněl oči, aby četly co nejrychleji, protože jsem hrozně potřeboval vědět, jak to dopadne. Je to komplexní, mnohovrstevnatá kniha, na kterou nezapomenu.

Kabi
06.10.2015 2 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetla, byla jsem za půlkou a stále nic, co by mě táhlo dál.

Ivabel
06.10.2015 3 z 5

Na knihu jsem se po přečtení komentářů hodně těšila. O to větší bylo zklamání :-( Opravdu jsem myslela, že ji v půlce odložím a nedočtu. Pak jsem si přečetla opět komentáře zde a dala si závazek, že to musím dočíst, protože tam musí být něco, co mi zůstalo skryto... Nebylo... Strašně špatně a pomalu se mi kniha četla. Posledních cca 150 stran je celkem fajn i čtivých. Ten konec mě ale zklamal.

Elis.n
18.09.2015 5 z 5

Výborná kniha, jedna z mých opravdu nejoblíbenějších. Doufám, že se k ní ještě dostanu. Viděla jsem i film, radši bych měla říct, že jsem se pokoušela dívat, ale asi po 30 minutách jsem to vzdala. A proč? Filmové zpracování rozhodně nepřinese divákovi tolik, co kniha čtenáři.
Musím přiznat, že přes začátek jsem se trochu prokousávala, už kvůli tomu, že tam bylo mnoho pohledů a postav, ve kterých se člověk musí zorientovat. Ale právě tyto různé pohledy na válku i na obyčejný život na jednom malém řeckém ostrůvku jsou tím nejlepším z knihy. A kapitán Corelli byla moje láska hned, jak se tam objevil :). (Bohužel mi ho Nicolas Cage ani trochu nepřipomínal, právě naopak).
Líbila se mi ta romantika, napětí, ale i odhodlanost zemřít ve válce pro kamaráda. Smutné a zároveň vtipné. Více takových knih.

javirgo
18.07.2015 5 z 5

Kdysi před lety jsem viděla film. Líbil se mi, ale ne zase tolik, abych to honem musela shánět ke čtení.To jsem ale udělala velkou chybu. Kniha je tak úžasná a krásně napsaná, že to už pár dní vstřebávám a nemohu se do ničeho dalšího začíst. Nejenže dávám nejvyšší hodnocení , ale řadím ji mezi skvosty, které nesmí chybět v mé knihovně, protože se určitě k ní znovu vrátím.

Koňadra
04.01.2015 5 z 5

Neuveriteľne krásne, príjemným tempom plynúce rozprávanie. Áno, rozprávanie. Rozprávačské umenie autora je to, čo ma tak oslovilo. Pekná knižka. Mimochodom film, hoci dosť populárny, devalvuje (napriek nesporným pôvabom Penelope Cruz) toto tak košaté dielo na nijak zvlášť originálnu love story.

tlllk
21.10.2014 5 z 5

Až sa mi nechce veriť že autor nie je Grék. Pôsobivý historický román, po ktorom som si uvedomil dve veci, moje deti ma nikdy nepochopia, a v živote nesmiem nič nechať na potom.

Alizon
25.09.2014 5 z 5

Okamzite se zaradila mezi jednu z mych nejoblibenejsich knizek. Milostny pribeh, ktery je vlastne strasne smutny, ale autor tak cini bez zbytecne sentimentality a nezklouzava do kyce, jak se tomu nekdy u podobnych pribehu deje. Uzasne vykresleni jednotlivych postav. Pelagii jsem mela diky filmu pred ocima jako Penelope Cruz a musim rict ze mi toto spojeni celkem sedlo. Uchvacujici pribeh jednoho naroda, trocha historie ze ktere mrazi a nuti vas se zamyslet. Par zivotu ve kterych se stridaji stastne obdobi se syrovou realitou valky, fanatismu, lidskych predsudku a politiky. Primerene poeticke, primerene naturalisticke.

