Líška

Líška https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415781/bmid_liska-fbK-415781.jpg 4 193 67

Väčšina zbraní funguje na pokyn človeka. Väčšinu zbraní vieme kontrolovať. Ale čo ak najnebezpečnejšia zbraň na svete nie je riadená strela ani utajená ponorka či počítačový program? Čo ak je to osemnásťročný mládenec s mimoriadnymi rozumovými schopnosťami, ktorý dokáže preniknúť do najsofistikovanejších bezpečnostných služieb na zemi a manipulovať so zbraňami tak, že sa obrátia proti samotným superveľmociam? Aká je jeho cena? A čo všetko by ste urobili, aby ste sa ho zmocnili? V trileri Líška ide o preteky s časom po celej zemeguli s cieľom nájsť a chytiť – alebo kryť a zachrániť –, aby sa zmenila rovnováha svetových mocností. Čokoľvek sa stane, Líška sa nesmie dostať do nesprávnych rúk, lebo môže prísť niečo, čo si nevieme ani predstaviť.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

The Fox , 2018

animovanej medv
11.02.2021 3 z 5

Liška je fajn kniha, která by pro jiného autora mohla být tím nejlepším, co kdy napsal, ale bohužel na Forsytha je to málo.

Vlastně mi to přišlo jako povídková kniha. Liška se svým šéfem dovedli jednu akci do konce a jejich nepřátelé se jen marně snažili o odplatu a mezi tím Liška začal dělat na další akci. Jedndotlivé příběhy byly zajímavé, ale bohužel čím dál člověk četl, tím méně byly uvěřitelné. Myslím, že závěr knihy byl vyloženě mimo...

Ale je to Forsyth, takže pořád to stojí za přečtení.

Eisy
11.02.2021 4 z 5

Výborná knížka, kdo se diví, že je dlouhý popis vládních agentur, zbraní atd. tak nečtěte Forsytha :D

ondrej.b
10.02.2021 3 z 5

Je to... dobré. Záměrně píšu jen dobré. Není to prostě vynikající, jako starší romány. Ale v rámci příjemné povinnosti přečíst vše od mého oblíbeného autora to určitě neurazilo. Rozuzlení s chlapcem opravdu poněkud pohádkově zakončeno, jakoby autor nevěděl jak dál, koho dál ohrozit, komu překazit plány. Pokud se k chcete k Forsythovi vrátit, doporučuji spíše starší romány.

Kv0the
06.02.2021 2 z 5

Moje první knížka od Forsytha. Je to celkem napínavé čtení, zvlášť v druhé polovině knížky. Nejdřív se ale člověk musí prokousat výčtem různých tajných organizací spolu se sáhodlouhým vysvětlením, co která organizace dělá. Pro někoho to může být zajímavé, mně to přišlo až moc podrobné, zdlouhavé a nudné. Bohužel to výrazně zkazilo dojem z knížky.

čef
29.01.2021 5 z 5

Romány Fredericka Forsytha mají vždycky pekelný spád, nikde se tam proto naštěstí nedočteme, jaké jídlo a pití si objednal hlavní hrdina, jak si ho vychutnal a jak zlobí nějaké čerstvě narozené mimi. Zato je zde samozřejmě spousta akčních a napínavých scén z pozadí zpravodajských her. Souboj ruské a britské špionážní služby se tentokráte odehrává spíše na síti, ale speciální síly si také zastřílejí, to se nebojte. Také se leccos dozvíte o tomto propojeném světě, kde se možná hraje i v tuto chvíli o všechno, aniž o tom víme a nikdy se to naštěstí nedozvíme.

elcapitano
24.01.2021 2 z 5

Od Forsytha jsem četl všechno a tento romám mi přišel bohužel nejslabší. Nekonečné vysvětlování struktur všech možných zpravodajských organizací, děj podivně zacyklený a předvídatelný, závěr úplně zahozený. Navíc se věci v knize dost zbytečně opakují. Dočteno jen se sebezapřením. Je to škoda, na knihu jsem se moc těšil, ale zklamala mne.

Patapuf
24.01.2021 4 z 5

Za mě spokojenost... je to takové odpočinkové čtení ze špionážního prostředí... konec byl slabší stejně jako jednostranná převaha ze strany "těch dobrých"....

Ptaca
22.01.2021 3 z 5

napínavé, Forsythovsky dokonalé, jen snad trochu dost kombinací, jednostranná úspěšnost akcí. Rusové a jejich kamarádi, bohužel, tak neschopní nejsou. Ale je to kniha a čte se dost dobře.

