Letní smrt

Letní smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215398/mid_letni-smrt-215398.jpg 4 399 93

Kdo je další na řadě? Bude to vaše dcera? Je nejteplejší léto, jaké kdo pamatuje. Město Linköping sužují nové a nové vlny horka, kolem zuří lesní požáry. V parku je nalezena mladá dívka. Na nahém těle má stopy krve, ale není vůbec zřejmé, co se vlastně stalo. A na pláži u jezera dojde k ...

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Sommardöden , 2008

Danago
26.06.2017 3 z 5

Jako první knížka i tato je hodně emoční. Velmi zvláštní.

iva2423
17.05.2017 3 z 5

Přečetla jsem Zimní oběť a nyní čtu Letní smrt a začíná mi jít na nervy ten neustálý popis letního horka v zimní oběti to zase byl popis zimy na každé stránce. Jinak pise hezky , dobře se to čte.

Klamm
16.05.2017 4 z 5

Pomalu si zvykám na autorův styl a začínám mu přicházet na chuť. Tedy kromě nudných a zbytečných vsuvek záhrobních hlasů. Bez těch by se to klidně obešlo.

Co se děje týče, tak opět rozervanost, deprese a brutalita. Stejně jako v Zimní oběti si zde hříchy a zvěrstva napáchané v minulosti vybírají svou neúprosnou daň.
70%

Majdule
16.03.2017 4 z 5

Druhý díl detektivek s Malin Forsovou je opět mimořádný zejména svými výrazovými prostředky. Jakoby autor nepsal, ale maloval obrazy. Jeho jazyk je velmi výtvarný, děj posunuje právě obrazy. Musím se přiznat, že mi to část knihy vadilo, ale nakonec jsem si vytvořila návyk a dokázala to ocenit.
Opět se do děje vpravujeme prostřednictvím emocí a myšlenek jednotlivých postav, nejvíce samozřejmě Malin. Opět slyšíme hlasy oběti (spíše obětí) a opět jsme svědky výronu zla. Celkově vysoce nadstandardní „literární“ detektivka, jen mě chvilkami napadalo, že možná všeho moc škodí.

MarieH
09.02.2017 3 z 5

Tak jsem dočetla a na rozdíl od ostatních recenzistů nejsem moc nadšená. Námět perfektní, ale nesedí mi styl psaní, udělám asi ještě jeden pokus, jsem zvědavá kam se Malin posune. Dávám 3 hvězdičky.

Malina20
15.01.2017 5 z 5

Další naprosto perfektní díl. Mimořádně napsané, napínavé a perfektní závěr. Doporučuji.

whiolet
04.12.2016 5 z 5

další skvělý díl, dobře napsáno, já byla spokojená

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Emoční severská jízda

Pokud by se položila otázka kdo z autorů současné krimi literatury má nejzajímavější a nejosobitější styl svých příběhů, tak odpověď by nejspíš zněla, že Mons Kallentoft.

Horké pokračování jeho série s hlavní postavou inspektorky Malin Forsové opět nabídlo minimálně nevšední čtenářský zážitek. Letní smrt je druhý díl z této série a my si tak podruhé můžeme přečíst kupříkladu, co hovoří mrtvé duše (dle mého velice originální) a jaké strasti či štěstí potkají Malin Forsovou. Právě Malin je pak další hnací silou tohoto skvělého příběhu. Při čtení knihy si postupem času vlastně uvědomíte, že přes všechny její chyby a neduhy vám přijde sympatická a v duchu jí fandíte, ať vše zvládne. Celkově postavy umí sepsat Kallentoft skvěle. Mnohdy až do perfektního detailu. Rozsahově se příběh znovu řadí do klasiky a to s 428 stranami. Děj nikde nevázne, napětí je zde v hojné míře také zastoupeno. Musím pochválit i nesmírně dramatický závěr. Samotný děj je pak mnohdy vcelku překvapivý a rozhodně dokáže minimálně zaujmout. Chválím i použití motivu úmorného vedra a požáru. Za první to působilo vcelku zvláštně, jelikož přece jenom Švédsko si většina z nás představuje jako zem plnou zimy a sněhu. Na stranu druhou jsem alespoň já chápal to vedro i oheň jako i symbol boje Malin sama se sebou a její spalující touhou dopadnout vraha.

