Sesternica Beta

Sesternica Beta obálka knihy
Mé hodnocení:

Asi v polovici júla roku 1838 hrkotal po Univarzitnej ulici jeden z tých vozov, nazvaných milord, čo sa nedávno zjavili na parížskych námestiach, viezol sa v ňom tučný muž strednej postavy v rovnošate kapitána národnej gardy....

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207925/sesternica-beta-xIr-207925.jpg 4.268
Vydáno, Smena

La cousine Bette, 1848

Kniha Sesternica Beta

lampernaqui

Rozhodl jsem se pustit do čtení dalších klasik. Staré francouzské autory mám rád, tak snad se mi podaří přečíst celou tuto edici Knihovny klasiků. O úvodní Sestřenici Bětě jsem neměl žádné informace ani ze školy. O to víc si potom podle mého člověk čtení užije. Balzac se pouští do osudu několika rodin a Běta vystupuje jakoby v pozadí, přesto se jí ale daří tahat za nitky. Jinak hlavními tahouny příběhu jsou záletní manželové, kteří si ani ve stáří neodpustí mladé milenky, i kdyby to mělo stát jejich rodiny veškeré jmění a důstojnost.

Gréta79

Pri tejto knihe som si povedala, že dnes už knihy dosahujú len malú kvalitu oproti tým knihám, ktoré boli napísané v minulých storočiach. Balzac, ako aj ostatní autori, si dal záležať na charakteristike postáv, dialógoch a predovšetkým na zobrazení spoločenských pomeroch Paríža. Jeho satira ľudí bojujúcich o udržanie spoločenského postavenia, ovládaných vášnami a márnivosťou je úžasná. Kniha akoby bola zároveň obrazom mužskej slabosti, ktorí pre ženskú sukňu urobia hocičo a ženy si sú tejto ich slabosti vedomé. Preto ju využívajú vo svoj prospech, pričom muži sa na tom i sami smejú a označujú sa za starých bláznov.

petr_
30.07.2020

Moje první kniha od Balzaka a velmi se mi líbila. Udivila mě ta bezvýchodnost jednání jednotlivých postav, které vědí, že se řítí do propasti, ale nic proti tomu neudělají. Pro současnost je inspirující úžasná finanční negramotnost některých postav, které riskují život svůj i své rodiny jenom pro to, aby si udrželi svoji společenskou prestiž a žonglují s penězi tak dlouho, dokud to jde. Když se dnes kolem sebe dívám, tak vidím totéž, reklamy na levnější spotřební půjčky a statistiky zadluženosti obyvatelstva. Hrdinové knihy vlastně ničeho nedocílí Crevel, ani Hulton si užijí svých pár chvilek štěstí a pak jeden zemře a druhý se znemožní, Valerie a Lizbet zemřou, Václavův konec není v knize jasný, ale umělec se z něho nestal. Jednou ze stálic je baronka, která se snaží udržet rodinu pohromadě i když ví o Hultonových záletech, dokonce je ochotna hodně slevit ze svých zásad, když je rodina v krizi.
Sestřenice Běta zde vystupuje jako šedá myš, která má svoje komplexy a plány, má ve všem prsty a nikdo kolem ní netuší jaký má přehled a že má ve všech problémech prsty. Snaží se manipulovat s lidmi ve svém okolí za vydatné pomoci Valérie.
Všechny postavy jsou velmi pěkně vykreslené a určitě si od autora ještě něco přečtu.

Sloany
27.04.2019

Výborná klasika, pořád aktuální, skvěle napsaná.

Vlasta155
20.03.2019

Klasika a pořád čtivá.

zbt81
17.12.2015

Balzak vo svojej 'Sesternici Bete' úžasne vykreslil človeka nespokojného zo svojim životom a osudom, ktorého má rodina aj okolie za outsidera, úbohú starú dievku túžiacu pomstiť sa svojej úspešnejšej sesternici Adeline. Hoci bola ústrednou (negatívnou) postavou Beta, v oveľa horšom svetle som vnímala starého erotomana Hulota, ktorý kvôli vlastnej rozkoši neváha uvrhnúť celú svoju rodinu do biedy a kvôli ktorému umiera nakoniec aj jeho cnostná Adelina. Pre mňa úplne najodpornejšou postavou bola Valeria Marneffová - pre verejnosť oddaná manželka, v skutočnosti však rafinovaná kurtizána vydržiavaná niekoľkými milencami.
Happyend sa samozrejme nekonal, ale zlo bolo z časti potrestané.
Balzak ma zatiaľ ešte nesklamal - bol to spisovateľ s veľkým talentom a znalec ľudských duší. Okrem toho, že jeho romány majú čo povedať aj dnešnému čitateľovi, majú v sebe aj istú noblesu a dobovú atmosféru, ktoré dnešné romány väčšinou postrádajú.

Taťka Hraboš
17.11.2015

Naposledy (a současně poprvé) jsem od Balzaca četl asi před 25 lety Otce Goriota - protože patřil k povinné četbě. Jelikož není na škodu občas nějakého klasika přečíst i v dospělém věku, sáhl jsem po téhle knížce a nelituju. I když mi místy jednání postav připadala nepochopitelná - hlavně ty náhlé emocionální a myšlenkové zvraty - a i když se stylem vyprávění nejedná o zrovna lehkou knihu, jedná se o dílo velice důvtipné, do detailu propracované, plné zajímavých postav a rozhodně ne nudné.

MartinkaSku
04.10.2015

klasika, z dob madam pompadur, bylo to dobré a výstižné pro onu dobu .:,))))