Vodní andělé

Vodní andělé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235269/mid_vodni-andele-ooJ-235269.jpg 4 251 50

Inspektorka Malin Forsová je hvězda policejního sboru. Paličatá, intuitivní, schopná a inteligentní. Posedlá. Neustále na útěku sama před sebou, neustále pohlcená prací. Jednoho zářijového dne ji povolají do jedné z bohatých linköpinských čtvrtí. Ve vířivce tu byl nalezen zavražděný manželský pár. Jejich pětiletá dcera Ella zmizela. Nad městem visí těžká dešťová mračna a Malin Forsová se noří do případu, v němž se začínají stírat hranice mezi životem a smrtí, mezi dobrem a zlem. Vyšetřování nakonec Malin donutí čelit vlastním démonům — už téměř nedokáže odolat pokušení uniknout skutečnosti u sklenky alkoholu. Dobře ale ví, že se nesmí vzdát. Nemůže Ellu zradit. Musí ji najít a dopadnout vraha jejích rodičů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Vattenanglar , 2012

lucie2371
08.01.2018 4 z 5

O něco slabší než předchozí díly, proto dávám 4 hvězdičky.

efka.saf
08.11.2017 3 z 5

Tak teď nevím, jak se ke knize postavit. Od autora je to šestá kniha, co jsem četla a nikdy jsem s ním neměla problém, chtělo to jen se trochu začíst, ale tady mi to nějak nešlo. Přitom příběh jako takový špatný nebyl, byl zamotaný a špetku originality taky šlo vyšťárat. Samotný závěr byl sice trošku naivní, ale budiž to autorovi odpuštěno. Co mi ale opravdu vadilo, byla ta rádoby lyrická omáčka naokolo. Upřímně je mi úplně jedno, kdo z vyšetřovacího týmu na co myslí před spaním, ale autor těmto hlubokým myšlenkám věnuje klidně celou kapitolu. I vzájemné rozhovory a dění bylo furt narušováno podobnými myšlenkovými superpochody ve stylu: "Ello, ach Ello, kde jsi? Ello, jdeme si pro tebe, Ello! Ach Ello!" Chvílemi, zvlášť v začátku knihy, mě to vytáčelo do běla. Za mě knižní průměr.

lenkavildomcova
01.10.2017 4 z 5

Jako dobrý, ale asi nejslabší z těch co jsem četla.

smartasan
23.05.2017 2 z 5

Zklamání!

Vojslava
14.05.2017 4 z 5

Díl od dílu zajímavější série. Styl čistší, otázky ve svědomí čím dál víc obtížné, běsi zběsilejší. Kam se Malin ještě pohne?

Velkyzly
27.04.2017 odpad!

Stručně: Nezáživné, zdlouhavé ....

Živa23
31.01.2017 5 z 5

Byla jsem uchvácena. Nedokázala jsem se odtrhnout od knihy. Autor se zabývá událostmi, které se doopravdy dějí. Odkrývá pravdu a zároveň děsí čtenáře. Líbí se mi brutalita jeho psaní.

whiolet
04.12.2016 4 z 5

O něco slabší díl, bohužel

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Krimi Lyrik

Málokterý či snad žádný autor současných kriminálek nepoužívá ve svých dílech takový jazyk (pomalu až místy skoro lyrický a poetický), jako právě Kallentoft. Trochu do poetiky atd zavání i část názvu jeho děl (myšlena ta roční období). Ta už však autorovi došla a přidat ještě šesté roční období (Kallentoft si totiž ještě vymyslel páté roční období) by už bylo jednoduše divné. Co si tak autor vymyslel pro nás nového? Opět je to něco z přírody (přírodní živly) a korunu tomu ještě dodává druhým slovem v názvu. Na pulty knihkupectví se tak dostala kniha s názvem Vodní andělé. A uznejte sami, že se jedná o poetický a krásný název.

Jedná se už o šesté pokračování série s hlavní postavou inspektorkou Forsovou. Najdeme zde tak náznak ubývající kvality? Rozhodně ne a dle mého čtvrtý až tento šestý díl jsou pro mě zatím nejlepší díly této skvělé série.

