M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32100/m-a-s-h-m-a-s-h-aneb.jpg 4 233 47

M. A. S. H. série

Ani lékař to na frontě nemá lehké, neboť kromě bezprostředního ohrožení života čelí i daleko většímu riziku: v šílenství války si musí uchovat svou lidskou dimenzi. Partě chirurgů z polní nemocnice MASH pomáhal zapomenout alkohol, ale nejsilnější zbraní v boji proti šílenství se jim stal humor. Jeden z nich o tom později napsal knížku pod pseudonymem Richard Hooker. Podle ní natočil režisér Richard Altman celovečerní film M*A*S*H, po jehož úspěchu následoval snad nejpopulárnější televizní seriál všech dob.... celý text

Literatura světová Humor
Vydáno: , Ivo Železný

MASH: A Novel About Three Army Doctors , 1968

jfialova
19.03.2019 4 z 5

Kniha stojí za přečtení, ale nejdřív zapomeňte, že existuje stejnojmenný seriál, protože moc společného tam nenajdete. Snad kromě názvů postav, které se ale charakterově poněkud liší a některých částí, které se z knihy dostaly do seriálu. Kniha je sice satirická, nicméně oproti seriálu je více k zamyšlení.

vlkodlaq
20.11.2018 4 z 5

Nejvíc mě překvapilo, jak málo má kniha společného se seriálem. Těšil jsem se na drobné rozdíly, samozřejmě, jenže postavy v knize mají mnohdy společné jen jméno. nejblíže sám sobě tak má jen Radar a možná ještě plk. Blake. Seriál mám nakoukaný zpaměti a jen obtížně se od něj odpoutávám, přesto se jedná o příjemné čtivo a stojí za přečtení. Skoro ve všech kapitolách vidím zdroj pro část dílů seriálu, což je příjemná stránka, dává mi to pocit, že čtu něco, co už dávno znám.

lancelot
08.11.2018 4 z 5

Příjemné čtení, souhlasím s walkingdead .

hippiesak
08.06.2018 4 z 5

Rozšiřuje pro fandy seriálu charaktery postav. Ale konec mě trošku nudil... Není to zkrátka seriál MASH, je to původní kniha, která seriál inspirovala, ale když se člověk k tomu postaví takto, tak pak je to OK :)

Monika_cz
27.03.2018 4 z 5

Asi jako ostatní, tak i já jsem byla velice ovlivněna seriálem, který miluji. Musela jsem se nejprve naučit knihu vnímat jako samostatné dílo, i když musím přiznat, že byly postavy, které mi chyběly (např. B.J., plukovník Potter, Klinger nebo Winchester). Kniha je sarkastická a vtipná. Autor velice dobře popisuje válečné podmínky a lékařské zákroky. Na mě až moc zdlouhavé části o fotbalu a golfu. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale další díly už asi číst nebudu.
Jinak byla ale kniha “Epes rádes.”

Samery
20.02.2018 4 z 5

Kniha byla realističtější než seriál. V seriálu je ukázáno, že jde sice o velkou jednotku, ale že doktoru více než tři nikdy neměli. Je zajímavé přečíst si, jak to bylo, jak MASH jako taková fungovala, ale naopak tomu chyběla ta realita války, která je spíše zachycena v seriálu. Nicméně mě kniha nesmírně bavila a i když seriál se liší, před očima jsem měla jednotlivé postavy, byť v knize mají odlišnější povahu, reakce mnohdy i jednání.

walkingdead
19.12.2016 4 z 5

MASH pro mě pořád zůstává nejlepší ve svém seriálovém zpracování, ale kniha (kterou jsem četl kolem roku 2000), mě taky dokázala pobavit. Je třeba říct, že se seriálem má společného jen hodně málo, ale není to vina knihy :D Ono je taky fakt, že jen na té knize seriál nepostavíte. Film ano (a i ten se celkem povedl). Seriáloví tvůrci úplně vypustili postavu Duka Foresta nebo černého neurochirurga Jonese (údajně proto, že podle ověřitelných údajů v korejské válce žádný černý neurochirurg nesloužil). Další velký rozdíl je v tom, že zatímco v seriálu bylo více prostoru věnováno více postavám, tady to prakticky celé stojí jen na ústřední trojici, kterou v každé kapitole podle potřeby doplňují další členové osazenstva jednotky.

haki34
25.11.2016 5 z 5

celou particku z M.A.S.H miluju a tecka :D

Ivulka90
12.11.2016 5 z 5

Nejdříve jsem musela přestat srovnávat knihu a seriál, protože jsou to dvě zcela samostatná díla, pak jsem si teprve mohla začít vychutnávat knihu. Seriál sice vycházel z knihy, ale musíme se na něj dívat jako na samostatné dílo.
Některé části knihy jsou zkratkovité, ale nejsem si jistá, jestli to vadí. Kniha mě dostala. Nebrala jsem ji jako román nebo jako knihu povídek, ale jako částečně dokumentární dílo.

Když to všechno shrnu - kniha není jako seriál, který zbožňuju, ale má nezpochybnitelné kouzlo. Podle mě stojí za přečtení.

sgjoli
11.06.2016 5 z 5

Na začátku bylo těžké nesrovnávat knihu a seriál, ale nakonec jsem ráda, že se mi to „nesrovnávání“ podařilo zvládnout, protože i když seriál do určité míry vychází z knihy (stejné jsou některé postavy a některé dějové linky), jsou to dva zcela různé fenomény a každý nabízí člověku trochu něco jiného – liší se pojetím, zpracováním a do jisté míry i atmosférou. Nyní ke knize → vyprávění působí poněkud zkratkovitě, tak jako „zrychleně“. Vlastně spíš než o barvité a detailní vyprávění příběhu jde o jakési dokumentární zachycení vybraných pasáží ze života personálu jednotky MASH. To je přesně ono – spíš něž jako román působí kniha jako dokument okořeněný sarkasmem a ironií. Nicméně já si čtení zcela užívala. Přestože kniha mapuje nelehké období korejské války, je autorův styl psaní lehký a velmi přímočarý. Hooker zbytečně nic „neokecává“, jde přímo k jádru věci, s humorem sobě vlastním. Kniha vás snadno vtáhne do sebe a vy se bavíte od začátku do konce. Jsem spokojená!

