Lituji, že nejsem básník

Lituji, že nejsem básník https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103893/lituji-ze-nejsem-basnik-103893.jpg 5 1 1

Výbor ze souboru životopisných , cestopisných a kronikářských záznamů A. Beera, soustružníka v Dobrušce (1837-1897), který je nestorem českých naivních umělců.

Hezy
28.10.2018

Obrazy Aloise Beera jsou velmi krásné, jednoduché a zároveň složité. Veselé a smutné jako život samotný. Silné i něžné. Odráží jeho život, který byl velmi různorodý a bohatý a jak už to bývá, také velmi těžký. Tuto knihu mi daroval jeden prachatický umělec a musím říci, že si v ní jistě člověk hodně počte. Alois Beer vypráví o svém životě, o strastech v rodině, o svých cestách a kreslení, které mu přinášelo veliké potěšení. Veliký dar lidí jako byl Alois Beer byl ten, že uměli hledat veliké věci i v maličkostech krásného a přesto tvrdého a surového života a to pro ně bylo velmi inspirativní. Přesto, že k nim byl svět mnohdy velmi tvrdý, nepřestali věřit ve spravedlnost, čest a v život jako takový. V tom je mnohdy ono poetické jádro naivního umění.

Alois Beer
česká, 1833 - 1897