Polibek múzy

Polibek múzy https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510294/bmid_polibek-muzy-63dab81bafc0d.jpg 4 107 38

Litersum série

1. díl

Napínavá urban fantasy se špetkou krimi pro všechny milovníky knižních světů. Malou je antimúza. Jako potomek skutečné ženy a fiktivního knižního záporáka dostala do vínku neobvyklou schopnost: polibkem dokáže spisovatelům krást nápady. Svůj úděl se snaží využít pro dobro literatury, upadne však v podezření, že několik autorů připravila kromě nápadů i o život. Teď musí své jméno očistit a odhalit skutečného vraha. Proč se jí ale rozbuší srdce pokaždé, když se objeví ten protivný mladý detektiv ze Scotland Yardu? A nespravil by to taky polibek?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Musenkuss , 2016

Prokrastinuji
01.05.2023 5 z 5

Bože, tak tohle mě bavilo! Po dlouhé době opravdu hodně originální svět, ve kterém hrají hlavní roli múzy a antimúzy, fiktivní postavy vystupují ze svých knižních světů, můžou navštívit náš svět, ale třeba i nějaký jiný fiktivní, a prostě wow!

Hlavní hrdinka Malou je antimúza - dcera smrtelnice a antagonisty - záporné fiktivní postavy. Svým polibkem okrádá autory o příběhy, které nemají vzniknout. Celému systému tak úplně nerozumí, ale podvoluje se mu, a plní rozkazy, které ji organizace dává. A pak jsou dva autoři, které měla políbit, nalezeni zavražděni. Podezření padne bohužel i na Malou, a tady přichází na scénu mladý a protivný, avšak i dosti pohledný, detektiv Lansbury. Téhle knize nechybí romantická linka, a mě sedla.

Další věcí, která se mi líbila, byly narážky na různé filmy a seriály. Ať už bereme v potaz mikinu s Mimoni, koukání na Lucifera, toho nejvíc cool kocoura Sheldona, či víc než jednu narážku na Padesát odstínu šedi (která se pojila na Lansburyho xD) - je tam toho celkem dost :D

Osobně moc detektivní zápletky nemusím, ale tady to bylo fajn. Malou k tomu na jednu stranu přišla jak slepý k houslím, ale i její povaha ji naváděla k tomu, aby chtěla zjistit jak se věci mají. Musím říct, že jsem vůbec neměla žádné představy, jak se bude děj v tomhle ohledu ubírat, a finálním odhalením ohledně záporáka jsem byla překvapená.

Ještě zmíním, že mi celý příběh něčím připomínal knihu Rudá jako rubín, ale nedokážu pojmenovat, čím přesně.

Hodnotím 4,5/5

Red-haired
01.05.2023 4 z 5

V první řadě bych ráda vyzdvihla romantickou linku, která byla úplně zlatá. Od začátku je jasné, že mezi Malou a protivným detektivem Lansburym přeskočí jiskra, a i když tady ta hate to love část trvá strašně krátce, fakt jsem si to užila. Hodně rychle se dostáváme k tomu, že je Lansbury totální zlatíčko a musím se přiznat, že mi to v knihách už chybělo. Není snadná napsat romantickou linku s milým a hodným hrdinou tak, aby to nebyla nuda, ale za mě to autorka zvládla na jedničku.

Co se týče fantasy světa, na začátku jsem moc nechápala jeho smysl, protože ani hlavní hrdinové nevěděli, jak přesně funguje. Čím víc jsem se o něm ale dozvídala, tím zajímavější mi připadal a na konci jsem si celou tu myšlenku zamilovala. To, jak můžou fiktivní postavy ovlivňovat reálný svět a zase naopak, mi přišlo naprosto originální.

Detektivní linku jsem si sice neužívala a místy se nudila (to u mě není nic nového), ale díky tomu, jak pro mě vše ostatní fungovalo na výbornou, jsem se do knihy nakonec vážně zažrala a vyvrcholení celé krimi zápletky za to stálo.

