Listy Oľge

Listy Oľge https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177703/bmid_listy-olge-fTe-177703.jpg 5 26 6

Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky sa začína zoznámením na lodi počas plavby na Dunaji v lete 1962. Prvých päť rokov od ich zoznámenia neboli vždy spolu v Bratislave, vďaka čomu sa zachovala táto korešpondencia. Oľga mala najprv angažmán v Košiciach, potom bol Julo na vojne, neskôr Oľga odišla na dlhší čas do Ameriky. Julo a Oľga si nepísali len ľúbostné vyznania či suché správy, ich listy sú plné postrehov, príhod a v neposlednom rade ilustrácií. Časť Julových listov je písaná vo forme časopisov, kde nechýbajú vlastnoručne kreslené fiktívne inzeráty a reklamy. Tie zostávajú v knižnom vydaní verne reprodukované. Kniha Listy Oľge pozostáva zo 155 Julových a 51 Oľginých listov z rokov 1962 – 1965. Listy vychádzajú päťdesiat rokov od napísania, desať a takmer tridsať rokov po smrti tých, čo ich písali.... celý text

Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Listy Oľge , 2013

Corso
27.11.2020 5 z 5

Viete, citat cudziu korespondenciu sa nepatri. Pretoze tak intimny vhlad do sukromia je proste... intimny. Ale kedze to vyslo knizne, tak je to urcene na citanie. Bolo mi krasne smutno pri tejto knihe. Napisal by nieco inak, keby vtedy vedel ze raz to budeme citat my? Jeden z poslednych ctitelov skutocnej korespondencie a papierovych listov by asi radsej nieco napisal pre nas, a co patrilo jeho zene by patrilo len jej. :) Pre nas mal odkazy v Karavane, v Cucoriedkarni, Slaku. Osobne som velmi vdacny ze vyslo toto. A o par rokov aj Gundzovniky.

dana0712
16.07.2019 5 z 5

Pre mňa jedna (ak nie jediná) z kníh, ktorú nechcete dočítať dokonca. Julko (pardón za familiárny výraz) je mužským zjavom, romantickým gentlemanom. Na každú situáciu je vyzbrojený s humorom a dôvtipom, hoci nie vždy ide o úsmevné momenty. Listy Oľge sú pre mňa jedno z najkrajších vyznaní lásky medzi dvoma ľuďmi, ktorí nemôžu byť spolu a trhá mi srdce pri pomyslení, že ich puto bolo zavčasu pretrhnuté. Pohladenie pre srdce, ale aj pastva pre oči - krásna grafická úprava. Kiežby mi do schránky pristála takáto korešpodencia, juj! ♥

adorjas
22.02.2019 5 z 5

Ako inak- 5* pre najkrajšie milostné vyznania aké som kedy čítala. O to viac to bolí, že to neboli žiadne vymyslené pletky, ale jednalo sa o reálnych, živých ľudí, ktorí si žili v Bratislave a kade-tade po svete a naozaj si takýmto štýlom písali...Krásne grafické spracovanie, nádherný obsah, doporučujem každému kto chce trošku "inej" romantiky.

mysa.cek
18.01.2019 5 z 5

Krásna kniha...od obálky, cez grafické spracovanie a Julove "časopisy"..ale ten obsah. Ten vzťah, skoro neuveriteľný a neskutočné úvahy o knihách, filmoch, o živote. A Ďufka :) od teraz jedna z mojich obľúbených literárnych postáv.
Veľmi som si ju užila a teším sa na Gundžovníky :)

Stellia
07.03.2017 5 z 5

Kniha, ktorú nie som schopná dočítať...Pri spomienke na úžasného pána Satinského mi totiž slzy neumožnia pokračovať v čítaní...A možno som sa stále neodhodlala prísť až na koniec tohto skvostu :)

adulik23
29.12.2013 5 z 5

čo napísať? kniha je úžasne spravená, vydavateľstvo si dalo záležať na jej forme... počas jej čítania som sa zžila s oboma pisateľmi a prežívala som ich vzťah spolu s nimi... v dnešnej dobe moderných technológií im len môžeme závidieť potešenie z toho túžobného očakávania, či bude dopis v schránke... musím povedať, že som sa pri čítaní veľmi bavila, ba miestami som oľge závidela, že po nej niekto tak veľmi prahne...