Možná čtenáři chvíli potrvá, než si zvykne na Kallentoftův způsob psaní, ale pak si třeba jak já zvykne na pravidelný kvalitní příděl skvělé krimi od tohoto autora. Kniha se mně jako celek vcelku líbila a hodnotím ji 80%.

Vojslava
29.08.2016 5 z 5

Opravdu nevím, jestli je děsivější šílený mráz nebo šílené horko... u tohoto druhého dílu i přes proklamovaných čtyřicet stupňů mrazilo, vývoj děje překvapující, motivy ke zločinům téměř thrillerové, horko roztápí týmu nervy, a tak trochu čtenáři odkryjí velmi osobní karty. A k tomu stále vlastně poetický jazyk a stylistické oživení "komunikací" těch, kterých se dění nejvíc týkalo a už netýká... Před autorem klobouk dolů, úroveň se posouvá směrem k lepšímu.

crazyjuan
03.08.2016 3 z 5

Kniha je čtivá, ale vadily mi hlasy ze záhrobí a až "americky" úspěšný konec se zásahem v poslední minutě, kdy Malin najednou má vnuknutí, kde se pachatelka nachází. Takže tři hvězdy, ale knížka za přečtení stojí.

Dumicek
11.05.2016 4 z 5

Druhá kniha tohoto autora mě opět nezklamala. Člověk si teda musí zvyknout na trošku jiný styl psaní, ale mně se to líbí. Je to něco, co tohoto autora odlišuje od ostatních klasických trillerů a detektivek, takže za mě velké plus. Malin a Zeke jsou fajn, v tomto díle mi vadil jen jediný vyšetřovatel. Jeho agrese byla až šílená. Jinak super námět, nejhorší je, že tyto zvěrstva prostě v dnešní době jsou a to je na tom to smutné....

adlenka
18.11.2015 3 z 5

Dávám o hvězdičku víc, než prvnímu dílu. Asi jsem si už trochu zvykla na styl psaní. I když... Ne, ještě pořád nemůžu říct, že mě to baví, spíš to toleruji. Ale přečetla jsem ji o dost rychleji, než první díl. Vedro, vedro, horko, vedro... A někde mezitím celkem dobrý příběh s malou kapkou napětí. Jdu na třetí díl, Podzimní vraždu. Bude to tam samý déšť? Asi jo, ale tak co už.

hanap
14.11.2015 4 z 5

Letní smrt je moje první kniha od tohoto autora , líbila se , oblíbila jsem si vyšetřovatelku Malin ,napínavý i drsný kriminální příběh . Určitě zkusím i další knihy p. Kallentofta .

Jordyz
29.10.2015 4 z 5

Určitě lepší než první díl, napínavé až do konce. Určitě si přečtu i další díly...

mapet85
05.09.2015 3 z 5

V druhej knihe s policajnou inšpektorkou Malin Forsovou tuhé mrazy vystrieda horúce leto. Hneď v úvode knihy sa nám otvára prípad týrania a zneužívania mladých dievčat, ktoré sú vo veku Malininej dcéry a honba za šialeným vrahom sa rozbieha.

Je až neuveriteľné, ako sa autor vie zamerať na úplné zbytočné veci, nemožno mu však uprieť peknú poetickosť a vystihnutie atmosféry a prostredia. Avšak takmer na každej strane nás zahlcuje vetami o tom, ako je v Linköpingu teplo. Nebyť týchto miestami už trápne pôsobiacich poznámok, kniha mohla byť minimálne o 30 strán kratšia. :-) Takmer do polovice knihy sa prakticky nič nedeje a celý policajný tím pôsobí ako partička amatérov, pričom celé vyšetrovanie je nesystematické a prebieha štýlom: „Aha, skúsme ísť ešte raz za touto osobou, možno nám povie nejaké ďalšie dve múdre vety. A teraz skúsme ísť sem a teraz zase naspäť, možno nám ešte niečo tají.“ Tím sa tvári ako horlivo maká, dokonca aj po víkendoch, a dokopy nič nevedia. Možno je to spôsobené zaparením mozgov a neschopnosťou myslieť v dôsledku neustáleho a neutíchajúceho tepla. :-D Zápletka je navyše trošku zvláštne postavená, rovnako aj stopy, ktoré sú pri vyšetrovaní nájdené.

