Podzimní vražda

Podzimní vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148940/bmid_malin-forsova-podzimni-vrazda-Idl-148940.jpg 4 286 65

Déšť smáčí zámek Skogså u Linköpingu. Kapky se snášejí na zem a na tělo, které plave ve vodním příkopu. Bohatý právník a nový majitel zámku Jerry Petersson byl zavražděn. Inspektorka Malin Forsová brzy začne podezřívat předchozí majitele zámku, aristokraty, kteří jistě nemají radost z toho, že museli prodat rodinný majetek Jerrymu Peterssonovi. Mohl to ale být motiv vraždy? A jaké další zlé síly se probudily na pláních Östgötalandu? A kdo byl ve skutečnosti Jerry Petersson, muž, který se skrýval za svými miliony, drahými obleky a sbírkou obrazů?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Höstoffer , 2009

šipek
12.02.2016 5 z 5

Za mě plný počet hvězdiček. Mě prostě styl psaní tohoto autora sedí.

adlenka
10.12.2015 3 z 5

Co dodat. Po přečtení předchozích dílů jsem si říkala, že autor bude asi zhrzený meteorolog se zálibou v plazech a s nějakým nedořešeným rodinným problémem z dětství. Tento díl mě v tom utvrdil. Ale co už, tak pořád pršelo, vraždu řešili tak nějak dost pomalu, vlastně spíš čekali, až se vyřeší sama... ale dobré to bylo. I když Malin jsem jen těžko snášela. Ale co mi vadilo ještě víc, tak to, že po smrti se z chlapa, který žijící nebyl zrovna miloučký, stala sympatická, rozumná a citlivá mrtvola. Škoda, že ti mrtví jsou vždy takoví moudroprdi a nedrží si svou povahu i po smrti.

Jordyz
05.11.2015 4 z 5

Nyní už oblíbený autor, oblíbená hrdinka a oblíbená detektivní serie. Díl od dílu čtivější...

mapet85
11.10.2015 3 z 5

Príbeh tretej knihy zo série s Malin Forsovou sa tentokrát odohráva na jeseň. Vyšetrovací tím z Linköpingu vyšetruje vraždu bohatého podnikateľa Jerryho Pettersona, ktorého telo sa nájde na zámku Skogså.

No, nedá sa nebyť nekritický. :-) Neustále sa opakujúce informácie o počasí (tentokrát neutíchajúci dážď), mnoho myšlienkových pochodov všetkých postáv, nielen živých - áno, to je autorov svojský štýl, ktorý je originálny, avšak pri tretej knihe sa už stáva mierne nudným.

Podobne ako pri druhej knihe, aj tu partička vyšetrovateľov pôsobí amatérsky. Napríklad nasledujúci citát: „Cítí naléhavost a soustředení typické pro začátek každého vyšetřování vraždy, vědí, že si musejí pospíšit, postupovat co nejrychleji, jsou si vědomi toho, že s každým dnem pravděpodobnost objasnění případu klesá.“ – No a realita? Riešime vraždu štýlom 6 výsluchov za 4 dni, nepracujeme so stopami, viac sa vozíme v aute, ako pracujeme, nuž a s tým ničím, na čo sme prišli, schôdzujeme každý deň a točíme sa stále dookola.

Svoju neschopnosť a nedostatok stôp podobne ako v predchádzajúcej knihe hádžu na počasie: „Vyšetřovací mozgy se nejspíš teprve probouzejí z dřímot, zahalené mlhou stejně jako podzim.“ – Áno, v zime boli zamrznuté, v lete prehriate, dočkáme sa rozkvitajúcich mozgov v štvrtej knihe Jarní mrtví ? :-)

No a do toho opäť postava Malin Forsovej, vraj esa polície, ktorá je snáď nepolepšiteľná. Ak vám táto postava pripadala v predchádzajúcich knihách otravná, tak tu je priam neznesiteľná. Nevie čo chce, nerieši svoje vlastné problémy, ale upína sa na vyšetrovaný prípad a na vraždu Marie Murvallovej, je poznačená prípadom z druhej knihy – preto aj odporúčam čítať skôr Letní smrt a celkovo asi knihy čítať v poradí v akom vyšli. Jej vzťahy s rodinou idú dolu vodou, naopak množstvo vypitého alkoholu môžeme počítať na hektolitre.

