Liška Bystrouška

od:


KoupitKoupit eknihu

Děj knihy Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška, podle níž vznikla proslulá opera Leoše Janáčka a dětmi oblíbený večerníčkový seriál, se odehrává poblíž Blanska, blízko Bílovic nad Svitavou. Také tam lze najít nejednu hospodu, která je podle lišky pojmenovaná. Ve skutečnosti se liška narodila poblíž střítežské hájovny, kde ji našel opuštěnou místní revírník a vychoval ji mezi domácími zvířaty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71896/liska-bystrouska-xuH-71896.jpg 4.188
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Přidat komentář
Znedla
29.05.2018

Takové lehké čtení do kabelky - neurazí, ale ani moc nenadchne.

Bohužel se mi dostal do ruky výtisk, kde chyběly dvě kapitoly :-(. Takže níže zmiňovaný hysterický záchvat mi zůstal utajen :-).

radusak9806-1
09.03.2018

První s čím má čtenář problém je styl psaný a jazyka, kde někdy poznat o co jde je vyloženě olympijská disciplína. Začátek knihy je poutavá a nečte se to tak zle, ale na konci, když liška dostane hysterický záchvat bych od ní utekla :D

Ony
25.02.2018

Není to půvabné, milé ani pro děti, jak občas slýchám. Hrubozrnné sexistické a politické narážky a bezmezná brutalita mě až šokovaly. Závěr to trochu žehlí, ale stejně se mi to líbilo hlavně jako dialektologický zážitek. Chvílemi jsem si i říkala, proč se do toho vůbec plete ta liška, a nejsou to prostě humorné historky o prostomyslných pantatících.

SlamLenka
05.08.2016

Miloučké čtení! S lehkostí jsou zde zachyceny trefné poznatky ke společnosti, které jsou i po necelých sto letech od sepsání stále aktuální. Ze začátku jsem si musela zvykat na užité nářečí, ale pak už jsem se hezky začetla. Samotnou mě překvapilo, jak mě to bavilo, takže ze srdce doporučuji!

Damato
10.04.2016

Kdysi dávno mě tuto knížečku koupila babička- já byla malá holka a šíleně mě nebavila. Teď jesm ji - po letech našla a nemohla se od čtení odtrhnout. Výborně napsaná, oddychová, milá,

kacaabba
26.03.2016

Když jsem se dočetl, jaký byl život, dílo i osud spisovatele, velmi se divím, jak poeticky a s dobrým koncem liška Bystrouška mohla skončit. Však to je dobře a možná právě proto je dnes jeho dílem nejznámějším, však?

Xena011
08.03.2016

Pěkná pohádka, u které se dá snadno odreagovat a u něhož příběh končí šťastně.

Sandik
04.05.2015

Já jsem vyrůstal v jižních Čechách, teď už asi patnáct let bydlím v Praze a středních Čechách, ovšem četlo se mi to velmi dobře. Čili ono asi moc nezáleží na tom, odkud kdo pochází ;o) Celkový dojem: 90%

Pájuš
06.08.2014

Úsměvný příběh o vychytralé lišce a revirníkovi. Kniha se mi četla dobře. Ve vydání, které jsem měla z knihovny byl vzadu slovník. Vadilo mi akorát, že jsem během čtení musela pořád koukat na význam slov, což trošku narušovalo prožitek ze čtení.

Matthias
15.03.2014

Teda přiznám se, že se mi to četlo straně špatně. Jsem sice z Brna a hodně slov z nářečí z Bílovicích nad Svitavou znám (hádám, že lidem mimo Moravu by se to četlo ještě mnohem hůře, než mně), přesto to nebylo úplně příjemné čtení a uvědomil jsem si taky, že nářečí v psané podobě vypadá hrozně. Dokonce i samotná Bystrouška užívala výrazné nářečí, díky čemuž působila tak nějak nesympaticky. Když ale styl, jakým je to psaný odpustím, co mi vlastně zbude? Spoustu pasáží je vyloženě nudných a naprosto o ničem. Pří čtení jsem trpěl... Naštěstí, jak se zjeví konečně Bystrouška, začne to být kapku zábavnější. Čekal jsem, že Bystrouška bude opravdu bystrá, neboť já mám rád chytré postavy, ale naneštěstí nic moc chytrého nepředvedla - snad jen scénka, kdy převeze kohouta... Trochu mě zarazila jedna scénka z jezevcem, kterou bych jazykem dnešní doby nazval jako "Golden shower" nebo jako "Watersports" - ehm :D Zajímavé to začne být teprve až na konci, kdy je na lišce poznat aspoň malá snaha o psychologický vývoj hlavní postavy (dá-li se to tak nazvat) . Liška si prostě začne uvědomovat, že její život nemá smysl, a že vlastně touží po lásce. Pak potkává Zlatohříbka (mimochodem, docela pěkný jméno pro Lišáka) a je to. Někdy mi ale trochu přišlo, že má Bystrouška snad rozdvojenou osobnost - protože sem tam má všechno na háku a všechny v pohodě převeze, jindy má kvůli nějaké blbosti pocity viny a studu - je zvláštní, jak se chová nekonzistentně - na druhou stranu, v humoristických románech se tohle asi moc neřeší. Takže závěr? Chápu, že má tohle dílo určitou uměleckou literární hodnotu a možná jsem kulturní barbar, když takový skvost hanobím, ale myslím, že člověku v dnešní době moc nedá. Ať už kvůli nářečí, kterým je psané, nebo i kvůli tomu, že humor v dnešní době je zkrátka příliš odlišný.

Stilico
11.09.2013

Krásný příběh. Poeticky vykreslena příroda okolo Bílovic a zároveň satiricky zobrazono chování a myšlení lidí, zde skrze pohled mladé lištičky a zvířátek z lesa, které také mají mnohdy lidské nešvary. Lidi kritizuje a posmívá se jim na více místech, ale v pasáži, kde se lišák namlouvá Bystroušce si dokonce utahuje z inteligence čtenářů: "... seš nádherná, nesmij se mi, nevrc hlavo, uvidíš, že o tobě, o tobě, moja Bystrouško, budou aji romány psát, a nandou se takoví lidé hloupí, že to vydržijou číst až do konca. ..." Jsem jedním z těch "hlupáků", který příběh dočetl a mohu říci, že na rozdíl od mnoha hloupostí, kterých jsem se kdy dopustil, tohle byla spíše ta rozumnější věc.

WEIL
26.06.2011

Příhody lišky Bystroušky jsou zajímavé i v dnešní době, pokud někdo zvládne jazyk, kterým je napsán a odpovídá nářečí, které se užívalo především v Bílovicích nad Svitavou, kde autor žil, a kde dodnes stojí i hájovna, kde liška Bystrouška údajně žila.

Alix

Opera se mi nelíbí, na rozdíl od knihy. Plná humoru, s originálními kresbami autora, aspoň ve vydání, které vlastním. Příběh malé lištičky, která se ke smůle své i smůle lidí, dostala nedobrovolně do hájenky a když už, tak si umínila, že tam bude žít podle svého.