JiMi017
07.01.2021 5 z 5

Tak opět Frederick Forsyth nezklamal, Pán špionů našel novou tématiku pro 21.století a napasoval pěkně na události, které se odehrávají v této době. Velké uznání. Zajímavé čtení, napínavé a postupný vývoj akcí. Ten závěr je zajímavý a poslední odstavec k zamýšlení. Doporučuji k přečtení, zvlášť těm co mají rádi tuto tématiku. Kladně hodnotím.

hnusák
05.01.2021 4 z 5

Navzdory všem nepravděpodobným scénářům a očividně nastíněným současným postavám světového establishmentu se mne kniha velice líbila, má spád a s chutí jsem se do ní zakousl. Pan Forsyth je skvělý vypravěč a znalec špionážních témat i přes svůj požehnaný věk.

Aleen
30.12.2020 3 z 5

Ačkoliv jindy mám pro svého oblíbence Forsytha jen superlativy, tentokrát ne... Příběh, nápad, zpracování - to je tradičně perfektní. Ale naprosto mě ve čtení brzdily výčty špionských organizací celého světa. Než jsem přečetla celý název jedné a začala se vracet k příběhu, již zde byla další agentura, kterou bylo třeba nejen zmínit celým názvem, ale ještě vysvětlit, jaké je její poslání a návaznost na světovou politiku! A to samé se týká zbraní: výčty, vysvětlení, zápis jako z wikipedie. Adrian je sice sympaťák, ale v závěru už mi přišel jako Robin Hood globální politiky. Tento román mi, jak musím s velkou lítostí přiznat, nedal, nač jsem se těšila.

Noonian
11.12.2020 3 z 5

Čte se to dobře, je viděl že Forsyth to řemeslo umí fakt dobře. Ale co se tématu týká, tak je to slátanina na n-tou...

Boboking
02.12.2020 4 z 5

Už padesát let patří Forsyth ke stálicím žánru špionážních románů. Přesně jak se nazývá jeho biografie, je to mistr Vypravěč. Dokazuje to i jeho poslední kniha Liška, která se zabývá novou dimenzí současné "války ve stínech" - kyberválkou. Samotný příběh je sice dost "jednosměrný a předvídatelný", přesto jeho znalosti světa špionáže a politiky umí tak skvěle podat, že stejně knihu nedokážete odložit. A osobně se mi líbí, že Forsyth znovu ukazuje, že nemá cenu si hrát na „politickou korektnost“, lepší je pojmenovat věci tak, jak se mají, že hajzlové budou vždy hajzlové, na které platí jen ono "na hrubý pytel, hrubá záplata".

Listicka3253
18.11.2020 2 z 5

Velice výjimečně se mi stane, že knihu nedočtu, a toto je ten případ. Vadil mi jistý neosobní styl vyprávění, minimum přímé řeči, spousta zkratek různých útvarů, zkrátka mi to nesedlo a vlastně mě v půlce knihy i přestalo zajímat, jak to dopadne, což byl signál k odložení.

jirimatejka
17.11.2020 4 z 5

Od Forsytha bych čekal kapku více, příběh je celkem stručný, myslím, že si autor mohl víc vyhrát s postavami i příběhem jako takovým. Trochu tam chybí hlavní zápletka, hlavní protivník. Celkem si Forsyth užil vzpomínky na staré špionské časy, které se prolínají s moderními technologiemi. Ovšem jen dost obtížně se věří tomu, že íránská fabrika na uran je připojená do internetu, podobné severokorejská zařízení. Ale jako celkem dobré, můžu doporučit.

el-zbych
25.10.2020 4 z 5

Kniha byla super. Mohla být trochu více obsáhlejší, ale styl psaní stále Forsyth

B4LU
20.10.2020 2 z 5

Bohužel, tahle kniha jde dle očekávání spíše ve stopách svých novějších předchůdců namísto starších autorových klasik. Ty povětšinou stály na osobních příbězích protagonistů, jejich známostech napříč (většinou) špionskou komunitou, jejich úkolech, problémech a metodikách při jejich řešení. Napětí plynoucí z toho, zda hrdinův důvtip bude stačit na stejně prohnaného protivníka, bylo u Forsytha vždycky hlavním lákadlem.
U Lišky má člověk pocit, jako by se posunul do role jejich nadřízených, kteří úkol zadají, přečtou si hlášení o tom, jak proběhl, a pak zadají nový. Podobný problém jsem měl už s Kobrou a Seznamem smrti - prostě se není s kým ztotožnit, všichni jsou tu jen figurky na šachovnici. Napětí tu prakticky neexistuje, protože Liška je doslova technologický kouzelník, který každý úkol hravě rozlouskne v horizontu pár dnů; otázka není, zda uspěje, ale jak moc v tom soupeře vymáchá, až to udělá. Tahle exkurze světem tajných služeb je velmi předvídatelná a přímočará.
Je to slabé. Jednoznačně Forsythův nejslabší kus. Váhal jsem mezi 2 a 3*, ale i Kobra, které jsem udělil 2*, na mě udělala větší dojem.