Oceňuji, že ona voda v názvu není jen tak pro okrasu, ale voda jako symbol se objevuje v tomto díle hojně a celkově tu má své opodstatněné postavení. To stejné platí i o dětech a adopcích. Na můj vkus už to, ale bylo takové předětičkované. Pár pasáží tu má Tove (dcera Malin), do toho zmizelá Ella, děti z adopcí, děti ze školky, děti prodávané jako otroci či sexuálně zneužívané děti. Prostě moc a moc dětí. Kdyby se jich trochu ubralo, tak mně osobně by to spíše potěšilo. Potěšilo i to, že jsme se v příběhu podívali za hranice Švédska a to konkrétně do Dánska a Vietnamu. Musím opět pochválit i postavy. Opět to hlavně táhne Malin, ale i další rozhodně mají co říct a jsou sepsány kvalitně. Musím se však přiznat, že místy mě zklamalo chování Malin. Narážím na její problémy s alkoholem. Je fakt, že Kallentoft paní inspektorce nic nedaruje a tak jí v ději připraví ne zrovna milou věc a díky tomu jsou u ní problémy s pitím opět na scéně. Právě v tom mě Malin štve, že prostě není tak silná, aby alkoholu odolala (když už to vydržela tak dlouho po protialkoholní léčbě). Doufám, že do toho pití znovu opravdu nespadne. A odbyla si tak znovu tento problém v tomto díle série. Obecně pak z dalších postav musím pochválit hlavně ty ženské. Hlavně vrah a jeho řeči opravdu místy stály za to. Super je i nová posila ve vyšetřovacím týmu Elin Sandová. Klasicky pak nejvíce napětí najdeme na konci, ale celkově ději napětí nechybí, víceméně nemá žádná hluchá místa a rozsahově pak jak jinak než klasika (423 stran). Samozřejmostí je i to, že se v textu občas objeví myšlenky mrtvých. Musím však šestému dílu i pár věcí vytknout. Vadil mně občas anglický text. Nevím, ale prostě mně to přišlo zbytečné ho tu mít v angličtině. Záporně pak musím hodnotit závěrečný epilog v knize. Ten se mně tam prostě nehodil. Takže buďto bych ho nějak prodloužil a upravil či vymyslel úplně jiný.

Vodní andělé jsou pro mě třetím nejlepším dílem z šesti dílů této série. A tak i proto tuto knihu nakonec hodnotím 85%.

sachista
18.09.2016 2 z 5

Jedním slovem zklamání. Nejslabší díl celé série. Domnívám se, že Kallentoft měl celou sérii ukončit po Pátém ročním období, které mohlo být tím správným vyvrcholením. Místo toho pokračuje ve vymýšlení nových témat, ale výsledkem je naprosto podprůměrná, téměř nenapínavá krimi, jakých můžeme číst a vidět stovky. Malin a její soukromí je také tak trochu nastavovaná kaše. Myslím, že mělo smysl to ukončit a pustit se do nové série počínající Zackem. Jsem zvědavý, zda se můj negativní dojem potvrdí u Větrných duší či zda budu naopak příjemně překvapen.

Dumicek
17.06.2016 5 z 5

Opět dávám plný počet. Jeho knihy jsou lepší a lepší. Toto téma bylo teda dosti citlivé a je hrůza když si člověk vezme, že se to pravdu takhle může kdekoli ve světě dít a bohužel i děje :( děj měl spád, nkc tomu nechybělo. Jen mě trochu štve, že autor prostě nedopřeje Malin být šťastnou...zaslouží si to,ne jen stále nějaké rány pod pás. Nová posila týmu si myslím, že bude taky ok...no a jinak jsem ráda, že to skončilo, jak to skončilo ;)

šipek
07.03.2016 5 z 5

Autorův styl psaní je zajímavý. Mě se to moc líbí. Téma adopce dětí je dosti drsné , až běhá mráz po zádech čeho jsou lidé všeho schopni pro peníze. Inspektorka Malin Forsová je normální člověk s lidskýma chybama, které přinášejí nelehká životní peripetie kterýma si Malin prošla.