Marčullkas
16.09.2014 4 z 5

Milé čtení i když začátek byl nemastný neslaný, ale postupně se začal příběh rozvíjet a opravdu to stojí za to.

Kapis
29.07.2014 5 z 5

Úžasná záležitost, měl jsem z toho trochu strach, protože jsem věděl o romantické filmové adaptaci, která si ale dle mé ženy vytáhla z knihy jenom tuto jednu rovinu. V knize jich je samozřejmě, jak je u Bernierese zvykem, rovin více a ty neromantické o sraní si do trenek v zákopech války a hnijících tělech byly opravdu silné. Stejně jako všechny ostatní, o životě na ostrově pod německou skorookupací, problémy obyčejných lidí, Mussolini a tak dále a tak dále..... Prostě skvělá, mistrovsky napsaná, kniha.

MayB2
26.05.2014 5 z 5

Opravdová škoda, že film se smrsknul na tuctovou romanci s nezbytným happy endem. Kniha je o hodně drsnější, oživená různými vypravěči a historickými odbočkami.

Františka
11.04.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Dostala jsem ji jako dárek od kamarádky, se kterou jsem byla na filmu. Ten se mi líbil, ale kniha má oproti němu mnohem širší pohled. Obsahuje kromě krásného příběhu i hodně pro mě zajímavých myšlenek.

zulanek
08.04.2014 4 z 5

Přestože je prvních 100 stran docela nudných,vydržte a budete nadšeni. Když na scénu vstoupí kapitán Corelli,dostává děj štˇávu a rychlý spád. Pak už je to jízda a ten konec,ten vás dostane a chytne za srdce!

Ječmínek
07.04.2014 5 z 5

Na řeckém polozapomenutém ostrově Kefalonia žije doktor Janis, který léčí lidi, píše kroniku a vychovává dceru Pelagii. Je válka a Italové ostrov obsadí. Je mezi nimi i voják Corelli. To je tak na úvod. Děj se teprve rozjíždí. Nejdřív pomalu a snad i zdlouhavě, ale postupně se zvyšují otáčky. Četba nám přivodí horkost ve tváři, mrazení na zádech a zvýšenou tvorbu slz. Ke konci knihy je válka na konci a naše nadšení na vrcholu. Tady měl autor skončit. Ale né, on psal ještě chvíli dál! Ten úplný konec knihy, ten ocásek, mu teda vyčítám. Ale celkově je to moc dobré, od Berniérese druhé nejlepší hned za Válkou o zadnici.... A ještě jedna rada: nejdřív si přečtěte knihu a až potom se podívejte na film, abyste nebyli ovlivněni těmi zářivými sličnými americko-španělsko-italskými herci.

Vojslava
29.03.2014 5 z 5

Naprosto úžasný koktejl připomínající tu Hellera, tu Remarqua, tu Kazantzakise, tu nezapomenutelný humoristický opus Jak jsem vyhrál válku, tu jakoukoliv romanci s velkým R... a přitom je to originální s dokonalým, trochu posmutnělým koncem. Ani nevím, jestli chci vidět film. Rozhodně ovšem k přečtení doporučuju!

KikiZ
26.03.2014 4 z 5

Krásná knížka, i když první půlkou jsem se trochu prokousávala obtížněji, ale jakmile na scénu vstoupil kapitán Corelli už příběh letěl jak na křídlech. Musím přiznat, že filmové zpracování se mi tedy moc nelíbilo, do role Corelliho bych si tedy představovala zcela někoho jiného než N. Cage s unylým výrazem a ospalýma očima. Prostě mi tam vůbec neseděl. Pro mne je Correli veselý, šaškovský mladík s jiskrou a kouzlem, tak si ho představuju já a to mi nikdo nevezme.

warmarko
23.11.2013 5 z 5

Krásna kniha, typicky pre Berniéresa prvých 100 strán pomalší rozjazd, ale potom pure joy. Aj keď je príbeh občas smutný.