Malé Antily - Ostrovy, piráti a plantážníci

Malé Antily - Ostrovy, piráti a plantážníci https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90228/male-antily-ostrovy-pirati-a-plantaznici-90228.jpg 5 2 1

Karibik známý i neznámý. Pavel Fochler procestoval drtivou většinu ostrovů a ostrůvků Malých Antil (celkem 39) a soustředil neobyčejně zajímavý text i fotografie. Výstižně vykresluje romantickou i méně romantickou historii této části Karibiku (piráti, otrokářství) i současnost (od Panenských ostrovů až po Trinidad, ale také desítky malých obydlených ostrůvků).... celý text

soukroma
28.06.2020 4 z 5

Pěkný cestopis o malých a velmi různorodých ostrovech jednoho souostroví (starodávně předostroví jako protiklad k Azorům a Kanárům). Jakkoli se na první pohled zdají ostrovy stejné, nebo aspoň velmi podobné, jejich historie, "majitelé", související jazyky, architektura a kultura, i současné postavení (samostatná či příjemně závislá území) je mezi sebou velmi odlišuje. Přesto si myslím, že kdo je navštíví třeba na jedné zámořské okružní plavbě, nedokáže je asi pořádně rozeznat (přírodní scenérie a všudypřítomné Karibské moře se zas tak moc lišit nemůže).
Zajímavé povídání i fotografie, kniha dobře doplňuje různé dílčí TV dokumenty soustřeďující se na jednotlivé ostrovy. Autor prošel/projel snad všechny křížem krážem, takže podrobnější popis (historie, současnosti, zajímavostí, architektury i lidí) asi nenajdete, vždyť poctivě navštěvoval botanické zahrady, muzea, knihovny a pátral i v dalších zdrojích (ale překvapuje mne, že by se pořád nevědělo, kde se narodila Josefína - Sv. Lucie nebo Martinik?). Jenže co s tím, bez map(y)...? To je zcela zásadní nedostatek, který tenhle jinak skvělý cestopis sráží o jednu hvězdičku na hodnocení. Autor píše čtivě, literárně příjemně i česky správně (a jedinou hrubku jsem našla v popisu fotky: "víletní" loď to tedy opravdu není), a i když i své zážitky do textu propašoval, nikdy se neuchýlil k typicky českému švejkování - nedělal hlupáky ani ze sebe ani z ostatních, a hlavně si pořád nestěžoval a nekritizoval, vlastně to neudělal snad nikdy.

cestopisy

Autorovy knížky