Králova mlha

Králova mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488497/bmid_leviar-kralova-mlha-vYR-488497.jpg 4 59 30

Leviar série

1. díl

Úvodní část hrdinské fantasy série českého autora plné magie a dobrodružství. Sylothys, rozmanitá říše pěti království bez jediného krále, je v nebezpečí. Nekonečný příliv satyrů a mlhy neustává a hrozí, že celou zemi zahalí bílá tma. Zloděj Nydeon a jeho pět přátel nehodlají jen přihlížet a rozhodnou se vyrazit do boje. Pomůže jim nejen síla a důvtip, ale i magické schopnosti Leviar, se kterými lze dokázat takřka cokoli. Třeba i rozhodnout bitvu proti Bílému králi. Ten má ale vlastní děsivý plán a nehodlá si ho nechat překazit.... celý text

spencer
04.06.2022 4 z 5

Příběh se odehrává v říši Sylothys, která je složena z pěti království. Žádné z nich nemá svého krále, neboť je po své porážce legendární Bílý král všechny proklel. Jelikož jeho skon zůstal zahalen tajemstvím, nemůže si být nikdo jistý, zda skutečně zemřel, či zůstal naživu.

Děj je vyprávěn v er-formě a točí se okolo zloděje Nydeona, který společně s elfem Thelianem prchá z vězení s úmyslem obávaného Bílého krále jednou pro vždy přemoci. Po cestě se k nim přidávají další společníci, které kromě magické síly na cestě provází i poměrně velká dávka humoru.

Slibuji vám, že jakmile se v ději po několika prvních kapitolách zorientujete, bude vás během čtení doprovázet touha zjistit, jak se vše vyvrbí. Svět, kde se příběh odehrává je totiž velmi dobře promyšlený a originální. Šanci zaujmout má také samotné fungování magie a srozumitelný způsob, kterým je vše vysvětleno. Charakteristika postav byla velmi dobře provedena a oceňuji, že se dění nesoustředilo pouze na jednoho hrdinu, ale objevilo se jich tam hned několik. Na pokračování jsem velmi zvědavá, a to i přes to, že jsem měla čas od času problém se v ději zorientovat. Ale to už tak u prvních dílů bývá. Věřím, že to bude příště lepší:)

Jajiinka
03.06.2022 5 z 5

Vyprávět autor opravdu umí a tím vás dokáže vtáhnout do děje. Krásně vybudovaná atmosféra, která na mě hezky doléhala. Někdo by řekl, že příběh je v některých pasážích zbytečně natahován, ale mě naopak přišel vyrovnaný. Možná někomu bude vadit i absence romantické linky, mě osobně tam nechyběla. Konec tohoto prvního dílu byl překvapivý a emotivní. Velmi nalákal na další díl.
__________________ celou recenzi najdete v záložce Recenze / VÝPRAVNÁ STŘEDOVĚKÁ FANTASY OD ČESKÉHO AUTORA _________________

Knihomolka97
01.06.2022 4 z 5

Příběh je spíše odpočinkového rázu, ovšem nechybí pár napínavých, akčních, někdy krvavých scén, také překvapivých momentů a magie. Je vyprávěno v er-formě a ústřední postavou je zloděj Nydeon. V průběhu se ale objeví další klíčové postavy - třeba takového elfa Theliana jsem si oblíbila skoro okamžitě. Pak také Yogrif stojí za zmínku, protože ten mě bavil svýma hláškama! Co věta to perla. :D Společně s dalšíma postavama tvořili zajímavou nesourodou partu a to se mi strašně líbilo. (Hned jsem si vzpomněla na Šest vran :D )
Začátek byl pomalejší, postupně to bylo čím dál zajímavější, vše do sebe zapadalo a poslední třetinu jsem doslova zhtla. Moc se mi líbil svět, kde se příběh odehrával (byť mi chviličku trvalo se v něm zorientovat).
Vše bylo ale hezky popsáno a vysvětleno - historie, prostředí, atmosféra, magie, bytosti... Popisů bylo poměrně dost, naštěstí mě nenudily. Na začátku knihy najdeme samozřejmě také mapu. Naopak nenajdeme romantiku - pro mě nezvyklé, ale příjemné zpestření a zjištění, že to jde i bez ní. A to já romantiku vyhledávam skoro všude... :D
Závěr navnadil na pokračování, jsem opravdu zvědavá, co bude dál a těším se na další díl! Ještě musím pochválit obálku, která je podle mě naprosto skvělá!
4,5⭐️/5⭐️.

Luigi1
19.05.2022 5 z 5

Dlouho mi trvalo než jsem se chytil,ale pak to mělo spád.

