Malující šašour

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Katalog k výstavě v Galerii U Betlémské kaple představuje herce Josefa Hlinomaze jako osobitého malíře. Josef Hlinomaz je známý především jako vynikající herec a komik - vytvořil nezapomenutelné role ve filmech Pyšná princezna, Limonádový Joe, Léto s kovbojem a další. Byl ovšem také osobitým malířem. Katalog k výstavě "Josef Hlinomaz - Malující šašour" se zabývá právě touto jeho uměleckou činností. Hlinomaz začal intenzivně malovat po uzavření divadel nacisty v roce 1944 a maloval až do konce života. Jeho obrazy vypráví pitoreskní příběhy o generálech, čarodějnicích, artistech, golfistech, kouzelnících, konkubínách, opicích a tygrech. "Hlinomazovo dílo má hodnotu odpočinku ducha, když nepátráme, co se v autorovi odehrálo, že něco takového mohl namalovat. Chtěl nás pouze vtáhnout do svého světa, který vnímal docela osvobozeně od nějakého mudrování nebo řešení hlubších výtvarných problémů." komentuje v tomto katalogu Hlinomazovu tvorbu prof. František Dvořák. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100029/malujici-sasour-100029.jpg 51
Žánr
Literatura česká
Vydáno, Galerie UBK
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Malující šašour

1amu
26. srpna

Sbírám rád katalogy k výstavám známých umělců. Mé potěšení je vždy o to větší, když jde o výstavu těch mých oblíbených. Taková byla výstava obrázků Emmy Srncové a také jednoho z nejlepších naivních malířů u nás, nezapomenutelného Josefa Hlinomaze.
Již titulní obrázek katalogu "Muž, který se chce zalíbit sedmi ptákům" ani nemusí mít slovní doprovod umělce ("Ten chlap chce získat ptáky na svou stranu, proto jim koupil balónky, myslí si bláhový, že ptáci budou pak lépe lítat. Ptáci jsou lhostejní.Dokonce na to kašle i ten, co balon získal a teď neví, na co to bude dobrý").
Já mám nejraději jeho dva obrazy:
Živočichace vesmíru
("To je obraz budoucnosti. Vědci se rozhodli zaživočichizovat Vesmír. Na neznámou planetu vyšlou jako na arše Noemově zástupce zvěře. Ale nenechají jim volnost množení dle jejich chuti. Vyšlou s nimi spoustu inseminátorů, kteří to tam množí ve velkém. Kvůli urychlení shazují zvířata na padácích").
Dva Ferdinandi a dáma.
("Dravá zvěř chystá se brániti dámu, usednuvší v džungli. Dva dotěrní Habsburkové chtějíci založiti novou odnož slavného rodu, usilují o únos lepé děvy, aby zabránili degeneraci dalších generací rodu").
Nápady malíře jsou úžasné, vypadalo to, jako by mu našeptával Jára Cimrman.

Doporučujeme

Milenci a vrazi
Milenci a vrazi
Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
Naslouchač
Naslouchač
Čas mrtvých
Čas mrtvých

Autor a jeho další knihy

Josef Hlinomaz
česká, 1914 - 1978

Kniha Malující šašour je v

Přečtených1x