Rilian
01.06.2016 3 z 5

Člověk je velice ovlivněn seriálem. Kniha se blíží spíše filmu. Doporučuji číst bez zaujetí ze seriálu, protože jinak budete knihu proklínat, jelikož tam není kupříkladu příliš Margaret, Klingger, Frank či jiná vaše oblíbená postava. Je zábavné hledat událost, kterou autor popisuje v jednom odstavci, z čehož vznikla v seriálu celá epizoda (viz Frankovy lékařské nezdary, Hodžonovo studium atd.)

HonzaT
20.04.2016 3 z 5

Překvapil mě Duke Forest, neb v seriálu jsou jen dva hlavní hrdinové. Nicméně pro mne také určité zklamání...málo Hawkeho hlášek. Málo drtili Franka Barnse(tomu byla věnována snad jen jedna kapitola). Na druhou stranu je v knize pěkně vyobrazeno pracovní vytížení, psychycké problémy. Mám dome jeste jeden díl, tak ted uvažuji číst či nečíst?

kusma
02.04.2016 2 z 5

Mě kniha bohužel nenadchla. Věděla jsem, že je jiná než ten naprosto geniální seriál, ale stejně jsem od ní měla vysoké očekávání. Ta se nenaplnila. Humor lékařů mi neseděl. Nevím, zda to bylo malým popisem scén a povah lidí, nebo zda ho prostě ani chápat nemůžu. Nejlepší mi přišla poslední kapitola, která byla citlivá a zároveň pro mne i konečně humorná. Jsem za ní ráda, alespoň jsem knihu nedočetla se špatným pocitem.

Note
25.09.2015 5 z 5

Výborná kniha. V podstate kniha nemá dej a jedná sa skôr o samostatné poviedky, ale napriek tomu dokáže pohltiť. Seriál ani film som nevidel, takže porovnávať nemôžem. Prekvapuje ma, že kniha má nižšie hodnotenia ako Černí baroni.

czechSpara
01.06.2015 4 z 5

Pro čtyři hvězdy jsem se rozhodl ze dvou důvodů...za ten první může autor, a to vzhledem k tomu, že napsal poslední kapitolu. Ta je vyloženě přebytečná a nijak děj neobohatí a bohužel i konec kvůli ní nevygraduje. Druhý důvod je způsobem překladem, který příliš nekoresponduje s dalšími zpracováváními knihy, což čtenáři nemusí úplně štymovat. Překlad také bude trhat uši znalcům amerického fotbalu...ten je opravdu mimo :-) Ale nenechte se mýlit...je to vynikající kniha, kterou stojí za to přečíst...pro línější nezbývá než doporučit film od Roberta Altmana a první díl následného seriálu...tam je skoro vše a ještě budete ušetřeni poslední kapitoly :-)

Penguin07
04.05.2015 5 z 5

Dokonalá,použili ji jako scénář pro film,který předcházel seriálu. Donald Sutherland i Elliott Gould to zahráli famózně. Byl to takový předstupeň pro Alana Aldu a jeho Hawkeye a ten byl nejdokonalejší. I když se mu vše přizpůsobovalo, i tak kniha splnila mé očekávání a rád se k ní budu vracet.

tereza5803
28.03.2015 5 z 5

výborná, vtipná! seriál nesnáším a ke knížce jsem se dostala jenom proto, že byla při nemoci jediná po ruce a pak jsem četla jedním dechem!

Norea
23.03.2015 5 z 5

Ako som si tu predchvíľou prezrela pár komentárov, hneď som sa pousmiala, že nie som jediná, ktorej sa kniha zdála byť krátka :D Taktiež ma pobavilo, že také percent si hneď spomenie na seriál a hlavného hrdinu cp. Piercea čiže už spomínaného Alana Aldu a spolok. Kniha sa mi prekopírovala tak ako seriál do srdca, duše a mysle. Neľutujem ani jednej stránky a minúty čo som jej venovala.

Ricmont
31.01.2015 4 z 5

M*A*S*H při vyslovení těchto čtyř písmen 99% lidí naskočí seriál s Alanem Aldou a i když jsem tento seriál nemuseli milovat ba jste ho dokonce nenáviděli tak každý z nás viděl alespoň jednu epizodu.
Já osobně na tom seriálu vyrůstal a tak jsem byl zvědavý jak si u mě povede kniha.
Kniha mě mile překvapila slyšel jsem že seriál a kniha se od sebe liší ale že až tak jsem nečekal.
Při čtení jsem se dobře bavil jen mi přišlo líto že Hooker některé kapitoly víc nerozepsal.
Hodně lidí bude knihu porovnávat se seriálem ale tam není nic porovnání.
Pokud chcete knihu s něčím srovnávat tak je to film MASH který se až na pár vyjímek drží děje knihy.

Minko
08.07.2014

Zabávná, odpočinková četba. Dokažu si ovšem představit, že nezaujme každého. Přesto si myslím, že kdo měl alespoň trochu rád seriál, by si tuto knížku měl přečíst.