Lovy a malování v divoké Africe

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mezi lety 1891 a 1912 podnikl známý německý malíř, spisovatel, cestovatel, lovec a ilustrátor Friedrich Wilhelm Kuhnert tři výpravy po tehdejší Německé východní Africe. Ve 22 kapitolách živě vypráví o svých dobrodružstvích v divoké Africe, která podnikal kvůli svým největším zájmům - lov a malování. Vypráví velice poutavým stylem o číhání a lovu na slony, buvoly, nosorožce, lvy, nejrůznější antilopy a další a další zvířata. I přes svou náruživou loveckou vášeň se na několika místech zmiňuje o nutnosti zabránit vyhlazení africké divoké přírody, kterou si tolik zamiloval, a kterou si zamilovaly generace lidí po celém světě prostřednictvím jeho obrazů. Tato kniha není jenom o lovech. Autor s opravdovou láskou a zaníceností popisuje africké scenérie plné života od stepí plných antilop přes zarostlá zákoutí řek, jejichž břehy jsou plny hrochů a krokodýlů, až k horským pralesům, ve kterých byl málem se svou družinou udupán slony. Kromě pušky s sebou bral i potřebné malířské vybavení, stojany, palety, barvy, ale ze všeho nejdůležitější skicák. Autor mnohokráte líčí nesnadné putování zarostlou džunglí i savanou za lepším rozhledem, odkud by mohl nerušené pozorovat a svým výjimečným stylem zachycovat africkou divočinu. Krom toho všeho autor popisuje, jak se správně vybavit pro podobnou výpravu do divočiny, dále popisuje setkávání s domorodými Afričany a také situace, kdy takové setkání nemuselo mít pro něho dobrý konec, mimoto se dozvíme význam pozdravu Adze senga, krátce se setkáme se samotným saským králem Fridrichem Augustem III. Saským(v knize uveden jako Bedřich August) nebo se slavným českým organizátorem safari Bedřichem Machulkou a dalšími osobnostmi. V poslední 23.kapitole autor popisuje svůj pobyt na ostrově Cejlon. Nechybí lovecké vyprávění ani strasti kolem hledání vhodné pozorovatelny, odkud by mohl nerušeně malovat. K tomu všemu se připojují i popisy malebné cejlonské divočiny se svými divokými buvoly, jeleny sambury a levharty, ale i popis cejlonských památek. Českému čtenáři je F.W.Kuhnert znám svými ilustracemi Brehmova života zvířat či obrázky zvířat z obalů čokoládovny Stollwerck, tato kniha nám podává svědectví o jejich vzniku. Podává nám také svědectví o Africe z přelomu 19. a 20. století, tedy z dob vrcholného kolonialismu a plenění africké přírody. Kouzelné popisy krajiny a zvířat jsou podtrženy 24 kamenotisky, 8 barevnými přílohami a množstvím pérovek v textu, na všech těchto typech ilustrací nalezneme nejrůznější zvířata, antilopy, zebry, buvoly, slony, hrochy, nosorožce, šelmy, ptáky, plazy, i portréty Afričanů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107767/lovy-a-malovani-v-divoke-africe-107767.jpg 52
Žánr:
Cestopisy a místopisy, Příroda, zvířata, Umění

Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda
Originální název:

Im Lande meiner Modelle, 1918


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Lovy a malování v divoké Africe

Millius
13. ledna

Souhlasím z názorem uživatele, který nese významné přírodovědecké jméno Grzimek. :-)
Kniha je parádní, dobře se čte a ilustrace jsou dodnes velmi kvalitní, věrohodné. Co by milovník africké fauny nemám co vytknout. Jeho obrazy a ilustrace velmi dobře vystihují charakter afrických krajin i zvířat. Bohužel je tato kniha jediný český počin z velkého výčtu knih ilustrovaných W. Kuhnertem. Je to jeden z několika mých velmi oblíbených malířů a vzorů tehdejší éry a má knihovna obsahu desítky knih z jeho ilustracemi...mimo jiné. :-)

Grzimek
04. ledna

Nádherné popisy života africké divočiny, nádherné kresby zvířat od mého nejoblíbenějšího malíře zvěře, nádherné příběhy z černé Afriky.
Kniha se již sice značně rozpadá, leč má to výhodu v tom, že přiložené kamenotisky jdou lehce a při troše štěstí neporušené vyjmout z knihy, v rámečku a zasklené se nádherně vyjímají na stěně. Knihu to neochudí, zbývá ještě dost ilustrací v textu a barevné přílohy.