Rozhodně zajímavá a příjemná fantasy detektivka s pěknou romantikou, kterou hodnotím 4*/5* a určitě doporučují i těm, kteří se stejně jako já čistým detektivkám vyhýbají.

Dela90
25.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Malou je potomek skutečné ženy a fiktivní postavy. Je Antimúza - její polibek bere spisovatelům jejich nápady. Vykonává svou pozici Antimúzy pečlivě, do doby než na ni padne podezření, že kromě nápadů obrala spisovatele i o jejich život. Vše se rozhodne rozluštit společně se svou matkou, kamarádkami a nevrlým detektivem ze Scotland Yardu. Kdo je její otec a kdo je vrah? A co na to přitažlivý detektiv?

Originální. Skvěle propracovaný svět. Antimúzy, múzy, knižní postavy atd.
Po delší době, fantasy, do které jsem se zamilovala už od prvních stránek.
Meziknihovna, spojení světů, krimi ve stylu Sherlocka Holmese, romantická linka a nechybí ani napětí a akce.

Moc se mi líbilo, že je na scéně protivný detektiv, který Malou učaroval. Malou měla skvělé kamarádky, Holmesová a Watsonová. Prostě Sherlock.

Až dokonce jsem netušila, kdo za tím vším stojí a jako wow, závěrečná scéna se mi moc líbila.

Mimo to knížka má nádhernou obálku a po dočtení jsem zjistila, že to má celkem 3 díly. Takže věřím, že tohle byl jen rozjezd a v daších dílech se toho dozvíme víc o potenciálu Malou a jejího nápadu.

Nikdy nezapomeň, že někteří lidé nejsou schopni svůj příběh psát sami. Jsou chyceni v poutech, na něž nemají žádný vliv. Ale ty Ty můžeš napsat svůj vlastní příběh.

Mimo jiné knížka obsahuje spoustu krásný myšlenek.

Nikdy se nepleť mezi čtenáře a jeho knihu. To nedopadá dobře.

Na světě existuje tolik knih, že když člověk hledá něco ke čtení, má problém si vůbec vybrat.

Doporučuju všem milovníkům fantasy, tenhle svět si zamilujete!

Etule
23.04.2023 3 z 5

Svět mě upřímně nadchnul, postavy celkem taky fajn včetně těch vedlejších, ale romantická linka byla nějaká moc rychlá. Škoda, trošku to zabila. Nicméně jsem zvědavá na další díly. :-) Určitě si je nenechám ujít.

Jarka_rybář
16.04.2023 4 z 5

Moc pěkné, ne dokonalé, ale s potenciálem. Litersum je úžasný nápad. Malou je šikovná. Na nervy mi lezlo jen pár věcí, ale to by byly spoilery, takže budu mlčet.

janca6129
15.04.2023 3 z 5

Takový potenciál to má! Knižní světy existují, oblíbené postavy ožívají, vedle inspirativních múz pracují i antimúzy, které naopak inspiraci berou... Námět (a obálka) naprosto skvělý.

Ale.

Na to, že Malou má být dospělá pracující mladá žena, mi připadá spíš jako čtrnáctiletá školačka. Mluvou i chováním. Romantická linka je naprosto suchá, motivy k vraždění ne dvakrát důvěryhodné. Magie a knižní dimenze chabě popsané vzhledem k tomu, jak složité všechno je. Ani slabé pokusy o humor se v mém případě nesetkaly s úspěchem...

Jako oddechová četba, třeba pro začátečníky v YA fantastice, jak je zmíněno níže, to není vyloženě špatné, v rámci žánru ale rozhodně existují lepší, propracovanější a zábavnější díla.

ydnac
14.04.2023 4 z 5

POSTAVY Z KNIH OŽÍVAJÍ :-)

Malou je dcerou lidské ženy a mužské knižní postavy (záporné).
Je antimúza.
Svým polibkem bere lidem jejich spisovatelské nápady. Musí to dělat, aby panovala rovnováha.
Světem antimúz je Litersum, něco jako paralelní svět, ve kterém žijí a pracují postavy z knih. Malou o něm celkem nic moc neví a jen plní své povinnosti.
Jednoho dne však dojde k vraždě " jejího adepta" na polibek.
A nebude poslední....