No a do toho postava Malin, ktorá je dosť nesympatická, nevyrovnaná a zakomplexovaná osoba. Vyfarbuje sa hneď na prvých stranách ako alkoholička, osoba, ktorá nevie čo chce, na jednej strane túži po svojom exmanželovi a o pár riadkov nižšie sa váľa v posteli s novinárom Danielom Högfeldom. Takže veta z titulnej stránky, že Malin je najtalentovanejšou policajtkou Švédska, bol asi len taký vtip na úvod. :-)

Celkom som si ale obľúbil postavu Waldemara. Jeho veta : „ Ku.., tu to ale klouže.“ je pre mňa pamätnou. :-)

Napriek tomu, druhá polovica knihy plynie pomerne rýchlo a koniec je dosť akčný, pre mňa oveľa lepší ako záver prvej knihy, pričom vraha som podobne ako v prvej knihe uhádol. Jablká často spomínané v prvej knihe sa tu až tak často nevyskytovali, avšak vyvažovalo ich neustále opakovanie toho, ako je horúco a neznesiteľne. :-) Za mňa hodnotím troma hviezdičkami a som zvedavý, čím nás Mons prekvapí v tretej knihe – Podzimní vražda (snáď nie neustálym padaním listov zo stromov :-D).

konicekbily
31.07.2015 2 z 5

Zbytečné dlouhý popis mimořádého horka je nudný - pouze silou vůle jsem se jím prokousal, závěr ušel.

Salonka
30.07.2015 3 z 5

Po Zimní oběti moja druhá kniha série Malin Forsová. Z diela Letní smrt mám o niečo lepší pocit. Aj keď...

Prvá polovica bola takmer neznesiteľná: čítalo sa mi to veľmi zle, príbeh ma nebavil, Malin bola vcelku otravná (nie je mi sympatická, najmä svojimi rozháranými myšlienkovými pochodmi – nie som odborník, ale nie je mierne psychicky narušená? alebo je za tým ten alkohol? či vnútorné sexuálne napätie?), zápletka prinajlepšom čudná.
Mnohé strany nemali žiadnu výpovednú hodnotu – samé zamyslenia sa, horúce počasie spomínané asi miliónkrát (Áno, milý Mons, Tvoji čitatelia si pamätajú, že v Tvojom príbehu je pekelne horúco, nie je nutné venovať počasiu a jeho dopadu na fyziologické pochody zúčastnených osôb každú druhú vetu.), rečnícke otázky a jednoslovné vety – u mňa výkriky bez ozveny. Dej prakticky stagnoval...
No, približne v druhej polovici sa to chvalabohu rozbehlo (autor si asi povedal ´tak a stačilo planej výplne, idem písať serióznejšie´) a nakoniec sa z toho stalo vcelku dobré a napínavé čítanie. Záver nebol úplne prekvapivý, avšak bol vykreslený relatívne kvalitne.

Udeľujem priemerné tri hviezdičky.

julythreemosen
15.06.2015 5 z 5

Skvělé... Opravdu podařené pokračování. Po Zimní oběti jsem si už zvykla na styl psaní a musím říct, že se mi Letní smrt líbila ještě více. Ráda jsem se vrátila k pro mě už známým postavám a vychutnávala si příjemně ubíhající děj. Líbí se mi, jak umí tento spisovatel skvěle zachytit atmosféru okamžiku, úžasně je propracovaná psychologie postav a letní vedro je popsáno tak skutečně, až jsem jej téměř opravdu cítila. (Stejně bravurně byla popsána zima v prvním díle.) Malin je výborná postava a už se moc těším, až si přečtu další díl!

Selinute
31.05.2015 5 z 5

Již potřetí jsem se přesvědčila, že tento autor je zárukou dobrého čtení. Přidávám si jej do oblíbených.

petrels
03.05.2015 5 z 5

Další pokračování ze série na kterou jsem se těšil. Opět lepší než předešlá knížka od tohoto autora.
Již mám v knihovně nachystané další díly na které se těším.