Jordyz
16.11.2015 4 z 5

Čím dál lepší! Malin prostě miluju:-) Není to hrdinka se super schopnostma, ale prostě lidská bytost se svýma chybama - a některé z nich mě fakt štvou. Člověk má chuť jí pěkně od plic vynadat.....super vykreslená postava.

Evik30
06.08.2015 3 z 5

Malin Forsová nebo Harry Hole Jo Nesba!? Ženská - chlap. Náhoda nebo promyšlený tah!? Vidím že mám stejný pocit jako KristinaK níže v komentářích. Téma adopce je vždy žhavé. Kniha se četla docela dobře, i když nějaké výhrady bych k ní měla. Míchaly se tam různé postavy až na závěr knihy se objevila osoba o které většinu knihy nebyla ani zmínka. Nevím, u této knihy jsem trochu na rozpacích. Autorův styl mě příliš neoslovil, i když rozhodně nepatří k těm nejhorším.

vnimat_Krasu
05.07.2015 1 z 5

Malin Forsová je karikaturou poldy. Chlastá, zanedbává kvůli práci partnera a to by v tom byl čert, aby neměla i problémy s dcerou. Mons Kallentoft je zase karikaturou dobrého autora detektivek. Originality má zhruba stejně jako vlasů, rád zabere pětistránku hloubavým povídáním, jak moc má manželka jedné nepodstatné postavy zařízlé spoďáry, a když dojde na odhalení vraha, vycucá si z prstu osobu, kterou nám předchozích tři sta padesát stránek tajil. Ze severu k nám zkrátka proudí kriminálek až moc. A tahle je jedna z těch užvaněných, rutinních a nechytrých. Takže bacha na ní.

Selinute
27.06.2015 5 z 5

Tato severská, tak trošku poetická detektivka, řeší problém úplatné adopce vietnamských dětí do Švédska. Soukromý život hlavní postavy inspektorky Malin Forsové nabírá obrátky. Její neschopnost početí dalšího dítěte, následná nevěra přítele a odcizení dcery, to vše má na Malin katastrofální dopad, který má za následek opět dočasnou závislost na alkoholu. Ráda čtu Kallentoftovy detektivky pro jeho okouzlující styl psaní a určitě i tato stojí za přečtení.

bookcase
22.06.2015 5 z 5

Další díl ze skvělé, místy poetické série. Autorův styl je hodně zvláštní, ale skvělý.

KristinaK
01.06.2015 3 z 5

Byla to moje první a zároveň asi poslední knížka, možná mu dám ještě šanci :) Styl zajímavý, promluvy andělů se mi líbily. Rušilo mě, že hlavní hrdinka Malin je taková shodná s Harry Holem od Nesba. Taky mi vadilo, že na začátku se stane vražda, celou knížku se stále dokola opakuje jak to musí vyřešit a rozřešení přijde na konci, kdy se někdo zmíní o někom a ten to teda je. Téma určitě také zajímavé, ale když to mám brát jako celek, tak mě knížka zklamala.

MuříNoha
01.06.2015 1 z 5

Kallentoft mi připadá jako hodně přefouknutá bublina. Nejvíc mi šly na nervy jeho rádoby poetické, srdcervoucí vsuvky a rádoby sociální kritika, která tomu, kdo nahlédl do jeho autobiografické knihy Food Junkie, nemůže připadat jinak než jako pokrytectví.

Lidka
29.05.2015 4 z 5

Se severskými autory se roztrhl pytel. A pořád je čteme a pořád nás baví. Já myslím, že je to i tím, že každý z nich píše jinak. Tento pan Mons Kallentoft je toho dalším důkazem. Chvíli mi trvalo než jsem si na jeho styl zvykla, ale pak mi došlo, že mne to, jak je to napsáno hodně baví, že je to skvělé! To prostě musíte číst. Nevím, jestli by mne bavila jako audiokniha, nedovedu si to představit, to se prostě musí číst!
Jo, příběh dobrý, ale to, jak je to napsané, tak to mne bavilo na knize nejvíce.
Jinak problém adopce dětí je téma jistě zajímavé.
Ještě bych sekla poklonu paní překladatelce, ta zajímavost četby byla jistě i její zásluha.