Paja.92
18.05.2022 4 z 5

Pokaždé, když začínám číst nějaké fantasy, tak jsem trochu rozladěná, jelikož vím, že mě čeká mnoho nových jmen, názvů, bytostí a celkově mi bude chvíli trvat, než se v novém světě zorientuji a pořádně se začtu.
Tentokrát jsem ale byla velmi mile překvapena! Ačkoliv je Sylothys obrovský, svět je popisován postupně a vy nemáte pocit, že se ztrácíte ve stovkách jmen a událostí, které vám nedávají smysl. Autor pozvolna vysvětluje zákonitosti tohoto světa a přitom vás nenápadně provází jeho minulostí, takže se do knihy začtete hned na začátku a můžete si putování s Nydeonem vychutnat plnými doušky.
A že to ale bylo putování! V knize nebylo žádné hluché místo. Pořád se něco dělo a vy jste neměli čas se nudit. Navíc je celý svět neuvěřitelně promyšlený- od geografie, historii až po rozmanité obyvatelstvo. Popravdě jsem nečekala, že tohle středověké fantasy bude takhle dobře promyšlené a popsané. Autor umí popsat prostředí tak, že vás vtáhne do děje, ale zároveň to není přehnaně květnaté, takže se to čte lehce.
Jediné, co mi trochu vadilo, byla plytkost postav. Připadalo mi, že kromě jejich vzhledu jsem se toho o nich moc nedozvěděla, takže jsem si nedokázala nikoho pořádně oblíbit nebo naopak nenávidět- a celkově jsem nebyla schopná se s nimi nějak ztotožnit (Nejvíc mi popsaný připadal Yogrif a taky se zařadil mezi mé oblíbence). Možná to byl ale záměr a více se o postavách a jejich minulosti dozvíme v dalším díle.
Pokud máte rádi oddechová středověká fantasy určitě do Sylothysu zavítejte.

Ahmose
13.05.2022 4 z 5

Kráľova hmla je úvodný diel do novej výpravnej českej fantasy série Leviar. Už na prvý pohľad zaujme nádhernou obálkou. Stredoveký svet Sylothys a magický systém Leviar, ktoré autor vytvoril sa mi veľmi páči. Čitateľ sa postupne o nich dozvedá dôležité informácie, ktoré ako skladačka, do seba zapadajú. Mám však tušenie, že to najdôležitejšie ešte len príde. Štýl, ktorým autor píše sa číta veľmi príjemne. Text nie je strohý, ale nie je ani zaťažený zbytočne dlhými opismi. Postavy sú sympatické, hoci som mal tendenciu vnímať ich viac ako kolektív, než ako jednotlivcov. To je na jednu stranu super, pretože konečne kniha, kde to nie je len o jednom vyvolenom, na druhú stranu mi tam trochu chýbala postava, ktorá by to odľahčila, priniesla trochu viac humoru. Možno by som očakával aj miestami trošku oplzlejší jazyk. Je však poznať, že pán Diviš si to uvedomuje, pretože ku koncu knihy sa to výrazne zlepší, keď postava Yogrif dostane trošku viac priestoru. V sérii vidím veľký potenciál. Veľmi príjemná oddychová fantasy. Odporúčam !

Booklovers046
31.03.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem na internetu četla spoustu upoutávek, proto jsem ji zařadila i do své knihovny. Jak již bylo zmíněno níže, není to Tolkien ale i přesto mě kniha velmi bavila. Oceňuji promyšlené detaily, například příběh o vzniku skleněného meče a také odlišné povahy všech "členů týmu". Za mě nejlepší Riorin :-) Konec prvního dílu mě překvapil a proto určitě do knihovny zařadím i další díl Leviaru.

Terr00
28.03.2022 4 z 5

Po delší době, jsem si řekla, že bych si mohla přečíst nějaké nové fantasy, ačkoliv se nepovažuji za skalního fanouška tohoto žánru. Asi takhle - kniha neurazí. Četla se mi dobře, i když některé pasáže jsou tam možná zbytečně navíc. Každopádně s dějem jsem problém neměla, s postavami také ne. Byla to taková oddechovka.

DreamerX9
27.03.2022 2 z 5

Středověká fantasy s celkem dlouhým rozjezdem a průměrným dějem. Mela jsem problém se začíst a i udržet knize pozornost z postav me zaujali jen některé ale oceňuji autorovo nápaditost

Sona_RR_knihy
18.03.2022 5 z 5

Moje první e-kniha v životě. A hodnocení? 4/5 - Kniha nebo spíše série má potenciál STÁT se zajímavou.

Jasně, není to žádný Tolkien - ale to už nebude nikdy nikdo. Líbí se mi celkový nápad knihy, svět a to, že se vůbec nějaký český autor o takovou středověkou (výpravnou) fantasy tvorbu pokouší. Z postav výpravy mě zaujala pouze jedna, ale možná to byl autorův záměr, aby si čtenář našel svého "vyvoleného".

PS: Milovnice zlomených srdcí a emotivních bouří si zde určitě nepřijdou na své - Jak psaly holky z Humbooku #nenitoolasce.