Listy I. – 1844–1852

Listy I. – 1844–1852 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240486/bmid_listy-i-1844-1852-esT-240486.jpg 5 2 2

Listy Boženy Němcové série

První svazek korespondence Boženy Němcové shrnuje celkem 95 listů (t. j. oproti Hiklovu vydání o 25 a Záhořovu soupisu o 11 listů více) z let 1844–1852. Jsou tu tedy zahrnuty dokumenty k jejím počátkům literárním, k historii jejího pobytu na Domažlicku, v Nymburku, v Liberci a také již ze Slovenska, z jejích prvních dvou cest v r. 1851 a 1852. Nejčastějšími adresáty jsou Antonie Čelakovská-Reissová, Johanna a Žofie Rottovy, členové českomoravského bratrstva – Matouš Klácel, Jan Helcelet, Veronika Vrbíková, rodina Staňkova, A.V. Šembera, J. Pospíšil aj. Listy, které jsou vydávány na základě rukopisů, jsou uspořádány chronologicky, rozsáhlý poznámkový aparát (popis listu, jeho dnešní uložení, vysvětlivky k obsahu) je připojen souhrnně na konci knihy, kde je také uveden seznam adresátů s charakteristikami a odkazy na jednotlivé dopisy. Korespondence obsáhne celkem čtyři svazky dopisů Boženy Němcové.... celý text

tonysojka
26.01.2021 5 z 5

Čteno jako doplněk ke sledování televizního seriálu Božena, z jehož ztvárnění postavy jsem byl lehce zmaten. Listy mi malinko pootevřely náhled do křehkého vnitřního světa ženy, která milovala život, rodinu a svobodu.

"nač si ti lidé ten život tak ztrpčujou, když není jíst nikdo, kdy a kde ho smrt zastihne?"

"Udělala jsem kaňku nahoře, ale že je taková hezká, nebudu ji vyškrabovat."

Božena Němcová
česká, 1820 - 1862