Tento nový svět se mi zalíbil :-), obzvlášť to, že Malou by mohla cestovat do knižních světů, setkat se s různými postavami :-), to by chtěl určitě každý knihomol :-).
Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl, čekám, že se dozvíme v dalším více podrobností o Litersu, akademii a ostatních litreálech.
Zmínka o Castlovi mi udělala radost :-).
Chris je sympaťák :-)
Neřekla bych, že kniha je pecka, ale jestli máte rádi fantasy, tak na oddech se určitě hodí a nezapomínala bych , že je pro děti a mládež :-).

KRÁSNÁ OBÁLKA :-) Takovou si představuji svou knihovnu :-)

nada3314
12.04.2023 5 z 5

Na začátek své recenze musím zmínit přenádhernou obálku, ta mě tak nadchla, že jsem věděla, že knihu musím mít. Tohle je prostě skvost a pro knihomola jako jsem já snad povinnost mít tuto nádheru v knihovně. Naprosto zbožňuji tento styl obálek a smekám klobouk před grafikem, opravdu se mu to moc povedlo. Nadšení veliké.

Fantasy není mým hlavním čtecím žánrem, ale čím víc jej čtu, tak mu postupně propadám a chci víc. Jsem sice fantasy čtenář začátečník, ale totálně jsem se nechala stáhnout a otáčela stránky rychlostí blesku :-)

Lisa Rosenbecker je mladá začínající spisovatelka, která tento příběh o anti můzách začala psát již na studiích a vyšperkovala ho do dnešní podoby. A já jsem šťastná, že jsem si ho mohla přečíst a s Malou, kocourem Sheldonem a Lansburym ho prožít. Od začátku jsem byla vtažená do příběhu a těšila se na každou volnou chvíli, kdy se za nimi budu moct zase vrátit. Úžasná, originální oddechovka nakombinovaná s prvky thrilleru, kterou si oblíbí jak mladí, tak starší.

Náročnějším čtenářům fantasy to přijde asi málo, ale já jsem nadšená a už nedočkavě vyhlížím pokračování. Už teď mi je po nich smutno. Moc ráda se do Litersa opět vrátím.

lena.o.knihach
10.04.2023 2 z 5

Malou Wintersová je potomek záporné fiktivní postavy a skutečného člověka. Je antimúza - dokáže krást spisovatelům nápady polibkem. Jenomže její cíle jsou teď nalezeni mrtví a Malou se stává hlavní podezřelou. Jak má Lansburymu (protivnému mladému detektivovi ze Scotland Yardu) vysvětlit, že je nevinná?

Tohle mohlo být dobré, hodně dobré. Jenže na pouhých 296 stran je to strašně komplikovaný svět, který ani po dočtení pořádně nechápu.
Celou dobu jsem byla zmatená z toho, jak vše funguje a moc mi nepomohlo ani to, že o tom neměly páru ani hlavní postavy.
V tomto případě si autorka opravdu ukousla až příliš velké sousto.

Kocour Sheldon byl jediný, kdo si mě aspoň trochu získal (a jméno vám nejspíš napoví proč). Nevěřila jsem ani romantické lince a vystupovalo tady až zbytečně mnoho postav.
Myslím, že pro čtenáře, kteří s ya fantasy žánrem začínají, by to mohlo být dobré nenáročné čtení, ale pokud už máte načteno a chcete něco propracovanějšího s jiskřením mezi hlavní dvojicí, tak se doporučuji Polibku múzy velkým obloukem vyhnout.

