Lev Tolstoj poslední rok svého života

Lev Tolstoj poslední rok svého života https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73207/mid_lev-tolstoj-posledni-rok-sveho-zivo-UgH-73207.png 4 3 1

Podrobný a obsáhlý deník Tolstého tajemníka Bulgakova odkrývá poslední dny, týdny a měsíce bouřlivého života spisovatele a myslitele Lva Nikolajeviče Tolstého, tedy roku 1910. Kniha začíná již prvním setkáním Bulgakova s Tolstým dne 23. srpna 1907. Zajímavostí je, že ačkoliv kniha vyšla v samotném Rusku ve třech vydáních (1911, 1918 a 1920), vždy značně zkrácené a ošizené o mnohé důležité informace (jednak kvůli carské cenzuře, jednak z holedu na tehdy stále ještě živou vdovu po Tolstém, k níž je Bulgakovův deník trochu nelichotivý, první úplný text dle rukopisu vyšel až právě u nás v roce 1923.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , B. Kočí

Л. Н. Толстой в последний год его жизни (L. N. Tolstoj v poslednij god jego žizni) , 1911

eraserhead
02.04.2011 5 z 5

Skvělá knížka, přesto že v podstatě deníkový záznam, psaná skvělou formou. Čte se jedním dechem, pro fanoušky a fanynky Lva Tolstého možnost seznámit se s ním z trochu jiného pohledu.