Centurion.d
04.10.2020 3 z 5

Kniha je napsaná dobře a přečetl jsem ji skoro jedním dechem, protože mě zaujaly autorem popisované znalosti jednotlivých tajných služeb. Forsyth je dobrý spisovatel, ale popravdě musím říct, že tohle už není on.
Styl vyprávění je veden z pohledu třetí osoby, vypravěče, který popisuje všechny události, které se dějí. Bohužel značně jednotvárně, protože autor skoro nepoužívá dialogy. Celý příběh tak na mě působil, jako kdyby si člověk četl reportáž nebo nějakou kroniku, bez špetky napětí, zvratů, překvapení, které tam v této formě prostě nedáte tak, aby to bylo zajímavé a nečekané. Román nemá v podstatě ani žádného hlavního hrdinu, který by vám mohl přirůst k srdci a zajímal by vás jeho osud. Postavy jsou ploché a kdyby neměly jména, ani by to nevadilo. Jsou nevýrazné a po přečtení na ně zapomenete.
Na Forsythovi se mi vždy líbilo, že si vybral nějakou skutečnou událost a na té postavil celý fiktivní příběh, takže jste si po přečtení mohli říct, že to tak klidně mohlo být. Tady to tak nepůsobí. Nejsem si jist zda k některým z uvedených událostí došlo, nehledal jsem to nijak intenzivně, rozhodně vím, že nedošlo k závěrečnému vyvrcholení. Celá kniha a provedené sabotáže působí jako pohádka.
Mladý hacker, jak někdo dříve psal, působí jako spasitel, který dokáže všechno. Britská tajná služba díky němu dokáže škodit všem nepřátelům a ti se mohou jen snažit svého protivníka vyřadit. Pokud by se autor nerozhodl knihu ukončit, mohl by hacker spasit celý svět a vymýtit veškeré zlo.

hanap
03.10.2020 4 z 5

F. Forsyth skvělý vypravěč , z mnoha popsaných událostí člověka mrazí. Možná napsal i lepší dila, ale Liška nic neztrácí na zajímavosti.

fejenor
01.10.2020 2 z 5

Určite to nie je kniha, ktorou by sa mal Frederick Forsyth pyšniť. Je nutné na začiatok povedať, že aj tu Forsyth jasne ukazuje kde patrí medzi najlepších. Rýchli spád, určitá chlapská romantika a hlavne zákulisie fungovania špionáže a svetovej politiky. Nie je to kniha, ktorú by ste jednoducho odložili. Na druhej strane z nej mám pocit, že skôr, ako o príbeh, alebo ukážku hry tieňov ide tento krát autorovi v prvom rade o vyslovenie názoru na aktuálny stav politiky vo svete. Z časti je to polemika o dôvodoch niektorých udalostí, ktoré sú reálne, z časti je to kritika politických rozhodnutí. Problémom je, že je otázne, či Forsyth pozná objektívnu pravdu, ktorú tu takto jasne prezentuje. Mal som až pocit, či nečítam konšpiračné teórie. Aj keď oveľa pravdepodobnejšie a ďaleko lepšie napísané.
Rovnako mi vadí, že sa veľká časť točí okolo informačných technológií a ich vplyvom nie len na osobný život, ale v prvom rade na národnú bezpečnosť. A tu vidím najväčší problém. V žiadnom prípade nie som na tieto veci expert, ale Forsythov prístup mi tu príde diletantský. Ako keby rezignoval na faktickú prípravu a postupoval podľa niekoľko základných informácií. Zvlášť vzhľadom na prepracovanosť zbytku to bije do očí.
Kniha je, ako celok príjemne čítavá. Osobne doporučujem popri čítaní viesť osobný dialóg o Forsythovích politických názoroch. Či už súhlasíte s autorom , alebo nie. Rozhodne stojí za prečítanie, ale je potreba brať v úvahu trochu politický manifest a zároveň sa zamyslieť nad úlohou informačnej bezpečnosti nie len na maličkostiach, ako slabé heslo na facebooku