#spoluprace @albatrosmedia

Kikulka97
08.04.2023 3 z 5

Upřímně s hodnocením se budu držet velmi při zemi.
Námět neskutečně originální. Obálka opravdu krásná.
Zpracování původní myšlenky je však kostrbaté a celkově knížka na mě působila dost roztržitě. Závěr, ale hodnotím velmi kladně, překvapivé, konečně svižné (jinak se přiznám, že pomalé, ukňourané chození od ničeho k ničemu mě neokouzlilo xD), líbí se mi, že kniha může a nemusí pokračovat :D (ale je to trilogie, takže pokračování bude, ale jako stand-alone by též obstála).
S čím já jsem měla asi problém je hlavní hrdinka. Na to, že jí má být přes dvacet, tak tady bych jí řekla max šestnáct. Ale hlavní hrdinka je přesným opakem typických hlavních hrdinek fantasy (což nutně nemusí být špatně) - vlastně se chová až moc normálně...do ničeho neštourá, má výlevy vzteku, vybrečí se kocourovi a matce na rameni hned několikrát v průběhu knížky. Mně ale osobně by do hlavní role spíše seděl její kocour, než ona. Hlavní hrdinka mě nudila a nějak se naše sympatie minuly obloukem xD Ale co hodnotím vlemi kladně je nenuceně zařazený a velmi intuitivně vznikající vztah její nejlepší kamarádky. Nic tlačené na sílu podle toho, co je zrovna populární.
Druhému dílu nejspíš šanci dám, ale počkám si na něj do knihovny. Investovat do něj peníze nebudu.

GalaxyR
05.04.2023 3 z 5

V tomto případě by možná bylo lepší, kdybych knihu nedočetla, protože na posledních 50ti stranách ztratila svoje kouzlo.
Kdo by neměl rád knihu o knihách a knižních světech, že? Vždyť o tom to přeci celé je.
Potomci reálných osob a literárních postav, náběh romantiky ve stylu hate to love, knihovny, kočky, káva a Londýn. Kdo by nezatoužil ponořit se do takového příběhu?
Chemie a zajímavost postav fungovala, na začátku, uprostřed... líbilo se mi to, mělo to spád, napětí, tajemství. Detektivní zápletku, kterou jsem nebyla s to rozluštit hned zpočátku.
Co se na konci zvrtlo, to nevím, ale najednou byl celý příběh, od písmene po větu, od slabiky po odstavec, chabý a předvídatelný, nudný a plochý. Komickou tragédii střídal svět zalitý sluncem a já už chtěla konec. Jsem zklamaná, ale možná je se mnou prostě jen něco špatně.

Hatshepsut
04.04.2023 4 z 5

Velmi zajímavý a neotřelý námět fantasy s knižním světem, který ovlivňují polibky múz a antimúz. Musím souhlasit s recenzí Kaduri, že příběh byl psán takovým milým, naivním až dětským stylem, čímž by kniha mohla oslovit i mladší čtenáře. Detektivní zápletka měla rozhodně zajímavé a nečekané finále, což hodnotím velmi kladně. A nakonec nádherný přebal knihy určitě upoutá vaši pozornost. Další díly S Malou, Lansburym a Sheldonem si určitě ujít nenechám.

DreamerX9
04.04.2023 2 z 5

Kniha měla své určité originální pojetí ale mně přišla průměrná a řádně nepropracovaná a to jak svět tak fantasy prvky i postavy. A pak z jiskřičky napětí bylo romantické čtení v jedné lince. Kniha má nádhernou obálku a zajímavý nápad ale za mě nic víc

Kaduri
03.04.2023 4 z 5

Kto má rád fantasy o knihách, knižniciach a knižných svetoch, si toto nemôže nechať ujsť. Pre mňa to bola jedna z najočakávanejších kníh tohto roka.
A musím povedať, že príbeh o Malou, antimúze, ktorá kradne spisovateľom nápady pomocou bozkov, sa mi páčil ... ale je tam ale:).
Bolo to napísané tak trochu naivne, detsky. Spôsob vyšetrovania, nosenie vyšetrovacích spisov kade - tade, ako bezproblémovo prijali policajti existenciu nadprirodzeného sveta ... Proste to nebolo uveriteľné, aj keď sa bavíme o fantasy.
Cítiť, že sa jedná o začínajúcu autorku.
Celkovo sa mi však knižka pozdávala a predovšetkým záver, kde sa s príbehom Malou prepojila samotná autorka. To sa vážne podarilo.
A nebojte, knižka je ukončená, v ďalších dvoch pokračovaniach už vystupujú iné hlavné postavy:).

evineckY
02.04.2023 5 z 5

''Nikdy se nepleť mezi čtenáře a jeho knihu. To nedopadá dobře.''