Ostávam pri troch hviezdičkách a komentár zakončujem citátom Malin Forsovej, aspoň v tomto s ňou súhlasím: „Připadám si jako ve špatné detektivce, pomyslí si Malin. Skutečnost napodobuje fikci.“ A dodám, že tú skutočnosť napodobuje nie príliš dobre, napriek tomu, že riešený prípad bol pomerne zaujímavý. Avšak Mons má talent aj tú hŕstku dynamických a akčných pasáži napísať štýlom, že sa vám pri nich zatvárajú oči. :-)

Salonka
02.09.2015 3 z 5

Moja tretia kniha od Monsa Kallentofta. Úvod slušný, úprimne ma zaujal. Nasledovali nezáživné pasáže (väčšina knihy), škoda. Ešteže sa nespomínalo počasie v takej frekvencii, ako v Letní smrti, to už bolo skutočne prehnané... Malin Forsová je úplne neznesiteľná žena, síce je len fiktívnou osobou (teda dúfam!), ale máte chuť ju - s prepáčením - nakopať do zadku a zbaviť svojprávnosti. :-) No a žeby bola takou vynikajúcou policajtkou, ako o nej všetci hovoria, to sa mi tiež akosi nezdá... V závere knihy to zas trochu ožilo, ale ozaj len trochu. Hm.

Autorov štýl akceptujem, aj keď mi veľmi nevyhovuje. Neviem sa totiž zžiť s dejom a po prečítaní akejkoľvek z jeho kníh mi kompletne všetko z hlavy vyšumí, zostane len pointa zhrnutá do jednej vety a dobrý pocit z toho, že sa môžem pustiť do niečoho iného (lepšieho).

Za mňa ledva tri neduživé hviezdičky, viac sa nedá.

rodak
25.07.2015 5 z 5

Opět jsem dostal co jsem čekal všechny knihy prostě super

marek1278
25.04.2015 4 z 5

Musím jednu hvězdičku stáhnout za Malin, jak to mě neskutečně štvala svým chováním. Knížka je opět napsaná skvěle, až do konce jsem netušil kdo za tím vším bude. Povedené, těším se na další díl

Selinute
06.01.2015 4 z 5

Zase jedna severská, která se docela povedla a taky mě i bavila. Moje první setkání s "Mons" a doufám, že ne poslední.

makke
24.11.2014 5 z 5

Mons Kallentoft je s každou knihou lepší a lepší. Malin se mi dostala pod kůži a teším se na další knihu o ní. Kniha byla skvělá a jediná hrubka je tentokrát na mojí straně, protože jsem zmatena ročním obdobím nejprve četla Jaro a až poté Podzim, což na jednu stranu mělo své kouzlo, protože jsem se o Malin nemusela bát, neboť jsem věděla jak skončí, na druhou stranu právě proto, že jsem věděla, co je v dalším dílu, místy mě mrzelo, že se vracím dějově zpět. No ale to byla vskutku jen moje knižní nenasytnost, která mi po zjištění, že čtu špatný díl, nedovolila knihu odložit a začít s tou správnou.

sachista
21.09.2014 5 z 5

Pro mě je Podzimní vražda dosud nejlepší díl série. Mons Kallentoft se podobně jako spousta dalších severských autorů uchýlil k několika časovým rovinám a vracením se do minulosti hlavních postav. A mně to v tomhle babím létu tak náramně sedlo, že jsem během pracovního týdne tuto detektivku slupnul jako malinu. Opět oceňuji a vyzdvihuji umělecký Kallentoftův styl a jeho originalitu se zapojením myšlenkových pochodů zavražděného a vraha. Přitom tím čtenáři nijak nepomáhá v pátrání. Malin Fors zapadá přesně do skupiny rozervaných, alkoholem zničených a komplikovaných detektivů, kteří v osobním životě naprosto selhávají. Přesto ve mně nevzbouzela žádné negativní emoce, naopak si myslím, že pod její tvrdou slupkou je velmi křehká a citlivá duše, která díky své empatii a správnému "naslouchání hlasů vyšetřování" představuje největší kriminalistické eso v Linköpingu. Nemohu se dočkat, až zamířím do knihkupectví pro další dva díly a zvláště jsem zvědavý, jak to vlastně bylo s Marií Murvalovou.

Pett
25.08.2014 4 z 5

....pro mě byl dokonce podzim o píď lepší než léto :) líbilo se a má slabost nadále přetrvává...ještě mi chybí Jarní mrtví a v květnu už nová Malin, tak se těším...

malen
15.04.2014 3 z 5

Tohle byla moje první khniha autora. Tak nevím, přestože to byla zajímavá detektivka, nějak jsem se do ní nemohla začít a spád to dostalo až v poslední třetině. Protože je tam rozehráno rodinné zázemí více detektivů, zajímalo by mě , jak se to bude vyvíjet. Ale váhám, jestli nemám napsat, že to byla děsná nuda...

