Lhář

V psychologickém thrilleru od autorky románu Slepí je obhájce prominentních kriminálníků sám obžalován z vraždy. Úspěšný manhattanský advokát Peter Caine bez výčitek zastupuje vrahy, pedofily a násilníky. Je zvyklý v soudní síni vyhrávat: své práci a touze uspět obětuje vše, včetně vztahu s přítelkyní a pubertálním synem. Když je zavražděna jeho bývalá milenka Charlie Doylová, život se mu obrátí naruby. Charlie byla nevlastní dcerou newyorského státního zástupce Harrisona Doyla. Ten jediný kdysi dokázal Petera v soudní síni porazit a nyní je přesvědčený, že za vraždou jeho dcery stojí právě jeho někdejší rival. Navíc tomu nasvědčuje i řada důkazů. Peter se zoufale snaží dokázat svou nevinu a přitom si uvědomí, že nejvíc člověku můžou ublížit jeho nejbližší. Pravda o vraždě Charlie Doylové je mnohem zvrácenější a zlověstnější, než by si kdo troufal pomyslet…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428804/lhar-F5O-428804.jpg 4.43
Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno, Host

Once a Liar, 2019

Kniha Lhář

soukroma
dnes

Málo originální, směs námětů, neuvěřitelný konec: začátek mne zaujal, vyprávění advokáta, který hned na sebe prozradí nejhorší vlastnosti - je z vlastní vůle lhář skrz naskrz a jako takový netouží po ničem víc, než se dostat na vrchol. Jenže (nejen) tohle téma je dost obehrané, v mnoha mnohem lepších variacích, a tak mi v průběhu čtení vytanulo na mysli postupně několik skvělých knih i filmů (Highsmithová, Grisham, Ďáblův advokát aj.), z nichž zřejmě autorka upletla celý "svůj" dlouhatánský příběh.
Po první třetině už na mě z knihy vypadávalo čím dál víc klišé, přidala se romantika a podivné reakce i u hlavního hrdiny - knihu holt napsala žena, obklopila ho také třemi ženami, takže prostě romantiku apod. do příběhu nacpala (krom jiné vaty) velkými doušky.
Podezření z vraždy se objevuje až v poslední třetině, o vyšetřování moc nejde a k soudnímu procesu se ani nedospěje. Kdo to vše dle autorky skutečně naplánoval a spáchal lze vytušit před závěrečným potvrzujícím gongem, ale to nic nemění na nevěrohodnosti rozuzlení - že by si právník a takový profesionální lhář, sociopat až psychopat tak málo všímal svého okolí a neměl šestý smysl na stejně obdobně prolhané jedince ve své blízkosti?
Forma příběhu byla zajímavá, Tenkrát a Teď, dvě dějové pravidelně po kouskách skládané linky, které se na konci časově protnou. Škoda že autorka neubrala na zápletkách a vatičce, pak by byl příběh čtivější. 65%

Alex F. Brady
americká