Moc krásně vystavěný fantasy svět múz a anti-múzy, která musí líbat...
Pozvolna začínající romantický vztah...
Bylo veselo, smutno i drama...
Spisovatelé, nechte se líbat múzou, ale ne anti-múzou :-)

LanaBear
02.04.2023 4 z 5

Po přečtení prvních stran jsem začala propadat lehké panice. Vyděsilo mě množství popkulturních referencí, rychlé vhození do fantasy světa bez předchozího world-buildingu a stereotypní popisy postav ("smaragdově zelené oči mu temně zajiskřily..."). Připadala jsem si podvedená podobně jako u Kronik prachu, kde jsem čekala pořádné fantasy a místo toho dostala 600 stran milostného příběhu. Navíc mi námět silně připomínal Neviditelnou knihovnu od Genevieve Cogman.

Ale.

Čím více jsem četla, tím více mě to začalo bavit. Autorka zvolila poněkud neobvyklý postup, co se týká uvedení čtenáře do jejího univerza, takže se spoustu věcí dozvíme v průběhu a ke konci knihy než na začátku. Ale především; zápletka je tady nejen zábavná, ale i překvapivě chytrá! Taky se mi moc líbí, že se postavy chovají ve výsledku uvěřitelně - spolupracují spolu, radí se, nezamlčují. Jednou z hlavních postav je dokonce mamka protagonistky, a rodiče přitom bývají z YA často vynecháváni. Romantická linka se tady na můj vkus rozjela příliš rychle, ale dalo se to čekat. Jsem zvědavá na další díly.

Iva095
01.04.2023 5 z 5

Milou je anti-múza, která se pohybuje mezi reálným světem a knižním světem. Její otec je antagonista záporná postava a její matka reálný člověk. Jako anti-múza má schopnost krást spisovatelům jejich nápady, stačí k tomu jen jeden polibek. Edward Evens a Simon Holt oba byli začínající spisovatelé a oba měla Milou políbit, ale v obou případech to nestihla, protože je někdo zabil. Co má společného se smrtí obou mužů? Na to se snaží přijít společně se svými přáteli.

Nejdříve se mi nechtělo začínat zase novou sérii, když jich spoustu nemám dočtených, ale nakonec mi to nedalo a do knížky jsem se pustila. Cestování mezi reálným a knižním světem naprosto skvělí nápad. Už párkrát se mi osvědčilo, že knížka ve které se vypráví o knížkách nemůže byt špatná např. Kouzla rodu Thornů nebo třeba Kroniky prachu. Hlavní hrdina Milou mi byla moc sympatický hned od začátku a ne jen ona i Lansbury byl fajn, jen ne hned, ze začátku byl hodně protivný, ale to se v průběhu knihy vysvětlilo. Nenáročná fantasy, která si určitě najde spousty fanoušků. Jsem zvědavá jak bude vypadat pokračování.

"Nikdy se nepleť mezi čtenáře a jeho knihu. To nedopadá dobře."

"Když vyloučíte nemožné, pak to, co zbývá, musí být pravda, byť se zdá sebenepravděpodobnější."

Jenny46
01.04.2023 5 z 5

Jmenuji se Winters, Malou Winters a mám povolení líbat.

Moc se mi líbil obal, proto jsem si knihu vybrala a jak vidím knihy, knihovny určitě pro fanoušky Kroniky prachu. Příběh se odehrává v Londýně, Malou anti - múza, vstupuje pravidelně přes dveře knihkupectví , její láska ke knihám, příběhům a zvědavost vyřešit případy...

Oddechové čtení u kterého se usmíváte , múzy a anti- múzy, myšlenka zajímavá, promýšlená, žánr fantasy, krimi, romantika a knižní svět dobrá kombinace.
Původně jsem chtěla přečíst pár stránek, ale nedalo se odložit a to je vždy dobré znamení 5*

přátelství tajemství pro mládež fantasy

Autorovy knížky

2023  74%Polibek múzy