LG73
11.02.2014 4 z 5

V tomto díle Kallentoft rozehrál ještě výraznější a dramatičtejší psychologický příběh týkající se hlavní hrdinky, která naplno propadne alkoholismu. Přesto se ji nakonec povede rozlousknout složitý případ vraždy. Od knihy se určitě nedá čekat nějaký výrazný spád....Kalllentoftovi knihy se snaží spíše odhalit hlubší myšlenkové pochody hlavních hrdinů i samotných obětí. Je potřeba si na takový styl zvyknout a přizpůsobit se mu. Přesto mám jeho knihy ráda, protože odhalují skutečný život se všemi jeho strastmi.

jendoslav
06.02.2014 4 z 5

Ne že by snad tento příběh byl výrazně slabší než předchozí dva díly, ovšem hvězdu jsem musel ubrat za tentokrát téměř nesnesitelnou hlavní hrdinku Malin - propadá alkoholu, pálí mosty, ničí vztahy. Občas to bylo opravdu nesnesitelné. Nicméně pohled do horních vrstev vnáší nový svěží vítr a vyřešení případu - za neustálého deště a sloty - opět překvapí.

evelinaevelina
03.02.2014 4 z 5

Mezi prvními dvěma díly MK a tímto jsem měla pauzu, takže jsem si prvotně neuvědomila zvláštnosti psaní detektivek tohoto autora. Děj je proložen krátkými úryvky, v nichž hovoří oběti jako by byly živé. Možná ještě zřetelněji a obsáhleji než v předešlých knihách hovoří o bolesti, strachu a pocitech za jejich života i po smrti. Navíc zde jsou podkapitolky, kde se podobným stylem samy za sebe vyjadřují i osoby podezřelé nebo vyšetřovatelé.
Někdy možná až moc jsou důležité neobjasnitelné pocity Malin (hlavní vyšetřovatelky),bez kterých by případ snad nedospěl k rozuzlení.
Celkově osud Malin je hodně protkán dějem, především její postupná závislost na alkoholu a osobní ztráty tím způsobené. (Někdy si člověk říká, jak věčně kocovinou a niterní rozbolavělostí zmítaná inspektorka dokáže náročný případ vyřešit.)
O to víc je zde zřejmé, že kniha není klasickou detektivkou, ale jakýmsi druhem psychologického románu, kde se také vyšetřuje vražda. KM zde ukazuje společnost ve Švédsku, konkrétně na všudepřítomný alkoholismus a v tomto díle i na rozdíly mezi zůstalými šlechtickými rody v zemi, jejich nástupci v roli novozbohatlíků a zbytkem občanů (v severské literatuře jsem se s tímto setkala poprvé).
Pokud chcete dějový spád, akci, pak kniha není pro vás, budete zklamáni. Musíte k ní přistupovat skutečně jinak než ke klasickým detektivkám. (Obzvlášť v tomto díle je ten spád skutečně nevalný.)

shortik
29.12.2013 4 z 5

Kallentoft opět nezklamal příběhem. Co mě ale na knihách čím dál více vadí, tak je sebelítost Malin nad sebou samou. Pro mě dost otřelé a nudné intermezzo.

hranika
19.12.2013 4 z 5

Pro me nejlepsi pripad ze vsech 4 rocnich dob, ovsem s velkou vadou na krase, zacina me iritovat inspektorka Malin a jeji rozklad. V dalsim dile se nastesti zas da trochu do kupy.

rose
08.12.2013 3 z 5

Po Letní smrti, která se mi líbila, jsem byla zvědavá na další díl. Musím říct, že mě knížka tentokrát moc neuchvátila. Připadalo mi to roztříštěné, zdlouhavé, plavala jsem ve jménech postav, prostě jsem si to tentokrát neužila. Ani nemám moc chuť na jarní díl, i když bych ráda věděla, jak to dopadne s Malin.

Melanka
10.11.2013 3 z 5

Další ze série severských detektivek. Měla jsem pocit, jako bych už všechno někdy četla. Malin Forsová mi byla protivná a od půlky mě kniha moc nebavila. Myslím, že jarní mrtvoly si už odpustím.

Jujkyna
14.10.2013 4 z 5

Parádní ! :) Čím dál lepší, musím říct :) ... Ač bych to nikdy nepřiznala, že jsem propadla detektivní sérii, tak tohle má vážně něco do sebe, Kalentoftův styl mě pořád baví. Moc se těším na další díl :)